Garstyčių aliejus – vertingas produktas, savo sudėtyje turintis gausybę reikalingų mūsų sveikatai medžiagų. Jame yra daug vertingų omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių bei kitų naudingų medžiagų. Šis aliejus vartojamas medicinoje, kosmetikoje, kulinarijoje, jis pasižymi priešuždegiminiu, antiseptiniu, atsikosėjimą skatinančiu poveikiu.
Garstyčių aliejaus sudėtis ir savybės
Garstyčių aliejus išgaunamas iš garstyčių sėklų. Šiam aliejui būdingas aitrus kvapas ir kiek deginantis skonis. Aitrumo intensyvumas priklauso nuo garstyčių veislės ir sėklų spalvos. Karčiausiu laikomas juodųjų garstyčių aliejus, prisotintas aštrumo suteikiančio organinio junginio sinigrino. Garstyčių aliejaus spalva – nuo šviesiai geltonos iki rausvai rudos, gintarinės.
Garstyčių aliejaus sudėtyje yra didelis polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekis. Šios medžiagos apsaugo nuo ankstyvo smegenų senėjimo ir palaiko kraujagyslių bei širdies sveikatą. Aliejuje gausu ir mononesočiųjų riebalų rūgščių, o omega-3 ir omega-6 riebalų rūgščių santykis jame yra optimalus. Štai kaip garstyčių aliejuje esančios riebalų rūgštys veikia mūsų sveikatą:
- oleino rūgštis neleidžia kauptis cholesteroliui kraujagyslėse, reguliuoja riebalų apykaitą;
- linolo rūgštis palaiko vandens ir hormonų pusiausvyrą organizme, skatina kraujagyslių veiklą ir smegenų kraujotaką;
- eikozeno rūgštis yra atsakinga už odos elastingumą, apsaugo nuo ankstyvo ląstelių senėjimo;
- linoleno rūgštis gerina sveikųjų riebalų pasisavinimą, greitina medžiagų apykaitą;
- stearino rūgštis skatina baltymų gamybą, palaiko odos sveikatą;
- palmitino rūgštis pagreitina audinių regeneraciją ir baltymų sintezę.
Dar garstyčių aliejuje yra kartumo suteikiančios medžiagos sinigrino ir fermento mirozino. Kai šios medžiagos reaguoja su vandeniu, atsiranda garstyčių aliejui būdingas aštrumas, dėl kurio pagreitėja kraujotaka ir ląstelių metabolizmas.
Eruko rūgštis garstyčių aliejuje
Neigiamai vertinama garstyčių aliejaus savybė – jame esantis didelis eruko riebalų rūgščių kiekis. JAV, Kanadoje ir kai kuriose Europos šalyse ši rūgštis laikoma kenksminga širdžiai. JAV, Jungtinėje Karalystėje yra draudžiama naudoti riebų garstyčių aliejų maisto gamybai, šiose šalyse garstyčių aliejaus buteliai parduodami su žyma „tik išoriniam naudojimui“. Europos Sąjunga yra teisiškai apribojusi eruko rūgšties kiekį garstyčių aliejuje iki 5 procentų. O štai Indijos gydytojai teigia, kad eruko rūgščių keliamą pavojų pašalina linolo rūgšties veikimas. Kol kas nėra vieningo ir patikimo mokslinio tos ar kitos versijos patvirtinimo.
Kuo naudingas ir kaip naudojamas garstyčių aliejus
Pagrindinę garstyčių aliejaus naudą sveikatai lemia didelis mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų kiekis. Jų dėka garstyčių aliejus teikia mūsų organizmui šiuos privalumus:
- palaiko tinkamą cholesterolio balansą. Omega-3 ir omega-6 riebalų rūgštys mažina blogojo cholesterolio kiekį kraujyje ir neleidžia jam kauptis arterijose. Be to, jos padidina gerojo cholesterolio kiekį, saugo širdį ir kraujagysles.
- Stimuliuoja virškinimą. Garstyčių aliejus gerina apetitą, nes pagreitina skrandžio sulčių ir tulžies išsiskyrimą.
- Skausmo malšinimas. Garstyčiose esantys glikozidai malšina sąnarių ir raumenų skausmus, o omega-3 riebalų rūgštys mažina uždegimą.
- Gerina kraujotaką. Masažuojant garstyčių aliejumi odą šis produktas gerina odos ir raumenų kraujotaką, padeda pašalinti toksinus.
- Valo kvėpavimo takus. Šildantis aliejaus poveikis leidžia atsikratyti skreplių esant kosuliui ir krūtinės užgulimui.
- Grybelio ir bakterijų naikinimas. Alilo izotiocianato junginys, esantis aliejaus sudėtyje, aktyviai kovoja su odos grybeliu. Deginančios garstyčių savybės padeda naikinti žarnines lazdeles, salmoneles ir kitas bakterijas.
- Suaktyvina smegenų veiklą. Riebalų rūgštys gerina atmintį ir dėmesį.
- Vėžio prevencija. Linoleno rūgštis apsaugo nuo piktybinių navikų atsiradimo skrandyje, kiaušidėse, prostatoje ir dvylikapirštėje žarnoje.
Garstyčių aliejus dažnai įtraukimas į vaistinių preparatų, masažo kremų, kosmetikos sudėtį. Jis naudojamas konservams, duonos ir konditerijos gaminiuose. Itin populiarus garstyčių aliejus liaudies medicinoje.
Garstyčių aliejus virtuvėje
Pasaulyje žinomi indiški patiekalai – karis, aštrus mangų padažas, čatnis ir tandoori – neįsivaizduojami be aliejaus, pagaminto iš juodųjų garstyčių sėklų. Indijos kultūroje šis aliejus toks pat svarbus kaip alyvuogių aliejus Viduržemio jūros regione. Juodųjų garstyčių aliejus naudojamas mėsos ir paukštienos kepimui, daržovių marinatams ir vaisių desertams. Šis aliejus paplitęs ir Pakistane, Nepale, Bangladeše. Korėjos šefai juo gardina tradicines daržovių, grybų ir jūros gėrybių salotas, o kinai naudoja kepdami kiaulieną ir vištieną. Patiekalai, kurių sudėtyje yra garstyčių aliejaus, išsiskiria aštriu skoniu, patrauklia auksine spalva ir maloniu aromatu.
Garstyčių aliejus pasižymi aukšta smilkimo temperatūra – jis pradeda smilkti tik pasiekus 249 °C. Tokia smilkimo temperatūra yra aukštesnė už rapsų aliejaus ar net vynuogių kauliukų aliejaus, todėl garstyčių aliejus itin tinka kepimui.
Gydomosios garstyčių aliejaus savybės
Garstyčių aliejus turi antibakterinių, regeneruojančių ir priešuždegiminių savybių, todėl tinka naudoti gydant raumenų ir sąnarių ligas – artritą, osteochondrozę, raiščių patempimus, įvairias žaizdas. Garstyčių aliejus įtrinamas į odą arba naudojami jo kompresai. Įsigėrę į odą deginantys glikozidai naikina mikrobus ir pašalina skausmą.
Garstyčių aliejus gali pagelbėti ir nuo kvėpavimo takų infekcijų. Peršalus naudinga krūtinę įtrinti pašildytu aliejumi, į jį įdėjus susmulkintą česnako skiltelę. Ausų uždegimą galima gydyti į ausies kanalus įdėjus tamponus, suvilgytus garstyčių aliejumi su česnaku.
Vartojant garstyčių aliejų į vidų galima sušvelninti galvos skausmą, nemigą. Tinka jis ir norint atsikratyti vidurių užkietėjimo, kadangi šis aliejus gerina skrandžio sulčių gamybą ir skatina greitą maisto judėjimą virškinamajame trakte.
Garstyčių aliejus gali būti naudojamas kaip masažo aliejus. Juo atliekami sportiniai ir gydomieji masažai. Deginančios aliejaus savybės skatina kraujotaką, o sportininkams pašalina skausmą po treniruočių.
Garstyčių aliejus kaip kosmetinė priemonė
Riebalų rūgštys, esančios garstyčių sėklų aliejuje, efektyviai gerina odos būklę – skatina jos ląstelių atsinaujinimą, jaunina, saugo nuo infekcijų. Štai garstyčių aliejaus privalumai odai ir plaukams:
- Senėjimo prevencija. Išbandykite kaukę iš lygiomis dalimis sumaišytų garstyčių ir kokoso aliejų. Reguliariai darant tokią kaukę sumažės smulkių veido raukšlelių.
- Pigmentinių dėmių šalinimas. Strazdanų ir pigmentinių dėmelių padės atsikratyti veido kaukė iš 1 arbatinio šaukštelio jogurto, 1 valgomojo šaukšto avižinių dribsnių, 1 valgomojo šaukšto garstyčių aliejaus ir 5 lašų citrinos sulčių. Ją tepkite ant probleminių vietų ir laikykite 15 minučių, darykitės šią kaukę tris kartus per savaitę.
- Apsauga nuo saulės. Garstyčių aliejumi patepus odą prieš einant į lauką, išvengsite saulės nudegimų.
- Odos ligų gydymas. Antibakterines aliejaus savybės gelbsti kovoje su grybelinėmis infekcijomis ir egzema, padeda pašalinti alerginius bėrimus ir niežulį.
- Plaukų stiprinimas. Garstyčių aliejaus kaukės naudingos ir plaukams. Jų dėka pamaitinsite ir sustiprinsite plaukų folikulus bei užkirsite kelią ankstyviems žiliems plaukams. Garstyčių ir kokosų aliejų mišinys padeda pašalinti pleiskanas.
Garstyčių aliejus – atsargumo priemonės ir šalutinis efektas
Nepaisant visų naudingųjų garstyčių aliejaus savybių, yra tam tikrų jo vartojimo apribojimų. Visų pirma, negalima vartoti garstyčių aliejaus, jei yra padidėjęs jautrumas jo komponentams ar alergija riešutams. Atsargiai šį aliejų turėtų vartoti ir žmonės, sergantys širdies ligomis, gastritu, enterokolitu, dvylikapirštės žarnos ir skrandžio opalige. Tiems, kurių oda jautri, garstyčių aliejaus tepimas ant odos gali sukelti alergiją.
Kad garstyčių aliejus nepakenktų, vartojant šį produktą į vidų nereikėtų viršyti gydytojų rekomenduojamos paros normos – 2 valgomųjų šaukštų per dieną. Taip pat reikia neužmiršti, kad garstyčių aliejuje yra eruko rūgšties ir alilo izotiocianato. Šios medžiagos kai kuriais atvejais gali išprovokuoti tam tikras neigiamas organizmo reakcijas:
- alergiją – garstyčių aliejus kai kuriems žmonėms padidina hormono histamino kiekį. To pasekmė gali būti kosulys, dusulio priepuoliai, odos patinimas, staigus kraujospūdžio sumažėjimas ir pilvo skausmai;
- anemiją – didelis eruko rūgšties kiekis kenkia raudoniesiems kraujo kūneliams;
- virškinimo problemas – deginančių glikozidų perteklius gali sukelti rėmenį, padidinti rūgštingumą ir paskatinti gastrito vystymąsi.
Kaip išsirinkti ir saugoti garstyčių aliejų
Kokybiškas šalto spaudimo garstyčių aliejus išpilstomas į tamsią stiklinę arba plastikinę tarą. Šviesoje šis aliejus tamsėja, nes skyla eruko rūgštis, keičiasi jo kvapas ir skonis. Renkantis produktą peržiūrėkite jo etiketę. Joje turi būti informacija apie aliejaus gamintoją, sudėtį, maistinę vertę, nurodyta pagaminimo data ir galiojimo laikas. Maistui skirtame garstyčių aliejuje eruko rūgšties turi būti ne daugiau nei 5 procentai. Garstyčių aliejus prekybos vietose turi būti laikomas ten, kur jo nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai.
Nusipirkę garstyčių aliejų laikykite jį sandariame inde, geriausia šaldytuve. Produktas turi būti laikomas ne ilgiau kaip metus, o po atidarymo šis laikotarpis sutrumpėja iki šešių mėnesių. Jei staiga butelio apačioje radote nuosėdų, tai reiškia, kad aliejus sugedo.
Šaltiniai
https://www.medicinenet.com/9_benefits
https://www.seriouseats.com/mustard-oil-guide
https://www.bbc.co.uk/food/mustard_oil
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34924350
https://eur-lex.europa.eu/EN/legal-content/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva