Vienas paprasčiausių eterinių aliejų naudojimo būdų – jų garinimas kvapų difuzoriumi. Eteriniai aliejai difuzoriams pasirenkami atsižvelgiant į jų kokybę, savybes ir poveikį sveikatai bei savijautai. Tinkamai parinkti eteriniai aliejai yra raktas į saugią ir atpalaiduojančią aromaterapiją.
Eterinių aliejų savybės
Jei tiktai pradedate pažintį su aromaterapija ir tik ruošiatės išbandyti eterinius aliejus, gali prireikti laiko ir bandymų, kad atrastumėte mėgstamus kvapus ar kvapų derinius. Bazinis supratimas apie aromaterapiją padės ieškant jums tinkančio kvapo.
Terpenai – organiniai junginiai, suteikiantys augalams kvapą – yra svarbiausia eterinių aliejų sudedamoji dalis. Visi gamtoje randami kvapai yra sudaryti iš skirtingų terpenų derinių ir koncentracijų. Štai keletas terpenų ir eterinių aliejų, kuriuose jų randama, pavyzdžių:
- linalolas: didelė šio terpeno koncentracija randama levandų ir ylang-ylang (kvapiosios kanangos) eteriniuose aliejuose;
- limonenas: didelė jo koncentracija aptinkama citrinų ir apelsinų eteriniuose aliejuose;
- mentolis: šio terpeno yra šaltmėčių ir pipirmėčių eteriniuose aliejuose;
- pinenas: randamas rozmarinų eteriniame aliejuje.
Atlikti tyrimai su žmonėmis ir gyvūnais rodo, kad terpenai tam tikrais būdais sąveikauja su smegenimis ir gali paveikti neurotransmiterių, tokių kaip serotoninas ir dopaminas, kiekį. O pastarieji, kaip žinia, yra susiję su mūsų nuotaika ir streso lygiu.
Žinodami, kokių terpenų yra tam tikruose kvapuose, geriau suprasite kvapo terapinę naudą. Pavyzdžiui, linalolio turtingi eteriniai aliejai, tokie kaip kvapiosios kanangos ir levandos, dažniausiai naudojami siekiant paskatinti atsipalaidavimą ir pasiekti ramybės būseną. Tuo tarpu citrusinių vaisių eteriniai aliejai, kuriuose yra didelė limoneno koncentracija, turi nuotaiką gerinantį poveikį.
Eteriniai aliejai difuzoriams
Kaip išsirinkti eterinį aliejų difuzoriui? Viskas priklauso nuo jūsų fantazijos ir biudžeto. Pagalvokite, kokiam tikslui ruošiatės garinti eterinį aliejų. Eterinių aliejų garinimas gali būti naudojamas:
- išvalyti patalpos orui nuo kenksmingų mikroorganizmų, apsaugoti nuo ūminių kvėpavimo takų infekcijų;
- nuotaikai pakelti ir emocinei būsenai stabilizuoti, pavyzdžiui, sumažinti streso ir nerimo lygiui;
- atsipalaidavimui;
- dėmesio koncentracijai;
- jaukiai atmosferai patalpoje sukurti.
Svarbu, ir kam bus skirtas eterinis aliejus. Renkantis eterinius aliejus, būtina atsižvelgti į žmogaus, kuriam jie skirti, amžių, sveikatos būklę, vartojamus vaistus. Nerekomenduojama garinti eterinių aliejų šalia vaikų iki 7 metų, nėščiųjų ar krūtimi maitinančių moterų, žmonių, sergančių astma, epilepsija. Dar vienas, ne mažiau svarbus dalykas – eterinio aliejaus kvapas turi jums patikti. Jei norite, kad eteriniai aliejai teigiamai veiktų jus ir jūsų emocijas, rinkitės kvapus, kuriuos mėgstate ir priimate.
Štai keletas populiaresnių eterinių aliejų garinimui:
- levandų eterinis aliejus – ramina, mažina stresą, gerina miegą;
- citrinų eterinis aliejus – gaivina orą, gerina nuotaiką, sumažina nerimą, gerina koncentraciją, stabdo bakterijų plitimą;
- bergamotės eterinis aliejus – pasižymi imuninę sistemą stimuliuojančiomis savybėmis, pakelia nuotaiką;
- eukaliptų eterinis aliejus – valo orą, gerina kvėpavimą, turi antiseptinį poveikį;
- arbatmedžio eterinis aliejus – turi antiseptinį poveikį, gerina imunitetą, tinka ūminių kvėpavimo takų infekcijų profilaktikai, mažina nuovargį;
- rozmarino eterinis aliejus – stabdo bakterijų plitimą;
- kvapiųjų kanangų (ylang-ylang) – ramina nervų sistemą, gerina nuotaiką, miegą.
Kaip dozuoti eterinius aliejus difuzoriams
Yra viena bendra taisyklė, kaip dozuoti eterinius aliejus difuzoriui – 1 eterinio aliejaus lašo užtenka 5 patalpos kvadratiniams metrams. Paprastai į difuzorių lašinama nuo kelių iki dešimties lašų. Dozuojant eterinį aliejų difuzoriui reikia atsižvelgti į keletą veiksnių:
- jei šalia yra vaikų ar gyvūnų, naudokite mažiau lašų;
- jei eterinis aliejus labai intensyvus ir stiprus, naudokite mažiau lašų;
- dideliam kambariui naudokite daugiau lašų;
- norite stipraus aromato, naudokite daugiau lašų;
- norite švelnaus aromato, naudokite mažiau lašų.
Atminkite, kad aromaterapija nėra tikslusis mokslas, bandydami ir eksperimentuodami, nustatysite, koks tam tikro aliejaus kiekis tinkamiausias būtent jums ir jūsų aplinkai. O jei jums ar aplinkiniams pasireiškė kokių nors nepageidaujamų reakcijų eterinių aliejų garinimo metu, sustabdykite difuzorių ir gerai pavėdinkite patalpą. Jei kyla sveikatos problemų, kreipkitės medicininės pagalbos į sveikatos priežiūros specialistą. Kartais neigiamas reakcijas gali sukelti ir pasibaigęs eterinių aliejų galiojimo laikas ar eteriniai aliejai, kurių sudėtyje yra įvairių priedų.
Ne visi eteriniai aliejai tinka garinimui difuzoriais
Kvapų difuzoriams nerekomenduojama rinktis aliejų su pernelyg intensyviais, agresyviais aromatais – baziliko, cinamonų, peletrūno ar gvazdikų eterinių aliejų. Garinami šie aliejai gali erzinti akis, nosį, gerklę, todėl difuzoriams labiau tinka naudoti mišinius, į kurių sudėtį tokie eteriniai aliejai įeina nei juos grynus. Specialiai sukurtuose mišiniuose stiprių aromatų eterinių aliejų koncentracija parenkama taip, kad neviršytų saugaus lygio. Gleivinę suerzinti gali ir čiobrelių, pipirmėtės, raudonėlio eteriniai aliejai. Šiuos aliejus garinkite trumpą laiką, o dozuokite atsargiai, 1-2 lašų difuzoriui pilnai pakaks.
Atminkite, kad difuzoriams eteriniai aliejai tinka tik koncentruoti. Juose negalima garinti eterinių aliejų, sumaišytų su baziniais, augaliniais aliejais, nes jūsų prietaisas gali sugesti. Taip pat nerekomenduojama garinti itin tirštų eterinių aliejų (miros, vetiverijų), jie taip pat gali sugadinti difuzorių.
Eterinių aliejų mišiniai difuzoriams
Difuzoriumi galite garinti ne tik atskirus eterinius aliejus, tačiau ir įvairiausius jų mišinius. Derinkite eterinius aliejus taip, kad jie maksimaliai atitiktų jūsų nuotaiką ir poreikius. Aromaterapinių derinių išties gali būti begalė. Pateikiame jums keletą iš jų, skirtų tam tikriems efektams pasiekti.
- Apelsino ir rozmarino eterinių aliejų derinys padeda susikoncentruoti, todėl tiks naudoti mokiniams ar studentams mokymosi metu.
- Levandų ir bergamotės eterinių aliejų derinys sukuria džiugią nuotaiką, pažadina laimės jausmą.
- Arbatmedžių ir citrinų eterinių aliejų derinys išvalo orą.
- Kedro ir rožių eteriniai aliejai suteiks ramybės.
- Kedro ir apelsinų eterinių aliejų derinys pagerins miegą.
- Pipirmėčių ir imbiero eteriniai aliejai, veikdami kartu, pagelbės, jei jaučiate pykinimą.
- Mandarinų ir pačiulių eterinių aliejų derinys padės atsipalaiduoti.
- Kvapiųjų kanangų (ylang-ylang) ir levandų eteriniai aliejai, garinami kartu, padės nurimti stipriai susijaudinus, apėmus stresui, panikai.
- Ramunėlių ir saldžiųjų apelsinų eterinių aliejų derinys – puikus pasirinkimas ryto metui: ramunėlių aliejus ramina, o saldžiųjų apelsinų energizuoja, tad jausitės gyvybingi ir gerai nusiteikę pradėsite naują dieną.
Eteriniai aliejai difuzoriams, atbaidantys vabzdžius
Kai kurie eteriniai aliejai padeda atbaidyti įkyrinčius vabzdžius. Tokiu poveikiu pasižymi levandų, eukalipto, citrinos eteriniai aliejai. Juos tinka garinti, kai norime atbaidyti uodus, museles ar kitus įkyruolius. Vabzdžių atbaidymui siūlome pasigaminti ir mišinių iš keleto skirtingų eterinių aliejų, taip užsitikrinsite didesnį poveikį.
Eterinių aliejų mišinys difuzoriams, padedantis atbaidyti uodus: svaigiųjų citrinžolių eterinis aliejus + pelargonijų eterinis aliejaus + citrininės korimbijos (citrininio eukalipto) eterinis aliejus.
O štai derinys, atbaidysiantis dulkių erkutes: levandų eterinis aliejus + penkiagyslių mirtenių (niaouli) eterinis aliejus + arbatmedžių eterinis aliejus + čiobrelių (linalolio chemotipo) eterinis aliejus + 1 lašas atlasinių kedrų eterinio aliejaus. Mišinys garinamas apie 30 minučių.
Kaip išsirinkti eterinį aliejų difuzoriui, jei tik pradedate pažintį su aromaterapija
Pradėkite pažintį su aromaterapija nuo paprastų, jums jau pažįstamų kvapų. Daugumai žmonių malonūs citrusinių vaisių kvapai. Įsivaizduokite apelsino, citrinos ar mandarino žievelės kvapą, kai lupate vaisių ir iš žievelės sunkiasi kvapnios sultys – tai ir bus šių vaisių eterinių aliejų aromatai. Ne ką mažiau populiarūs bei mėgiami ir spygliuočių kvapai – jaukūs eglės, pušies, kedro, kėnio aromatai. Gaivumo suteiks rozmarino eterinis aliejus.
Šaltiniai
https://www.lovingessentialoils.com/blogs/diffuser-recipes/essential-oil-combinations-for-diffuser
https://www.health.com/condition/stress/essential-oil-mistakes
https://uk.puressentiel.com/blogs/our-tips/which-essential-oils-are-safe-for-diffusion
Nuotraukos asociatyvinės © Canva