Aromaterapija – tai holistinis gydymo būdas, kurio metu naudojami natūralūs augalų ekstraktai (eteriniai aliejai). Kartais dar vadinama eterinių aliejų terapija, ji apima aromatinių eterinių aliejų naudojimą kūno, proto ir dvasios sveikatai stiprinti. Ši praktika apima ne tik fizinę sveikatą, bet ir emocinę. Tad kviečiame kartu panagrinėti, kas slypi po tuo skambiu žodžiu „aromaterapija“, nuo ko viskas prasidėjo ir kodėl tai veiksminga.
Kas yra aromaterapija?
Aromaterapija – tai eterinių aliejų naudojimas sveikatinimo tikslais. Įkvėpus eterinių aliejų kvapo molekulės iš uoslės nervų patenka tiesiai į smegenis, ypač veikdamos migdolinį kūną, kuris yra atsakingas už žmogaus emocijas. Eteriniai aliejai taip pat gali būti absorbuojami per odą. Pavyzdžiui, masažuotojas gali įlašinti lašelį ar du bruknuolių eterinio aliejaus į masažui skirtą aliejų ir taip gauti mišinį, padėsiantį masažo metu atpalaiduoti įtemptus raumenis. Kitas pavyzdys: vonios druskose galite aptikti levandų eterinio aliejaus pėdsakų ar net patys pasigaminti tokią vonios druską; levandų eterinis aliejus padeda nurimti.
Kaip gimė aromaterapija?
Aromaterapijos istorija yra įspūdinga ir siekia tūkstančius metų. Manoma, kad kinai galėjo būti viena pirmųjų kultūrų, pradėjusių naudoti aromatinius augalus sveikatinimo tikslais. Egiptiečiai taip pat laikomi aromatinių augalų naudojimo pradininkais. Jie išrado elementarią distiliavimo mašiną, kuri leido išgauti kedrų aliejų. Be to, būtent senovės egiptiečiai naudojo kedro, gvazdikėlių, cinamono, muskato riešuto bei miros aliejus mirusiesiems balzamuoti. XX a. pradžioje atidarius kapavietę, šių žolelių pėdsakų buvo rasta su nepažeistomis kūno dalimis. Negana to, vis dar buvo juntamas silpnas kvapas! Manoma, kad žodis „kvepalai“ kilo iš egiptiečių praktikos: per fumum lotyniškai reiškia „per dūmus“.

Senovės graikų ir romėnų įnašas į aromaterapijos istoriją
Graikai daug mokėsi iš egiptiečių. Graikų mitologijoje žinios apie kvepalus priskiriamos dievams, kurie pripažino augalų gydomąją ir aromatinę naudą. Hipokratas, dažnai vadinamas „medicinos tėvu“ irgi buvo pripažinęs aromatinių augalų galią. Graikų parfumeris Megalas sukūrė kvepalus, pavadintus Megaleion, į kurių sudėtį įėjo mira riebalinio aliejaus pagrindu. Tokie kvepalai buvo naudojami keliais tikslais, pora iš jų – žaizdų gydymas ir priešuždegiminis poveikis.
Romėnai rėmėsi egiptiečių ir graikų žiniomis. Diskoridas parašė knygą „De Materia Medica“, kurioje aprašė maždaug 500 augalų savybes. Šiuo laikotarpiu daugiausia dėmesio buvo skiriama aromatinių augalų vandenų (hidrolatų), o ne eterinių aliejų gavybai.
Distiliavimo metodo pažanga
Didelę pažangą eterinių aliejų distiliavimo srityje padarė persas Avicena, XI a. išradęs suvyniotą aušinimo vamzdelį. Ši naujovė leido veiksmingiau atvėsinti augalų garus, todėl daugiau dėmesio imta skirti eteriniams aliejams bei jų teikiamai naudai.
XII a. Vokietijos abatė Hildegarda augino ir distiliavo levandas dėl jų gydomųjų savybių. XIII a. atsirado farmacijos pramonė, skatinusi distiliuoti eterinius aliejus. O XIV a. žoliniai preparatai jau buvo plačiai naudojami kovojant su Juodąja mirtimi. Manoma, kad kai kurie parfumeriai galėjo išvengti maro dėl nuolatinio kontakto su natūraliais aromatais.
Eteriniai aliejai nuo Renesanso laikotarpio iki šių dienų
XVI a. prasidėjo laikotarpis, kai aliejų buvo galima įsigyti vaistinėje. Negana to, atsirado daug daugiau įvairių eterinių aliejų. XVI ir XVII a. parfumerija taip pat tapo meno rūšimi, o jos sritys tapo labiau apibrėžtos. XIX a. pasižymėjo moksline pažanga, nes buvo išskirtos pagrindinės eterinių aliejų sudedamosios dalys, o parfumerija išliko klestinčia pramonės šaka.
XX a. pradžioje prancūzų chemikas René-Maurice Gattefossé susidomėjo eterinių aliejų panaudojimu medicinoje, kai nudegimui gydyti panaudojo levandų eterinį aliejų. 1928 m. jis sukūrė terminą „aromaterapija“, o 1937 m. parašė šia tema knygą, kuri plačiai skaitoma ir šiandien.

Kiti labai gerbiami XX a. pradžios aromaterapeutai: Jean Valnet, karo metu naudojęs eterinius aliejus sužeistiems kareiviams gydyti, ir Madam Marguerite Maury, kuri studijavo ir mokė naudoti aromaterapiją pirmiausia kosmetiniais tikslais. Dar vienas garsus aromaterapeutas – anglas Robert Tisserand – atnešė aromaterapijos žinias anglų kalba ir parašė pirmąją aromaterapijos knygą šia kalba „The Art of Aromatherapy“.
Aromaterapija inhaliacijos būdu
Aromaterapija dažniausiai taikoma inhaliacijos būdu. Eteriniai aliejai garuoja į orą naudojant difuzorių, purkštuvą, žvakę ar kitą priemonę. Eterinius aliejus galima įkvėpti ir tiesiogiai, pavyzdžiui, nuo delnų ar maudantis vonioje. Šie aliejai ne tik suteikia malonų kvapą, bet ir gali būti naudingi kvėpavimo takams, veikti kaip dekongestantai, padėti psichologiškai. Į nosį ar burną patekusios eterinių aliejų molekulės pasiekia smegenis, ten veikia limbinę sistemą, kuri yra susijusi su emocijomis, širdies ritmu, kraujospūdžiu, kvėpavimu, atmintimi, stresu ir hormonų pusiausvyra.
Lokalus eterinių aliejų naudojimas
Eteriniai aliejai gali būti naudojami ant odos kartu su masažiniais aliejais, taip pat vonios ar odos priežiūros priemonėse. Jie įsigeria į odą, o masažuojant tą vietą, kurioje naudojamas aliejus, suaktyvinama kraujotaka, skatinamas naudingųjų medžiagų įsisavinimas. Tačiau svarbu atsiminti, kad eterinių aliejų negalima tepti tiesiai ant odos, jie visada turi būti praskiesti aliejumi nešikliu (augaliniu aliejumi). Dažniausiai skiedimui naudojamas saldžiųjų migdolų aliejus arba alyvuogių aliejus.

Kokia nauda pasižymi eteriniai aliejai?
Nors eteriniai aliejai pasižymi įvairiapuse nauda, svarbu atsiminti, kad aromaterapija gali būti profilaktinė priemonė, papildoma terapija, galinti paremti įprastą ligų gydymą. Tačiau aromaterapija neatstoja profesionalios sveikatos priežiūros specialistų pagalbos.
Streso, nerimo ir depresijos malšinimas. Aromaterapija gali padėti kovoti sus stresu, nerimu, depresija, skatindama atsipalaidavimo jausmą, gerindama miego kokybę. Raminančią aplinką veiksmingai sukurti padės levandų, ramunėlių eteriniai aliejai.

Skausmo malšinimas. Kai kurie eteriniai aliejai gali padėti malšinti skausmą, įskaitant inkstų akmenų ir kelio osteoartrito sukeltą skausmą. Pavyzdžiui, eukaliptų aliejus pasižymi nuskausminamosiomis savybėmis ir gali būti naudingas malšinant skausmą, kai naudojamas garų vonioje.
Kvėpavimo ir imuninės sistemos palaikymas. Aromaterapija gali padėti išvalyti ir nuraminti kvėpavimo takus. Pavyzdžiui, eukaliptų aliejus ir arbatmedžio eterinis aliejus pasižymi antimikrobinėmis savybėmis ir gali padėti kovoti su bakterijomis bei virusais, taip palaikydami imuninę sistemą.
Odos ir plaukų sveikatos gerinimas. Eteriniai aliejai taip pat naudojami įvairioms odos ir plaukų ligoms gydyti. Pavyzdžiui, arbatmedžio eterinis aliejus naudojamas spuogams gydyti, o rozmarino aliejus gali paskatinti plaukų augimą ir pagerinti galvos odos būklę.
Saugaus naudojimo patarimai ir šalutinis poveikis
Aromaterapija paprastai yra saugi, tačiau eteriniai aliejai gali sukelti ir šalutinį poveikį. Kai kuri jų gali dirginti akis, odą ar nosies gleivinę ir sukelti lengvas alergines reakcijas. Eterinių aliejų nerekomenduojama nuryti, nes jie gali pakenkti inkstams ar kepenims.

Prieš naudodami eterinius aliejus lokaliai, reikia atlikti alergijos testą. Atskieskite eterinį aliejų dvigubai didesne koncentracija nei planuojate naudoti ir įtrinkite mišiniu ketvirtadalio dydžio plotą vidinėje dilbio pusėje. Jei per 24-48 valandas alerginė reakcija neapsireiškia, naudoti galima.
Kai kuriems žmonėms po pakartotinio naudojimo išsivysto alergija eteriniams aliejams. Jei taip nutiko, nedelsdami nutraukite naudojimą.
Eterinius aliejus reikia tinkamai laikyti, nes šviesa, karštis, deguonis gali pažeisti jų vientisumą. Tokie jie nebėra saugūs naudoti.
Jeigu norite saugiai ir veiksmingai naudoti eterinius aliejus aromaterapiniais tikslais, rekomenduojame bendradarbiauti su kvalifikuotu aromaterapeutu arba sveikatos priežiūros specialistu.
Šaltiniai:
https://uk.puressentiel.com/blogs/our-tips/a-brief-history-of-aromatherapy
https://www.aromaweb.com/articles/aromatherapy-history.ph
https://www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/aromatherapy-do-essential-oils-really-work
https://www.healthline.com/health/what-is-aromatherapy
https://www.medicalnewstoday.com/articles/10884
https://www.webmd.com/balance/stress-management/aromatherapy-overview
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.