Džiovintuvas, žnyplės, tiesintuvas, plaukų lakas, putos ir sausas šampūnas… Mūsų plaukai kasdien kenčia ne tik nuo formavimo priemonių, bet ir aplinkos poveikio – temperatūros bei oro užterštumo. Pridėkime dar ir poras kemšančius silikonus ir sulfatus, kurių gausu šampūnuose, ir tampa akivaizdu – mūsų plaukai nuolat ištroškę natūralių atstatančių procedūrų. Tačiau neskubėkite į kirpyklą. Pasitelkę natūralius aliejus, prabangią SPA šventę savo garbanoms galite iškelti ir namie. Dvejojate dėl pasirinkimo? Apžvelkime geriausius aliejus plaukams pagal jų tipą ir problemos pobūdį.
Pirktinė kaukė ar aliejus plaukams – ką geriau rinktis?
Įvairių maitinančių bei drėkinančių kaukių apstu parduotuvių lentynose. Neabejotinai, kokį nors išliaupsintą produktą kartais pasiūlo ir jūsų kirpėjas. Juk jo rekomendacija nereikėtų abejoti, ar ne? Didelė tikimybė, kad siūloma kaukė yra išties kokybiška ir puikiai atlieka savo darbą. Visgi, pirma kviečiame panagrinėti jos sudėtį. Nebūtina turėti chemiko išsilavinimą, kad suprastumėte, jog didžioji dalis kaukių veikliųjų ingredientų yra būtent įvairūs aliejai arba atskiros juose randamos medžiagos. Visa kita dažniausiai skirta tik konsistencijai, spalvai, kvapui ir galiojimo laikui palaikyti.
Parduotuvinės kaukės yra patogios naudoti, todėl nereikėtų jų visiškai nurašyti. Jos tinka naudoti kai skubame, keliaujame arba tikimės staigaus efekto, pavyzdžiui, suglotninti plaukus prieš vakarėlį arba sutramdyti sruogas ruošiantis daryti įmantrią šukuoseną. Dėl didelės medžiagų koncentracijos, pirktinės kaukės garantuoja greitą, bet, deja, dažnai tik vienkartinį poveikį. Tiesą sakant, ilgainiui jos gali kaip tik išsausinti ir nualinti plauką – visa tai lemia pridėtiniai konservantai ir kiti ingredientai, visiškai nereikalingi jūsų plaukų sveikatai.
Aliejus plaukams – privalumai
Plaukų priežiūrai verta rinktis aliejus dėl daugelio nenuginčijamų jų privalumų:
- Gaunate patį tyriausią ir natūraliausią produktą be priemaišų.
- Mokate tik už veikliąją medžiagą.
- Įsigyjate universalią priemonę visam kūnui.
- Aliejų galite naudoti ir plaukų galiukams po kiekvieno plovimo.
- Mažesnė kaina, lyginant su aukštos kokybės plaukų kaukėmis.
- Ne tik kosmetinis, bet ir gydomasis poveikis.
- Ilgalaikis rezultatas.
- Puiki bazė eteriniams aliejams ar kitiems ingredientams.
Plaukų aliejų trūkumai
- Ilgesnė procedūros trukmė.
- Gali tepti audinius ir paviršius.
- Nepatogu naudoti kelionėje.
- Laikant ne pagal rekomendacijas, gali pakeisti kai kurias savo savybes.
- Siekiant ryškaus rezultato, reikalingas procedūrų kursas.
Kaip matote, dauguma aliejaus trūkumų kyla iš jo naudojimo ypatumų. Tačiau įprastai jie kelia papildomų iššūkių tik pirmos-antros procedūrų metu. Kai tik įgusite naudotis aliejumi plaukams, lengvai įtrauksite jį į savo rutiną ir suprasite, kodėl į tai verta investuoti keletą papildomų grožio rutinos minučių.
Kokį plaukų aliejų rinktis
Verta pastebėti, kad kalbėdami apie veiksmingus aliejus plaukams, turime omeny tik nerafinuotą, šalto spaudimo produktą. Būtent toks aliejus išsaugo visas naudingas augalo medžiagas ir riebalų rūgštis puoselėjančias jūsų plaukus. Siūlome nesižavėti kvapniais kosmetiniais aliejais ir jų mišiniais, nes juose vargiai rasite bent dalį to, ką siūlo natūralus aliejus plaukams. Tad nieko nelaukdami, apžvelkime, kokie variantai tinkamiausi jūsų plaukų problemoms išspręsti.
Geriausias aliejus pažeistiems plaukams
Išbandėte viską savo nualintiems plaukams atgaivinti, tačiau jokio reikšmingesnio efekto nepastebite? Agresyvaus dažymo ar kitų cheminių procedūrų paveiktiems, trupantiems bei pasipūtusiems plaukams raminti, geriausiai tinka sviestmedžių (taukmedžių) aliejus.
Iš tiesų, jo konsistencija labiau primena sviestą, o ne aliejų. Dėl didelio kiekio riebiųjų rūgščių, sviestmedžių aliejus kietėja kambario temperatūroje. Tad ir naudojant plaukams, jį patartina sušildyti ir praskiesti skystesniu baziniu aliejumi, pavyzdžiui, sezamų ar migdolų aliejumi. Iš Afrikos kilęs, vietinių vadinamas „shea“ aliejus yra be galo turtingas vitamino E bei kitų veikliųjų medžiagų. Jis yra galingas emolientas, pamaitinsiantis ištroškusius plaukus nuo šaknų iki pat galiukų.
Geriausias aliejus garbanotiems plaukams
Garbanotų plaukų tekstūra natūraliai yra kiek šiurkštesnė nei lygių ar banguotų plaukų. Jie daugiau linkę sausėti ir lūžinėti, todėl garbanotiems plaukams reikalingas intensyvesnis drėkinimas. Bet tuo pačiu, garbanų negalima per daug apsunkinti, kitaip jos praras savo natūralią formą ir apimtį. Tokiems poreikiams puikiai tiks jojobos arba simondsijų aliejus.
Simondsijų (jojobos) aliejus savo sudėtimi labiau primena vašką, o ne aliejų, nes jame randama sąlyginai nedaug riebiųjų rūgščių. O štai giliai drėkinančių vaškų ir esterių jame yra į valias. Jis puikiai papildo plauko apsauginį barjerą bei tarpląstelinius odos lipidus. Simondsijų aliejus greitai susigeria nepalikdamas riebumo jausmo, o jūsų garbanoms suteiks nepakartojamo žvilgesio ir glotnumo.
Geriausias aliejus slenkantiems plaukams
Plaukų sveikatai itin svarbi aktyvi galvos odos kraujotaka. Kraujas aprūpina folikulą visomis naudingomis medžiagomis, reikalingomis sklandžiam augimui ir jo tvirtumui palaikyti. Ricinų aliejus yra puiki kraujotaką skatinanti priemonė, pasižyminti priešuždegiminėmis ir antibakterinėmis savybėmis.
Mokslininkai nenustatė tiesioginio ryšio tarp ricinų aliejaus naudojimo bei plaukų slinkimo mažėjimo. Tačiau manoma, kad plaukų slinkimui turi įtakos padidėjusi hormono prostaglandino gamyba. Šis hormonas gali lemti plaukų folikulo mažėjimą, o galų gale – ir jo išslinkimą. Yra atliktų tyrimų, fiksuojančių neigiamą ricinos aliejaus poveikį prostaglandino gamybai, kas gali lemti vienos iš slinkimo priežasčių eliminavimą.
Be to, ricinos aliejuje gausu antioksidantų ir flavonoidų, galinčių paskatinti plaukų augimą. Tačiau ricinų aliejus yra gana tirštas, tad jį rekomenduojama skiesti su alyvuogių ar kitokiu baziniu aliejumi. O norėdami pastiprinti šio mišinio poveikį, būtinai įlašinkite ramunėlių ar rozmarino eterinio aliejaus.
Universaliausias aliejus plaukams
Šį titulą be konkurencijos užima kokosų aliejus. Natūralus emolientas, pasižymintis antibakterinėmis, prebiotinėmis savybėmis, kurios puikiai gelbėja atsiradus pleiskanomis bei galvos odos dermatitui. Kai kurie šaltiniai teigia, kad kokosų aliejus gali būti naudojamas netgi kaip priemonė nuo utėlių.
Šiame aliejuje esantys antioksidantai apsaugos plaukus nuo žalingo aplinkos poveikio, o riebiosios rūgštys padės „užrakinti“ drėgmę plauko viduje. Kokosų aliejus turi natūralų UV spindulių filtrą, todėl juo pravartu patepti plaukus esant paplūdimyje.
Šaltiniai:
https://www.hindawi.com/journals/isrn/2012/563267/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21211559/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16258695/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, Freepik, jei nenurodyta kitaip
Pingback: Kokosų aliejus ir 8 populiariausi jo panaudojimo būdai
Pingback: Kamparo aliejus – ne tik traumų ir peršalimo ligų atveju
Pingback: Sviestmedžio aliejus – Kleopatros grožio paslaptis?
Pingback: Jojoba aliejus – ir plaukams, ir odai
Pingback: Palmių aliejus – vartoti ar vengti?
Pingback: Varnalėšų aliejus – sprendimas nuo daugelio kosmetinių problemų