Skip to content

Sviestmedžio aliejus – Kleopatros grožio paslaptis?

Sviestmedžio aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Sviestmedžio aliejus, arba sviestas, tikrai ne kartą girdėtas visiems, tačiau ar žinote, kad nepamainomą jo naudą vertino jau Egipto karalienė Kleopatra, laikoma viena įspūdingiausių moterų pasaulio istorijoje. Sakoma, kad šio medžio vaisių aliejaus savo kūno grožiui puoselėti ji sunaudodavo neįtikėtinus kiekius. Vėliau, žinoma, jį atrado ir keliautojai, pasakojimus ir atradimus nunešę į savo gimtąsias šalis. Plačiau po pasaulį šis ypatingas aliejus pasklido tik XVIII amžiaus pabaigoje.

Dabar ne tik kūno kremai, bet ir veido bei plaukų priežiūros priemonės be sviestmedžio aliejaus sunkiai įsivaizduojamos ir šio ingrediento populiarumas augti nesustoja. Kartais dar vadinamas taukmedžiu, šis augalas veda riešutus, iš kurių ir išgaunamas sviestmedžio aliejus. Per šimtus metų aliejaus populiarumas tik išaugo, o jo naudą pripažįsta ir odos priežiūros specialistai.

Sviestmedžio aliejus buvo vartojamas jau senovės Egipte

Sviestmedis – Afrikos auksas

Sviestmedžiai (Lot. Vitellaria paradoxa) auga tik Centrinėje ir Vakarų Afrikoje – vadinamojoje sviestmedžio juostoje netoli pusiaujo. Augalus galima aptikti Ganoje, Malyje, Gvinėjoje, Kamerūne, Ugandoje, Nigerijoje, Burkina Fase, Senegale, Dramblio Kaulo krante. Pačiu turtingiausiu ir kokybiškiausiu laikomas iš Ganos importuojamas sviestmedžio aliejus. Sviestmedis dažnai yra painiojamas su aliejiniu taukmedžiu (Lot. Diploknema butyracea), nors tai yra skirtingi augalai. Sviestmedis užaugina į persikus panašias uogas, kurių minkštimas yra saldus ir valgomas. Vaisiaus viduryje randamas vertingasis, gan stambus riešutas iš kurio yra išgaunamas aliejus, tiesa, savo konsistencija primenantis sviestą.

Pasaulinio taukmedžių aljanso duomenimis, 21 Afrikos šalyje auga 2 milijardai sviestmedžių, iš kurių vaisių kasmet išgaunama 600 tūkst. tonų aliejaus. Iš jų 90 % sunaudojama šokolado pramonėje, likę – kosmetikai. Kasmet šio aliejaus sunaudojimas auga 10–20 %, tad būtų galima jo pagaminti kur kas daugiau, tačiau tam trukdo menkas darbo našumas ir technologijų trūkumas. Pasaulyje taip pat daugėja ir iniciatyvų, saugančių sviestmedžių laukuose dirbančius žmones nuo išnaudojimo.

Sviestmedžio aliejaus gamyba

Sviestmedžio aliejaus nauda

Gydytojai dermatologai pastebi kad sviestmedžio aliejus yra itin efektyvus natūralus emolientas sausai odai. Ją pridrėkina ir suminkština, apsaugo. Aliejuje gausu vitamino A, kuris efektyviai maitina ir ramina sausą, šiurkščią odą, taip pat vitamino E, kuris veikia kaip antioksidantas, atitolina senėjimo procesus, mažina vėžinių ląstelių atsiradimo galimybę. Sviestmedžio aliejaus sudėtyje taip pat yra karoteno, alantoino (tai natūrali medžiaga, aktyvinanti ir stimuliuojanti ląstelių veiklą) bei vitamino F.

Iš sviestmedžio riešutų gautas ekstraktas – net kelių riebalų mišinys, todėl naudojimui reikia labai nedidelio priemonės kiekio. Dažniausiai šis aliejus naudojamas ryte ir vakare, švelniai jį įtrinant į išsausėjusias ar pažeistas odos vietas. Galiojimo laikas dėl natūralios sudėties nėra ribojamas. Sviesto pavidalo priemonė tirpsta kūno temperatūroje, todėl patekęs ant odos jis lengvai pasiskleidžia ir yra visiškai absorbuojamas. Visgi, tepant ant veido patariama naudoti itin mažą kiekį, ypač riebiaodžiams, kad išvengti odos porų užsikimšimo, taip pat patariama aliejaus naudoti labai nedaug nosies srityje.

Prieš naudojant sviestmedžio aliejų, arba sviestą, pirmiausia patartina jį išbandyti ant nedidelio odos plotelio mažiau matomoje vietoje, siekiant išvengti įmanomų alerginių bėrimų. Atsiradus bėrimams būtina naudojimą nutraukti ir dėl galimos alergijos kreiptis į šeimos gydytoją.

Sviestmedžio aliejus

Sviestmedžio aliejaus vartojimas

Sviestmedžio aliejus yra išties universalus kosmetinis ir sveikatinimosi produktas, kurį galima pritaikyti įvairiems poreikiams. Jei svarstote, kaip galima panaudoti sviestmedžio aliejų, štai keli variantai:

  • sviestmedžio aliejus gali būti pagalbinė priemonė odos bėrimams, egzemoms gydyti; 
  • puikus būdas išsausėjusiai odai drėkinti – elastingumui atstatyti; 
  • odos įbrėžimams, smulkiems sužeidimams gydyti (veikia kaip apsauginė priemonė nuo infekcijų); 
  • gali būti naudojamas kaip plaukų aliejus plaukams stiprinti, plaukų spalvai išsaugoti, sausai galvos odai drėkinti; 
  • plaukų slinkimui stabdyti (drėkina išsausėjusią galvos odą ir taip pristabdo plaukų slinkimą, plikimą);
  • nudegimams nuo saulės gydyti (apsaugo nuo dar didesnio pažeidimo);
  • sumažina odos dirginimą, niežėjimą, tinka po vabzdžių įkandimų; 
  • naudingas žiemą, mat esant itin šaltam orui, veikia kaip apsauginis, riebalinis sluoksnis;
  • siekiant sumažinti raumenų skausmą juos pasitempus ar raumenų pervargimą;
  • masažo aliejams gaminti (įeina į aliejų sudėti kaip drėkinamoji ir aromatizuojanti medžiaga);
  • nagams nuo lūžinėjimo ir skilimo apsaugoti; 
  • vonios drėkinamiesiems burbulams gaminti.
Sviestmedžio riešutai

Galimas šalutinis sviestmedžio aliejaus poveikis

Sviestmedžio aliejus be galo naudingas, tačiau retkarčiais gali turėti ir šalutinių poveikių. Ypač retai, tačiau visgi pasitaiko alerginių odos reakcijų į sviestmedžio aliejų. Prieš tepdami šį aliejų ant veido, būtinai išbandykite jį ant nedidelio odos plotelio mažiau pastebimoje vietoje. Sviestmedžio aliejus gali kimšti poras ir paskatinti spuogų atsiradimą, jei jūsų oda yra probleminė ir linkusi į spuogus. Jei pradėjus tepti odą sviestmedžio aliejumi susiduriate su odos paraudimu, niežuliu, skausmu, spuogais, šio aliejaus naudojimą odos priežiūrai nutraukite.

Į ką atkreipti dėmesį perkant sviestmedžio aliejų?

Įsigydami aliejų svarbiausia atkreipkite dėmesį į grupę, kuriai jis priskiriamas:

A grupei priklauso nerafinuotas arba žalias (aukščiausios kokybės ekstraktas);
B grupei – rafinuotas (daugiau perdirbtas);
C grupei – stipriai rafinuotas;
D grupei – su mažu kiekiu priemaišų;
E grupei – su priemaišomis (prastos kokybės);
F grupei – ypač prastos kokybės sviestmedžio riešutų ekstraktas, dažniausiai su papildomomis medžiagomis, priemaišomis ir kitais nenatūraliais produktais.

Nuo pasirinktos grupės, žinoma, priklauso ir kaina, tačiau čia taupyti išties neverta. Rafinavimo proceso metu aliejus yra išvalomas, tačiau tuo pačiu sunaikinamos ir naudingosios jo savybės, vitaminai. Todėl rekomenduojame rinktis patikimą ir žinomą gamintoją, turintį sertifikatus – taip būsite tikri, kad lepinatės Kleopatros vertais produktais.

Šaltiniai
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/what-is-shea-butter
https://beminimalist.co/blogs/skin-care/benefits-risks-of-shea-butter-for-skin-yes-it-is-not-for-everyone
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

2 thoughts on “Sviestmedžio aliejus – Kleopatros grožio paslaptis?”

  1. Pingback: Kakavos sviestas: išskirtinis ingredientas su daugybe naudų

  2. Pingback: Geriausias aliejus plaukams: reitinguojame natūralias priemones

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *