Kamparo kvapas mums visiems puikiai pažįstamas. Dažną jis nukelia į vaikystės laikus, kuomet peršalus, mamos rūpestingai juo trindavo mums nugarą ir krūtinę. Taip pat, patepdavo lauke sumuštą koją ar bėgiojant pertemptą raumenį. Su laiku, pradėjome teikti pirmenybę sintetinėms priemonėms, pamiršdami klasikinius ir natūralius būdus sveikatai pagerinti. Tačiau, jei visi žinotų, kokiomis savybėmis pasižymi universalusis kamparo aliejus, jis netruktų atsirasti kiekvienų namų lentynoje. Sužinokite, kodėl jis yra būtina tiek jūsų kosmetinės, tiek namų vaistinėlės dalis.
Kuo skiriasi kamparas ir kamparo aliejus?
Kamparas yra organinis junginys priskiriamas terpenams. Jis natūraliai išgaunamas iš kamparmedžių (Cinnamomum camphora) medienos arba sukuriamas laboratorijoje. Terpenai yra kvapiosios augalų medžiagos, pasižyminčios labai aktyviu poveikiu žmogaus organizmui. Ryškiausiai terpenų poveikį jaučiame naudodamiesi įvairiais eteriniais aliejais aromaterapijos seansų metu. Dėl savo savybių terpenai, arba terpenoidai, dažnai naudojami kremuose, gydomuosiuose tepaluose ir balzamuose.
Kamparo aliejus yra išgaunamas iš kamparo medžių medienos, ją smilkant ir distiliuojant rūkstančius garus. Jis turi stiprų kvapą ir skonį bei yra lengvai absorbuojamas per odą. Tačiau būkite atsargūs – kamparas gali sukelti šalutinį poveikį, ypač vartojant didelėmis dozėmis. Niekada nevartokite jo į vidų ir netepkite gryno aliejaus ant pažeistos odos, nes jis gali būti toksiškas.
Kiek yra kamparo aliejaus rūšių?
Ieškodami kamparo aliejaus galite aptikti net 4 jo rūšis:
- Baltasis kamparo aliejus
- Geltonasis kamparo aliejus
- Rudasis kamparo aliejus
- Mėlynasis kamparo aliejus
Tačiau neskubėkite ieškoti ir bandyti visų variantų! Saugiam medicininiam ir kosmetiniam naudojimui tinka tik baltasis kamparo aliejus. Tiek rudasis, tiek geltonasis kamparo aliejai sudėtyje turi didelį kiekio safrolio – nuodingos ir kancerogeninės medžiagos. Mėlynasis kamparas specialistų paskelbtas netgi kaip žalingas žmogaus sveikatai.
Kamparo aliejaus vartojimas
Dėl savo antibakterinių, priešgrybelinių ir priešuždegiminių savybių kamparas yra plačiai naudojamas kosmetikoje ir farmacijoje. Jis gali būti pasitelkiamas odos ligoms gydyti, kvėpavimo funkcijai gerinti ir skausmui malšinti. Tačiau tai tikrai yra ne viskas – skaitykite toliau, ir sužinokite apie visus tyrimais patvirtintus kamparo aliejaus naudojimo būdus. Garantuojame, kad kai kurie iš jų gali gerokai nustebinti.
Kamparo aliejus odai
Losjonai ir kremai, kurių sudėtyje yra kamparo, gali būti naudojami odos dirginimui ir niežėjimui palengvinti. Kamparas taip pat turi antibakterinių ir priešgrybelinių savybių, todėl yra naudingas gydant infekcijas ir gali ženkliai pagerinti bendrą odos išvaizdą.
2015 m. atliktas tyrimas su gyvūnais parodė, kad kamparas veiksmingai gydo žaizdas ir ultravioletinių spindulių sukeltas raukšles. Šios išvados leidžia tvirtai teigti, kad jis turi daug potencialo kaip senėjimą stabdantis kosmetikos ingredientas. Tai gali lemti jo įtaka elastino ir kolageno – svarbiausių odoje esančių baltymų – gamybos greičiui.
Analgetinis poveikis
Vietinis kamparo vartojimas ant odos padeda sumažinti skausmą ir uždegimą. Tai patvirtino 2015 m. atliktas tyrimas, kuriame panaudotas purškalas su kamparu, mentoliu, gvazdikėlių bei eukaliptų eteriniais aliejais. Rezultatas parodė, kad jis veiksmingai numalšino lengvą ar vidutinio sunkumo skausmą. Purškalas buvo tepamas ant sąnarių, pečių ir apatinės nugaros dalies 14 dienų.
Svarbu žinoti: naudodami kamparo gaminius, galite jausti dilgčiojimą, šilumą ar vėsinantį pojūtį. Tai yra visiškai normalu, tačiau svarbu stebėti kūno reakciją. Išbandykite kamparo aliejų ar jo produktą nedideliame odos plote. Esant gerai tolerancijai, naudokite ant pažeistos vietos kelis kartus per dieną arba taip, kaip nurodyta vartojimo instrukcijoje.
Pagalba artrito gydymui
Kamparo produktai gali būti veiksmingi malšinant skausmą, uždegimą ir patinimą sukeliamą artrito. Karščio ar šalčio pojūčiai, kylantys panaudojus kamparo aliejų ar jo priemonę, gali palengvinti skausmą ir pristabdyti skysčių kaupimąsi sąnaryje. Bandymai parodė gerus rezultatus ir gyvūnų tyrimų metu, tad kamparo perspektyvos artrito gydymo srityje yra daug žadančios.
Kojų ir nagų grybelio gydymas
Kamparas nuo seno garsėja savo priešgrybelinėmis savybėmis, tačiau moksliškai jos buvo pagrįstos visai neseniai. 2011 m. atliktas tyrimas parodė, kad žinomas tepalas, kurio sudėtyje yra kamparo, mentolio ir eukalipto aliejaus, buvo veiksmingas gydant kojų nagų grybelį. Tyrimo metu 15 iš 18 žmonių, naudoję tepalą 48 savaites, pastebėjo teigiamus rezultatus. Rezultatai buvo pasiekti naudojant priemonę 3 kartus per dieną.
Kamparo aliejus plaukams
Kamparo aliejus stimuliuoja kraujotaką, todėl jis puikiai tinka slenkančių, lūžinėjančių ar pažeistų plaukų savininkams ir gali būti naudojamas kaip aliejus plaukams. Įlašinkite kelis lašus kamparo aliejaus į naudojamą šampūną ar kaukę, arba pasigaminkite savo mišinį sumaišę jį su neutraliu baziniu aliejumi. Tokį mišinuką įtrinkite į plaukų šaknis ir paskirstykite per visą ilgį. Palaikykite nuo 30 minučių iki kelių valandų ir kruopščiai nuplaukite. Suaktyvėjus kraujotakai, plaukai bus geriau aprūpinami visomis naudingomis medžiagos, o jūs netruksite pamatyti teigiamą rezultatą.
Puiki priemonė nuo vabzdžių
Ryškus kamparo aromatas gali patikti ne kiekvienam, tačiau vabzdžius jis tiesiog varo iš proto. Leisdami laiką gamtoje, pabandykite patepti keliais lašais kamparo aliejaus riešus, zoną už ausų ir kitas atviras vietas. Taip pat, vakare galite pagarinti aliejų su vandeniu aromaterapinėje lempoje – tai suteiks visapusišką apsaugą ir jaukumą. Patikėkite, uodai aplenks jus ratu.
Pagalbininkas miegamajame
Yra teigiančių, jog kamparo aliejus prisidėjo prie jų seksualinio gyvenimo kokybės. Manoma, kad jis gali sustiprinti libido ir padėti kovoti su erekcijos sutrikimais. Tokia nuomonė galėjo kilti dėl stimuliuojančių aliejaus savybių, tačiau verta pabrėžti, kad jos nepagrįstos moksliškai. Jei vis dėlto nuspręsite išbandyti šias prielaidas realybėje, būkite labai atsargūs – kamparas gali stipriai sudirginti gleivinę, tad jį naudoti reikėtų labai nedideliais kiekiais ir laikytis atstumo nuo intymiausių zonų.
Šaltiniai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26458283/
https://www.jabfm.org/content/24/1/69.full
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20353012/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25553684/
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik, Canva, jei nenurodyta kitaip
Pingback: Kamparo aliejaus galia: naudos Jūsų sveikatai - rinkosaikste.lt