Skip to content

Susipažinkite su naudingomis savybėmis, kuriomis pasižymi eukaliptų aliejus

Eukalipto eterinis aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Eukalipto medis, kilęs iš Australijos, šiuo metu yra labai plačiai paplitęs visame pasaulyje dėl savo medicininių savybių. Viso suskaičiuojama net 700 skirtingų eukaliptų medžių rūšių. Mums labiausiai pažįstamas, plačiausiai paplitęs yra Rutulinis eukaliptas (Lot. Eucalyptus globulus), iš kurio lapų ir gaminamas eukaliptų aliejus, turintis didžiulę gydomąją galią.

Natūraliai eukaliptai auga Australijos pietryčiuose, Tasmanijos saloje, Viktorijos pietinėje dalyje. Dabar augimvietės išplito Europoje (Kipre, Portugalijoje, Galisijoje, vakarų Gruzijoje, JAV ir Pietų Amerikoje, Indijoje, dalyje Afrikos, Havajuose, Naujojoje Zelandijoje. Rutulinis eukaliptas netgi tapo Tasmanijos simboliu, mat prancūzų botanikas Jacques-Julien Houton de Labillardiere 1799 jį smulkiai aprašė savo ekspedicijos metu, taip išgarsinęs Europoje.

Kam panaudojamas eukalipto medis?

Eukalipto medis auga itin greitai, jo mediena kieta ir patvari, tad naudojama medienos masės gamybai, geležinkelio pabėgiams, stulpams, poliams, netgi tiltams gaminti.

Eukaliptų lapeliai smulkinami ir džiovinami, taip iš jų pagaminama eukaliptų arbata.

Populiariausia eukalipto panaudojimo forma yra aliejinė, kurios naudojimo būdų yra daugybė. Sužinokite juos ir pritaikykite savo sveikatinimosi rutinoje.

Eukaliptas

Kaip gaminamas eukaliptų eterinis aliejus?

Eukaliptų lapai džiovinami, smulkinami ir distiliuojami – taip išgaunamas eterinis aliejus. Pagrindinė eukaliptų aliejaus cheminė sudedamoji dalis yra eukaliptolis (1,8 – cineolis), kuris ir suteikia didžiąją dalį eukaliptų aliejaus naudų. Toks aliejus prieš naudojimą turi būti skiedžiamas ir iš jo gaminami medicininiai preparatai.

Jeigu ieškote eterinio aliejaus, kuris padės suaktyvinti jūsų imuninę sistemą, saugos nuo infekcijų, vabzdžių ir mikrobų – verta susipažinti su eukaliptų aliejaus panaudojimo būdais.

Eukaliptų aliejus kosulio lengvinimui

Tai vienas populiariausių eukaliptų aliejaus panaudojimo būdų. Daugybė priemonių lengvinančių kosulį, kvėpavimą savo sudėtyje turi eukaliptų aliejaus. Eukaliptų kvapas puikiai prisimenamas iš vaikystės, kuomet kosėjant mama tepdavo krūtinę ir padus aromatingu, šaldančiu tepalu. Taip naudojamas eukaliptų aliejus skatina atsikosėjimą, o tuo pačiu palengvina ir sušvelnina kosulį, lengvina kvėpavimą.

Eukaliptų aliejus vabzdžių atbaidymui

Uodai ir kiti besikandžiojantys vabzdžiai ne tik nemalonūs, bet ir galintys sukelti didelį diskomfortą. Tad, leidžiant laiką gamtoje mūsų pagrindinė užduotis juos atbaidyti. Yra daugybė skirtingų purškiklių, tačiau jie dažniausiai cheminės sudėties ir labai agresyvaus veikimo. Eukaliptų aliejus yra natūrali alternatyva, efektyviai atbaidanti nemalonius vabzdžius.

Eukalipto eterinis aliejus

Dezinfekcijai

Dezinfekcines eukaliptų savybes pastebėjo dar Australijos aborigenai. Eukaliptų aliejus veikia priešuždegimiškai ir skatina žaizdų ir net nudegimų gijimą. Tad įvairiausi kremai, kurių sudėtyje yra eukaliptų gali padėti žaizdai gyti greičiau.

Kvėpavimo lengvinimui

Eukaliptų aliejus gali būti naudojamas ir palengvinti kvėpavimą turint astmos ar sinusito simptomus, esant kvėpavimo takų užgulimui. Garuojantis aliejus atlaisvina kvėpavimo takus, suteikia lengvai šaldantį pojūtį, lyg kvėpavimo takai būtų atlaisvėję. Kai jaučiate, jog kvėpavimo takai apsunkę, galite kelis lašelius eukaliptų aliejaus užsilašinti ant delnų, patrinti, kol aliejus sušils, delnais uždengti nosį ir 5 minutes giliai kvėpuoti.

Blogo burnos kvapo naikinimas

Dėl antibakterinių savybių eukaliptų aliejų rekomenduojama naudoti ir kovojantiems su prastu burnos kvapu. Dar daugiau – eukaliptų aliejus efektyviai naikina bakterijas, todėl gali padėti ir dantenoms, bei naikinant besikaupiančias apnašas. Po dantų valymo skalaukite burną į vandenį įlašinę 1–2 lašelius eterinio aliejaus.

Eukaliptų aliejus skausmo malšinimui

Eukaliptų aliejaus gydomosios savybės pasireiškia ir skausmo malšinime. Tepalai su eukaliptu gali mažinti skausmą, atpalaiduoti raumenis, sumažinti tempimą.

Naudodami eukaliptų aliejų vietiškai, galite sumažinti raumenų skausmą ir patinimą. Taip pat, tyrimų metu pastebėta, kad eukaliptų aliejaus garinimas gali mažinti ir galvos skausmą, mes yra lengvinamas kvėpavimas ir atpalaiduojami sinusai.

Eukaliptų aliejus plaukams

Buvo pastebėtos ir teigiamos savybės eukaliptų aliejų naudojant plaukų grožio rutinoms. Pastebėta, kad grožio priemonės su eukaliptų aliejumi stimuliuoja plaukų folikulus, skatina plaukų augimą, valo ir ramina galvos odą, mažina pleiskanojimą.

Inhaliacijoms

Eukaliptų eterinis aliejus dažnai naudojamas inhaliacijoms, garų vonelėm, siekiant palengvinti užkimštus nosies ir kvėpavimo takus. Užtenka vos kelių eukalipto aliejaus lašelių į šiltą vonią, kad pagerintumėte kvėpavimą. Pajutus peršalimą, rekomenduojama pasidaryti vonelę kojoms su eukaliptų aliejumi ir druska.

Pakabinkite eukalipto šakelę duše ir kaskart prausdamiesi mėgaukitės jo skleidžiamu aromatu. Išsiskiriantis eterinis aliejus mažins stresą, atpalaiduos kvėpavimo takus.

Apsaugai nuo mikrobų

Yra pastebėtas antimikrobinis eukaliptų aliejaus poveikis. Net kelios mokslinės studijos parodė, kad eukaliptolis naikina daug skirtingų rūšių bakterijų, virusų ir net grybelių. Eidami į viešas vietas galite kelis lašelius eterinio aliejaus užlašinti ant rūbų ar šaliko.

Oro valymui ir kvėpinimui

Drąsiai naudokite eukaliptų eterinį aliejų aromatinėse lempose, drėkintuvuose. Jis ne tik pripildys patalpą malonaus aromato, bet ir apvalys orą. Pastebėta, kad toks eukaliptų aliejaus naudojimas turi teigiamą poveikį imuninei sistemai.

Eukaliptų eterinis aliejus

Prieš naudodami eukaliptų aliejų, įsitikinkite, kad nesate jautrūs ar alergiški jam. Taip pat, dėl galimų indikacijų visuomet patartina pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Venkite naudoti gryną eterinį aliejų ant odos, mat jis gali stipriai dirginti, netgi sukelti dermatitą. Būkite atsargūs eukaliptų aliejų naudodami vaikams, nėščioms ir maitinančioms moterims.

Straipsniui naudoti šaltiniai:
https://www.healthline.com/nutrition/eucalyptus-leaves#TOC_TITLE_HDR_9
https://lt.wikipedia.org/
https://draxe.com/
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik, Canva

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *