Švelnus, tačiau galingu poveikiu pasižymintis moringa aliejus žmonijos naudojamas jau tūkstančius metų. Jis buvo vertintas senovės indų, egiptiečių, graikų ir romėnų civilizacijų. Moringa aliejus žinomas dėl naudingų medžiagų gausos ir teigiamo poveikio odai. Laikas ir mums susipažinti su moringa aliejaus privalumais ir teikiama sveikatai nauda.
Kas tas moringa aliejus?
Moringa aliejus išgaunamas iš aliejinių moringų (Moringa oleifera) sėklų. Aliejinė moringa – tai moringinių šeimos dekoratyvinis, maistinis, pluoštinis medis, kilęs iš Šiaurės Indijos Himalajų kalnų. Šiaurės Indijoje moringos lapai buvo naudojami kaip vaistinis augalas jau daugiau nei prieš 4000 metų. Ajurvedos medicina nurodo 300 ligų, kurių moringa padeda išvengti. Senovės egiptiečiai naudojo moringa aliejų, kad apsaugotų savo odą nuo atšiaurių dykumos orų, o taip pat kad oda būtų švelni ir maloniai kvepėtų. Moringa aliejaus amforos, skirtos faraonams naudoti pomirtiniame gyvenime, rastos Karalių slėnio kapuose.
Dabar moringos medis auginamas daugelyje atogrąžų ir subtropikų šalių. Visas moringos medis, įskaitant lapus, žievę, žiedus ir šaknis, gali būti naudojamas maistui ir sveikatinimosi tikslais, o žinomiausias ir populiariausias moringos aliejus gaunamas iš augalo sėklų. Aliejus spaudžiamas iš moringos sėklų šaltojo spaudimo būdu. Moringų sėklų aliejus yra lengvos tekstūros, gana gerai įsigeria į odą, turi silpną riešutus primenantį kvapą bei skonį.
Moringa aliejaus savybės ir nauda
Aliejingose moringos sėklose yra daug oleino rūgšties, linolo rūgščių, omega riebalų rūgščių, antioksidantų, baltymų, sterolių bei tokoferolių. Moringa aliejų galite naudoti ir maistui, ir kaip kūno priežiūros ar sveikatinimosi priemonę. Tradicinėje medicinoje jis šimtmečius buvo naudojamas odos problemoms gydyti. Moringų aliejus drėkina odą ir plaukus bei kovoja su uždegimu. Jis palaiko ir apsaugo odos barjerą, greitina žaizdų gijimą, subalansuoja odos riebalų gamybą ir netgi padeda atitolinti odos senėjimo požymius. Moringa aliejus yra saugus visų tipų odai, įskaitant ir linkusią į bėrimus. Moringa aliejus pravers jums ir virtuvėje. Šiame aliejuje yra daug mūsų kūnui reikalingos oleino rūgšties bei baltymų, o jo smilkimo temperatūra pakankamai aukšta, tad jį galite naudoti ir kaip kepimo aliejų.
Moringa aliejus jūsų odai
Moringa aliejus tinka įvairių tipų odai, įskaitant riebią ir linkusią į spuogus. Naudodami jį džiaugsitės lygia, švelnia bei švytinčia oda.
- Drėkina ir maitina odą. Moringa aliejus ilgam sudrėkina odą nepalikdamas riebaus blizgesio ir neužkimšdamas porų. Riebalų rūgščių dėka moringa aliejus giliai maitina, lygina ir švelnina odą. Moringa aliejus gali būti puikus priedas prie jūsų naudojamų drėkinančių kosmetikos produktų, kadangi jis palaiko sudrėkintą išorinį epidermio sluoksnį, tuo pačiu maitindamas ir gilesnius odos sluoksnius.
- Lėtina odos senėjimo procesą. Moringa aliejus turi antioksidacinių savybių, todėl stabdo odos vytimą ir gali padėti lyginti smulkias raukšleles. Antioksidantai veikia kaip senėjimą stabdanti priemonė, nes padeda neutralizuoti teršalus ir laisvuosius radikalus, kurie kenkia gležnoms odos ląstelėms. Raminantis moringa aliejus yra puikus pasirinkimas brandžiai odai arba toms kūno vietoms, kurioms reikalingas papildomas drėkinimas.
- Gydo pažeistą odą ir mažina uždegimą. Moringa aliejuje gausu vitamino E, kuris pasižymi antibakterinėmis ir priešuždegiminėmis savybėmis, todėl šis aliejus tinka aknės paveiktos odos priežiūrai. Aliejuje esanti oleino rūgštis, o taip pat jo antiseptinės ir antimikrobinės savybės nuramina uždegimą bei padeda palaikyti sveiką odos būklę.
- Kovoja su spuogais. Moringų aliejuje yra biologiškai aktyvių junginių, kurie mažina spuogų atsiradimą. Jau minėtasis vitaminas E taip pat prisideda prie probleminės odos būklės gerinimo.
- Ramina sausą odą, egzemą ir psoriazės paūmėjimus. Jei kenčiate nuo išsausėjusios odos, psoriazės ar egzemos, moringa aliejus padės nuraminti jūsų jautrią odą. Šį aliejų taip pat galite naudoti sausoms lūpoms ir šiurkščiai odai prižiūrėti. Užpildydamas mikro įtrūkimus ant odos paviršiaus moringų aliejus minkština odą ir padaro ją švelnią. Jis gali būti naudojamas ir kaip raminanti viso kūno drėkinamoji priemonė.
Moringų aliejų galima tepti tiesiai ant odos, prieš tai atlikus alergijos testą (tam patepkite aliejumi nedidelį odos plotelį vidinėje riešo pusėje ir palikite keletui valandų, stebėkite, ar ant odos neatsirado nepageidaujamų reakcijų).
Moringa aliejaus nauda plaukams
Moringa gali tapti jūsų mėgiamu plaukų aliejumi. Ypač jis tinka sausiems plaukams, kadangi subalansuoja galvos odos ir plaukų drėgmės lygį, užkerta kelią plaukų išsausėjimui, giliai maitina plaukus. Moringų aliejuje yra didelis kiekis beheno rūgšties (3,0–10,0%). Ši riebalų rūgštis – stipri kondicionuojanti priemonė, padedanti išlyginti ir drėkinti plaukų folikulus, todėl ji dažnai naudojama šampūnų ir kondicionierių gamyboje. Moringa aliejus veikia kaip plaukų drėkiklis, be to, jis yra lengvos konsistencijos, todėl neapsunkins jūsų sruogų. Kadangi moringa aliejus stiprina plaukų šaknis, jis gali padėti sustabdyti ir plaukų slinkimą. Aliejaus antibakterinės savybės apsaugo galvos odą nuo bakterijų, sukeliančių tokias ligas kaip galvos odos psoriazė ir galvos odos egzema, ir mažina su šiomis ligomis susijusį paraudimą, niežėjimą ir uždegimą. Moringa aliejus yra panašios tekstūros kaip riebalai, kuriuos natūraliai gamina galvos oda, todėl jis padeda palaikyti ir subalansuoti odos riebalų gamybą.
Naudoti moringa aliejų plaukų priežiūrai paprasta – prieš plaudami galvą kelis jo lašelius įmasažuokite tiesiai į galvos odą ir plaukų šaknis. Aliejų palaikykite bent pusvalandį ir toliau plaukite galvą kaip įprasta. Plaukai bus ne tik pamaitinti, bet ir švelnūs bei paklusnūs.
Įtraukite moringa aliejų į savo mitybos racioną
Iš moringos sėklų gaunamas aliejus yra tikras brangakmenis vertinantiems sveiką ir natūralų maistą. Tai maistingas, universalus ir vertingas produktas, tinkantis bet kuriai virtuvei. Moringa aliejuje gausu antioksidantų, nepakeičiamų riebalų rūgščių, vitaminų ir mineralų. Jame yra daug vitamino E, stipraus antioksidanto, žinomo dėl odą maitinančių savybių. Be to, moringa aliejus pasižymi aukšta smilkimo temperatūra (apie 200oC), todėl jį galite naudoti kepimui, troškinimui ar kitiems maisto ruošimo aukštoje temperatūroje būdams.
Moringa aliejus yra subtilaus, riešutus primenančio skonio, praturtinsiančio tiek pikantiškus, tiek saldžius patiekalus. Subtilus aliejaus skonis leidžia jį lengvai derinti su įvairiais ingredientais. Moringa aliejumi tinka gardinti salotas. Galite pasigaminti sveiką ir skanų padažą salotoms įmaišydami į šį aliejų medaus, garstyčių, citrusinių vaisių sulčių ir jūsų mėgstamų prieskonių. Tokiu padažu galite pagardinti salotas ar apšlakstyti juo keptas daržoves. Kepiniams suteiksite lengvą riešutų prieskonį, moringų aliejaus įmaišę į tešlą. Taip pat galite juo patepti daržoves prieš kepant orkaitėje. Įpilkite arbatinį šaukštelį moringų aliejaus į savo vaisių kokteilį ar glotnutį, taip suteiksite šiems dar daugiau vertingų maistinių medžiagų. Švelnus aliejaus skonis nenustelbs kitų ingredientų, todėl galėsite mėgautis nauda sveikatai nepakenkiant skoniui.
Taigi, išbandykite nuostabų moringa aliejų, kuris pagardins jūsų mėgstamus patiekalus, sudrėkins kūno odą bei padės išlaikyti plaukus žvilgančius ir sveikus.
Šaltiniai
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319916
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5187941/
https://www.byrdie.com/moringa-oil-skin-benefits-2442643
https://www.treehugger.com/moringa-oil-for-skin-5196755
https://www.healthline.com/health/moringa-oil#tips
https://vegamour.com/blogs/blog/moringa-seed-oil
Nuotraukos asociatyvinės © Canva