Nakvišų aliejaus naudą pirmieji pastebėjo ir savo kasdienybėje pritaikė Šiaurės bei Centrinės Amerikos čiabuviai. Iš šio augalo gaminti nuovirai gerai mažino karščiavimą ir skatino žaizdų gijimą, todėl buvo tikras išsigelbėjimas mūšyje nukentėjusiems kariams. Augalui netrukus buvo priskirtos stebuklingos galios, kurios susietos ir su išskirtine nakvišų savybe – naktiniu žydėjimu.
Europą šios naktinės gėlės pasiekė Renesanso laikotarpiu. Iš jų imta gaminti tonizuojančius užpilus, tačiau rimtesnis susidomėjimas jų gydomosiomis savybėmis atsirado sąlyginai neseniai. Kai modernūs biocheminiai tyrimai parodė kokių išskirtinių savybių turi nakvišų aliejus, jis netruko atsirasti bene kiekvienos moters spintelėje.
O ar jūs žinote kaip nakvišų aliejus gali pasitarnauti jūsų savijautai bei žavesiui?
Nakvišų aliejaus nauda ir ypatumai
Egzistuoja daugybė nakvišų rūšių, tačiau svarbu pastebėti, jog aliejus yra spaudžiamas tik iš dvimečių augalų (Oenothera biennis). Pirmaisiais metais užauga tik lapų skrotelė, kuri sunyksta dar nesulaukus žiemos. Per tą laiką nakviša prikaupia pakankamai maistinių medžiagų, o antraisiais metais pasirodo pirmieji žiedai – nuo blankiai geltonos iki ryškiai oranžinės spalvos.
Nakviša kvepia ir žydi tik vieną naktį, tačiau išspaudus jos sėklų aliejų, gydomąjį poveikį galima išsaugoti ilgam. Jame randamas didelis kiekis gama linoleno (GLR) rūgšties, kuri yra viena iš žmogui nepakeičiamų, polinesočiųjų omega-6 rūgščių. Būtent ši medžiaga yra gyvybiškai svarbi moters organizmui. GLA dalyvauja daugumoje lytinių hormonų apykaitos procesų, svarbiausiame jų – prostaglandinų gamyboje. Prostaglandinų kiekis pradeda didėti artėjant ovuliacijai, o koncentracijos pikas pasiekiamas prasidėjus menstruacijoms. Taigi, prostaglandinų balanso pokytis dažnai tampa ne tik nereguliaraus ciklo, skausmingų mėnesinių, bet ir nevaisingumo priežastimi.
Nakvišų aliejus prieš aknę
Manoma, kad nakvišų aliejuje esantis GLR padeda nuo spuogų, nes mažina uždegimą ir odos pažeidimus sukeliančių ląstelių kiekį. Gama-linoleno rūgštis taip pat padeda odai išlaikyti drėgmę, kurios poreikis dar labiau padidėja esant uždegiminėms reakcijoms.
Remiantis vienu iš 2014 m. atliktų tyrimų, GLR papildai efektyviai sumažino uždegiminius ir neuždegiminius spuogų darinius. Atskiro tyrimo metu nustatyta, kad nakvišų aliejus gali padėti palengvinti ir cheilitą. Ši būklė pasireiškia aštriu lūpų uždegimu ir skausmu, kurį sukelia grybelis arba bakterijos.
Dažnai aknę lemia sutrikusi hormonų pusiausvyra, tad nuo jos kenčiantiems asmenims paskiriami įvairūs hormoniniai preparatai. Kadangi nakvišų aliejus turi teigiamą poveikį bendram organizmo hormonų balansui, jis gali padėti išvengti papildomų vaistų vartojimo.
Padeda sumažinti egzemos požymius
Dėl puikių odą drėkinančių bei maitinančių savybių, nakvišų aliejus yra puiki pagalbinė priemonė egzemos kamuojamai odai. Jis taip pat pasižymi kraujotaką gerinančiu efektu bei skatina pažeisto audinio regeneraciją. Dėl šių priežasčių nakvišų aliejus tinkamas naudoti tiek į vidų, tiek ir išoriškai – žinoma, geriausia, pasitarus su gydytoju ir laikantis specialisto rekomendacijų.
Gali padėti ilgiau išlaikyti odos jaunystę
Tyrimas, atliktas 2005 metais, parodė, kad nakvišų aliejaus papildo vartojimas padeda išlyginti odą ir pagerinti jos:
- elastingumą,
- drėgmės kiekį,
- stangrumą,
- atsparumą neigiamam aplinkos poveikiui.
Remiantis tyrimu, gama-linoleno rūgštis yra būtina idealiai odos struktūrai ir funkcijai. Kadangi oda pati negali gaminti šios riebalų rūgšties, mokslininkai sutinka, kad nakvišų aliejus gali suteikti pilnavertei odos sveikatai reikalingą GLR kiekį.
Nakvišų aliejus odai – kaip naudoti
Užtepkite nakvišų aliejaus ant veido ar kūno ir švelniai masažuokite odą. Nakvišų aliejų vartojant išoriškai, ant odos, patartina jį atskiesti kitu aliejumi. Tam tinka bet koks namuose turimas aliejus – alyvuogių, saulėgrąžų ar kitoks. Nakvišų aliejus ypač tinka brandžiai ar sausai odai. Tonizuojančiam, drėkinančiam ir stangrinančiam efektui pabandykite tokį mišinį: 10 lašų nakvišų aliejaus sumaišykite su 1 lašu karčiųjų apelsinų eterinio aliejaus.
Padeda mažinti PMS simptomus
Tyrimai rodo, kad nakvišų aliejus yra labai veiksmingas gydant priešmenstruacinio sindromo simptomus, tokius kaip:
- depresija,
- dirglumas,
- pilvo pūtimas.
Tyrėjai mano, kad kai kurios moterys patiria PMS, nes yra jautrios normaliam prolaktino kiekiui organizme. GLR moters kūne virsta hormonu prostaglandinu, kuris, kaip manoma, padeda užkirsti kelią prolaktinui paskatinti PMS.
Norėdami pasiekti teigiamą efektą vartokite nuo 500 mg iki 6 000 mg aliejaus, pradėdami nuo mažiausios įmanomos dozės ir ją palaipsniui didinkite, kad palengvintumėte simptomus.
Mažina krūtų skausmą
Daliai moterų tikrai nesvetimas krūtinės tempimas ir skausmas prieš mėnesines arba mėnesinių metu. Jei kenčiate nuo panašių simptomų, nakvišų aliejus gali natūraliai palengvinti nemalonius pojūčius.
Remiantis 2010 m. tyrimu, manoma, kad nakvišų aliejuje esantis GLR mažina uždegimą ir padeda slopinti prostaglandinus, kurie sukelia ciklinį krūtų skausmą. Tyrimas parodė, kad šešis mėnesius vartojant kasdienines gryno arba su pridėtiniu vitaminu E nakvišų aliejaus dozes, sumažėjo ciklinio krūtų skausmo sunkumas.
Padeda nuraminti karščio bangas
Nakvišų aliejus gali sumažinti karščio bangas, vieną iš labiausiai paplitusių ir nepatogiausių menopauzės šalutinių poveikių.
Dar 2010 m. literatūros apžvalgoje nebuvo rasta pakankamai įrodymų, kad nereceptinės priemonės, tokios kaip nakvišų aliejus, padeda kovoti su karščio bangomis. Tačiau vėlesnių tyrimų metu padaryta kitokia išvada. Jie parodė, kad moteris, kurios šešias savaites vartojo 500 mg nakvišų aliejaus per parą, rečiau ir trumpiau kamavo karščio bangos.
Taip pat buvo paprašyta atsakyti į anketos klausimus apie tai, kaip karščio bangos veikia kasdienį gyvenimą prieš ir po tyrimo. Nakvišų aliejų vartojusios moterys geriau įvertino savo socialinio aktyvumo, santykių su kitais ir seksualinio gyvenimo kokybę.
Nakvišų aliejus naudojamas gimdymui skatinti
Jei jūsų nėštumas jau viršijo 40 savaitę, tikriausiai, jau girdėjote daug natūralių gimdymą skatinančių būdų: nuo fizinio ar seksualinio aktyvumo iki aštraus maisto. Tačiau ar žinojote, kad pasitarnauti gali ir nakvišų aliejus?
Nakvišų aliejuje esantis GLR skatina prostaglandino gamybą, kuris gali padėti pagreitinti tiek gimdymo pradžią, tiek paties proceso trukmę. Naudojant aliejų vietiškai (pavyzdžiui, įvedant aliejaus kapsulę kaip žvakutę) jis gali suminkštinti gimdos kaklelį ir paskatinti jo išsiplėtimą.
Nors ši priemonė dar stokoja išsamesnių tyrimų, tačiau ji yra labai populiari tarp pribuvėjų visame pasaulyje. Didelis nakvišų aliejaus privalumas tokioje situacijoje yra tai, kad jis beveik neturi šalutinių poveikių arba jie yra labai reti. Taigi, naudodamiesi šia pagalbine priemone rizikuojate minimaliai, tačiau turite pasverti visus už ir prieš. Visada geriausia pasikonsultuoti su gydytoju, o priėmus sprendimą, pradėti nuo minimalių dozių ir atidžiai stebėti kūno reakciją.
Galimas šalutinis nakvišų aliejaus poveikis
Jei esate alergiškas nakvišų aliejui, vartojant jį išoriškai galite susidurti su įvairiomis nepageidaujamomis reakcijomis: gali parausti, patinti oda, sumažėti kraujospūdis. O viršijus geriamo ar kapsulėse esančio nakvišų aliejaus dozę, gali pasireikšti galvos skausmas ar virškinimo trakto sutrikimai. Nakvišų aliejaus nerekomenduojama vartoti ankstyvoje nėštumo stadijoje, kadangi tuo metu jis gali padidinti persileidimo riziką.
Šaltiniai:
https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2003/0515/p2123.html
https://www.healthline.com/health/breast-premenstrual-tenderness-and-swelling
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/6350579/
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1467-2494.2005.00274.x
https://www.medicaljournals.se/acta/content/html/10.2340/00015555-1802
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip