Mūsų bendrai sveikatai ir gerovei labai svarbi stipri imuninė sistema. Vienas iš natūralių būdų kaip stiprinti imunitetą – eterinių aliejų naudojimas. Eteriniai aliejai yra puikus pasirinkimas, nesvarbu, ar norite sustiprinti imunitetą keičiantis sezonams, ar ieškote natūralių priemonių savo organizmo imunitetui ir gerai savijautai palaikyti. Dalinamės pagrindinėmis žiniomis apie eterinius aliejus, paprastais jų naudojimo receptais bei idėjomis, kaip įtraukti šiuos naudingus produktus į savo kasdienius ritualus.
Kas yra eterinis aliejus?
Eterinis aliejus – tai labai koncentruotas augalo ekstraktas, pasižymintis stipriomis antibakterinėmis ir antivirusinėmis savybėmis. Pastebėta, kad reguliariai naudojant eterinius aliejus, jie gali padėti apsisaugoti nuo įprastų infekcijų ir padėti natūralioms organizmo gynybinėms sistemoms.
Eteriniai aliejai išsaugo augaluose esančias veikliąsias medžiagas ir aromatinius junginius, suteikdami jiems ypatingų gydomųjų savybių. Kiekvienas eterinis aliejus turi unikalių savybių ir privalumų, dėl kurių jie yra naudojami įvairiems skirtingiems tikslams, įskaitant imuniteto palaikymą.
Kaip eterinis aliejus gali apsaugoti organizmą?
Eteriniai aliejai daug tyrinėjami dėl imunitetą stiprinančių savybių. Juose yra biologiškai aktyvių junginių, kurie gali padėti stiprinti imuninę sistemą ir palaikyti jos funkcijas. Aptarkime pagrindines jų savybes.
- Antimikrobinės ir antivirusinės savybės. Daugelis eterinių aliejų turi antibakterinių ir antivirusinių savybių. Tyrimais įrodyta, kad terpenai ir fenoliai, esantys tokiuose eteriniuose aliejuose kaip arbatmedžio, raudonėlio ir čiobrelių aliejai, pasižymi stipriomis antibakterinėmis savybėmis, kurios stabdo bakterijų, grybelių ir virusų augimą.
- Imuninio atsako gerinimas. Suaktyvindami imunines ląsteles, eteriniai aliejai gali paveikti imuninį atsaką į organizmą puolančius virusus ir bakterijas. Moksliškai įrodyta, kad eukalipto ir frankincenso eteriniai aliejai padidina imuninių ląstelių, tokių kaip limfocitai, aktyvumą, o tai yra būtina kovojant su infekcijomis.
- Priešuždegiminis poveikis. Imuninė sistema gali susilpnėti dėl lėtinio uždegimo bet kur organizme. Daugelis eterinių aliejų, įskaitant pipirmėčių, levandų ir ramunėlių, turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti sumažinti uždegimą ir tuo pačiu gerinti imuninio atsako funkciją.
- Antioksidacinis aktyvumas. Didelis antioksidantų kiekis, esantis eteriniuose aliejuose (pavyzdžiui, citrinų, apelsinų ir greipfrutų), apsaugo ląsteles nuo oksidacinio streso ir stiprina bendrą imuninę funkciją.
8 populiariausi eteriniai aliejai imunitetui palaikyti
Pastebėta, jog kai kurių aliejų poveikis imuninei sistemai yra stipresnis. Susipažinkite su pagrindiniais eteriniais aliejais, žinomais savo teikiama nauda imuninei sistemai.
Arbatmedžių eterinis aliejus
Natūralios antibakterinės arbatmedžio eterinio aliejaus savybės padeda kovoti su bakterijomis, virusais ir grybeliais. Siekiant padėti organizmui apsisaugoti nuo odos infekcijų, spuogų, įpjovimų ir smulkių žaizdelių, jis gali būti naudojamas ir lokaliai. Be to, arbatmedžio aliejaus aromaterapija gali padėti kvėpavimo sistemai, ypač esant kvėpavimo takų infekcijoms.
Eukaliptų eterinis aliejus
Eukalipto eterinio aliejaus galia gerinti kvėpavimo takų sveikatą yra seniai ir plačiai žinoma. Kvėpuojant eukaliptų eteriniu aliejumi sumažėja kvėpavimo takų užgulimas, išvalomi kvėpavimo takai, sumažėja peršalimo simptomai ir kosulys. Dėl antibakterinių eukalipto aliejaus savybių jis taip pat yra veiksmingas prieš grybelius, virusus ir bakterijas. Jis gali apsaugoti nuo įprastų bakterijų ir padėti kovojant su kvėpavimo takų ligomis. Be to, moksliniais tyrimais įrodyta, kad eukalipto aliejus stiprina imuninių ląstelių veiklą, o tai savo ruožtu stimuliuoja imuninę sistemą. Dėl to gali sustiprėti bendra natūrali organizmo apsauga.
Citrinų eterinis aliejus
Dėl didelio vitamino C kiekio ir antioksidacinio aktyvumo citrinų aliejus garsėja imuninės sistemos stiprinimu. Vitaminas C skatina organizmo apsaugą nuo virusų ir laisvųjų radikalų bei padeda stiprinti imuninę sistemą. Natūralios citrinų eterinio aliejaus valomosios savybės padeda organizmo detoksikacijos procesui. Jis gali padėti virškinti, palaikyti gerą kepenų veiklą ir paskatinti detoksikacijos procedūras, kurios prisideda prie organizmo imuninės sistemos stiprinimo.
Raudonėlio eterinis aliejus
Dėl stiprių antibakterinių raudonėlio aliejaus savybių jis yra naudingas nuo įvairių ligų, įskaitant bakterijas, virusus ir grybelius. Jis gali padėti natūraliems organizmo apsaugos mechanizmams ir padėti kovoti su infekcijomis. Taip pat, raudonėlio aliejus stiprina imuninę sistemą, skatindamas imuninių ląstelių aktyvumą. Jis gali pagerinti imuninę funkciją.
Frankincenso eterinis aliejus
Imunitetą stimuliuojančios frankincenso aliejaus savybės padeda stiprinti organizmo gynybinius mechanizmus. Jis skatina imuninės sistemos sveikatą apskritai ir padeda imuninėms ląstelėms normaliai funkcionuoti. Priešuždegiminės kietos smilkalų aliejaus savybės padeda sumažinti uždegimą ir stiprina bendrą organizmo imuninę funkciją.
Cinamono eterinis aliejus
Dėl imuninę sistemą stimuliuojančių cinamono aliejaus savybių imuninės ląstelės yra aktyvesnės, stiprina bendrą imuninę funkciją ir skatina sveiką imunologinį atsaką. Cinamono aliejuje esantys antioksidantai padeda apsaugoti organizmą nuo oksidacinio streso ir laisvųjų radikalų. Tai gali pagerinti bendrą sveikatą ir imuninę sistemą.
Pipirmėčių eterinis aliejus
Kaip dekongestantas, turintis teigiamą poveikį kvėpavimo takams, pipirmėčių aliejus yra labai naudingas. Jis gali palengvinti kvėpavimą, švelninti kosulį ir peršalimą bei pašalinti sinusų užgulimą. Dėl savo antibakterinių savybių pipirmėčių aliejus gali padėti kovoti su daugybe infekcijų, virusų ir bakterijų.
Imbierų eterinis aliejus
Imbierų aliejaus galia palaikyti sveiką virškinimo sistemą yra plačiai ištirta. Kadangi virškinamajame trakte yra didžioji dalis žmogaus imuninės sistemos, sveikas žarnynas ir tvirta imuninė sistema eina kartu. Imbiero aliejumi galima paskatinti sveiką žarnyno veiklą ir palengvinti virškinimo sutrikimus. Stiprūs priešuždegiminiai junginiai, tokie kaip gingerolis, esantis imbiero aliejuje, padeda sumažinti uždegimą ir stiprina imuninę funkciją.
Kaip sukurti eterinių aliejų mišinius imunitetui palaikyti?
Siekiant platesnio eterinių aliejų poveikio, galima pasigaminti eterinių aliejų mišinius, taip sujungiant jų savybes. Štai keli eterinių aliejų deriniai, skirti imuninei sistemai palaikyti:
Eterinių aliejų mišinys “Apsauga“
Eukalipto aliejus: 3 lašai
Arbatmedžio aliejus: 2 lašai
Citrinų aliejus: 2 lašai
Rozmarinų aliejus: 1 lašas
Arbatmedžio ir citrinų aliejų antibakterinės savybės šiame mišinyje dera su eukalipto pagalba kvėpavimo sistemai ir rozmarino imunitetą stimuliuojančiais gebėjimais. Tai mišinys valantis orą ir stiprinantis imuninę sistemą.
Eterinių aliejų mišinys “Žiemos sveikatingumas“
Frankincensų aliejus: 3 lašai
Saldžiųjų apelsinų aliejus: 2 lašai
Cinamono aliejus: 1 lašas
Gvazdikėlių aliejus: 1 lašas
Šiame jaukiame mišinyje saldžiųjų apelsinų energizuojančios ir imunitetą palaikančios savybės derinamos su imunitetą stiprinančiais frankincensų elementais. Gvazdikėlių ir cinamono aliejai suteikia pikantiškumo, kartu pakelia energiją. Norėdami pagerinti bendrą savijautą žiemos metu, išbandykite šį mišinį.
Eterinių aliejų mišinys “Švarus kvėpavimas“
Pipirmėčių aliejus: 3 lašai
Eukalipto aliejus: 2 lašai
Arbatmedžio aliejus: 2 lašai
Levandų aliejus: 1 lašas
Šiame mišinyje antibakteriniai arbatmedžio pranašumai derinami su vėsinančiu ir uždegimą mažinančiu pipirmėčių bei eukalipto poveikiu. Raminamąjį komponentą suteikia levandų aliejus. Norėdami pagerinti kvėpavimo takų būklę ir palengvinti kvėpavimą – išbandykite.
Kaip eterinius aliejus lengvai įtraukti į savo kasdienybę?
Eterinių aliejų naudojimas norint stiprinti imunitetą yra puikus pasirinkimas. Siekdami geriausio efekto, įtraukite eterinius aliejus į savo kasdienę rutiną. Štai kelios idėjos, kaip tai padaryti:
Ryto ritualai. Kad pozityviai nusiteiktumėte dienai, pažadintumėte jausmus ir pakeltumėte nuotaiką, į difuzorių įlašinkite kelis lašus energiją pakeliančių eterinių aliejų, pavyzdžiui, citrinų, pipirmėčių ar greipfrutų, arba įkvėpkite juos tiesiai iš buteliuko. Pagerinkite savo odos priežiūros rutiną, įlašindami lašelį frankincensų arba levandų aliejaus ant veido arba drėkinamojo kremo.
Vakaro ritualai. Naudokite eterinius aliejus, pavyzdžiui, arbatmedžio, eukalipto, citrinos ir rozmarino, kad sukurtumėte imunitetą palaikantį derinį. Norėdami apsisaugoti nuo sezoninių virusų, difuzorių naudokite reguliariai tiek namuose, tiek darbo vietoje. Norėdami palaikyti sveiką kvėpavimo sistemą, naudokite arbatmedžių, eukaliptų ar pipirmėčių aliejus.
Imuninės sistemos palaikymas ligos metu
Krūtinės įtrinimas. Sumaišius po lašiuką eukalipto, arbatmedžio ir pipirmėčių aliejus su baziniu aliejumi (pavyzdžiui, migdolų, kokosų aliejumi), galima įtrinti jais krūtinę ir gerklę. Sumažinsite diskomfortą, susijusį su kvėpavimo takais ligos metu.
Kompresai. Į indą su šiltu vandeniu įlašinkite kelis lašus imunitetą stiprinančių eterinių aliejų, pavyzdžiui, citrinų, raudonėlių ar čiobrelių. Nedidelį rankšluostėlį pamirkykite vandenyje, nuspauskite perteklių ir laikykite ant krūtinės ar kaktos, kol atšals.
Naudingas ir išsamus video apie eterinių aliejų naudą ir panaudojimo būdą:
Išties, labai verta įtraukti eterinius aliejus į savo kasdienos ritualus, kad sustiprintumėte imuninę sistemą ir pagerintumėte bendrą savijautą. Eteriniai aliejai – kvapnus ir natūralus būdas sustiprinti imuninę sistemą, nesvarbu, ar juos paskleidžiate difuzoriaus pagalba, darote kompresus ar naudojate vietiškai.
Eterinių aliejų vartojimas – atsargumo priemonės ir galimas šalutinis poveikis
Svarbu prisiminti, kad pasenę eteriniai aliejai tampa netinkami vartoti, kadangi gali sudirginti odą. Pasenusį eterinį aliejų atpažinsite iš pakitusios spalvos ar kvapo, taip pat jame gali atsirasti drumstumas.
Kai kurie eteriniai aliejai, pavyzdžiui, citrusų, įvairių skėtinių augalų, gali padidinti odos jautrumą šviesai. Tokiais aliejais patepta oda saulėje kontakto vietoje gali nudegti, ant jos gali atsirasti pigmentinių dėmių. Tad panaudojus citrusų ar skėtinių augalų eterinių aliejų ant odos, geriausia iškart neiti į lauką neuždengus odos.
Dalis eterinių aliejų (pavyzdžiui, raudonėlių, gvazdikėlių, cinamonų žievės, čiobrelių eteriniai aliejai) turi stipriai dirginančių odą fenolinių junginių. Dėl to jie kartais vadinami „karštaisiais” arba „raudonaisiais“ eteriniais aliejais. Tokius aliejus ant odos reikia vartoti tik atskiestus.
Visada rinkitės tik grynus, aukščiausios kokybės eterinius aliejus, laikykitės rekomenduojamų naudojimo dozių, o iškilus klausimams kreipkitės konsultacijoms į gydytoją.
Šaltiniai
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6152729/
https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-immunity
https://longevity.technology/lifestyle/8-essential-oils-to-boost-your-bodys-defenses/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3783921/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003790/
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik