Kakavos sviestas yra natūralus augalinės kilmės riebalas, gaunamas iš kakavos pupelių (lot. Theobroma cacao). Pupelės yra išspaudžiamos, o išgautas skystis, vadinamas kakavos mase, atšaldomas. Atšaldymo metu kakavos masė sukietėja ir tampa kakavos sviestu. Kambario temperatūroje kakavos sviestas yra tvirtos konsistencijos, išraiškingo kakavos kvapo.
Dažniausiai naudojamas konditerijoje, šokolado gamyboje ir netgi kosmetikoje ir parfumerijoje. Sužinokite, kodėl kakavos sviestas vadinamas dievų maistu ir susipažinkite su kakavos sviesto naudingomis savybėmis plačiau!
Kakavos sviesto kilmė ir istorija
Kakavos sviesto istorija yra labai ilga ir tikrai įspūdinga. Maždaug prieš 3000 metų Pietų Amerikos gyventojai atrado ir prisijaukino kakavos pupeles ir neilgai trukus šios tapo svarbia gyvenimo dalimi.
Kakavai buvo suteikiami įvairūs pavadinimai, iš kurių labiausiai paplitęs yra Theobroma, reiškiantis Dievų maistą. Žodis „šokoladas“ yra kilęs iš actekų žodžio Cacahuatl, reiškiančio „juodasis riešutas“, „kakavos vaisius“ arba „dievų maistas“. Majai taip pat tikėjo, kad kakavos medis turi dievišką kilmę, jungia dangų ir žemę, taip pat saugo gyvybę ir yra vartai į mirtį.
Jau 1500–400 m. pr. Kr. kakavmedžio vaisiai buvo ne tik valgomi, bet ir perdirbami kitais tikslais. Vienas pirmųjų atradimų buvo tas, kad susmulkinus kakavos pupeles ir sumaišius jas su vandeniu, prieskoniais, čili ir žolelėmis, gaunamas energizuojantis, kartus gėrimas, dažnai skirto kunigams, karališkiesiems asmenims ir kitiems elitinių klasių nariams. Kakavos pupelės ilgainiui pradėtos naudoti ir kaip piniginis, ir kaip matavimo vienetas. Actekų religiniai ritualai dažnai buvo susiję su kakavos pupelių aukojimu dievui Kecalkoatliui, kuris, kaip manoma, apdovanojo žmoniją kakavmedžiu, kuris anksčiau buvo skirtas tik dievams. Pupelės taip pat buvo aukojamos per religinius ritualus, taip pat per didikų laidotuves.
Laikui bėgant kakavos vaisiai išgarsėjo dėl gydomųjų savybių: buvo naudojami žarnyno infekcijoms ir viduriavimui gydyti, skydliaukės veiklai reguliuoti, sekrecijai mažinti ir kaip švelnus stimuliatorius. Nustatyta, kad jauni medžio lapai buvo naudingi žaizdoms dezinfekuoti, o pupelių žievelės buvo naudojamos gydant diabetą, taip pat nuo kepenų, šlapimo pūslės ir inkstų ligų. Kakavos pupelės ir lapai buvo vartojami nuo kosulio, astmos, pilvo dieglių, apetito praradimo, silpnumo, maliarija, kaulų lūžių, parazitų, plaučių uždegimo ir apsinuodijimo. Galiausiai iš pupelių pagamintas sviestas buvo naudojamas nuraminti ir sumažinti nuovargį, užgydyti suskeldėjusią lūpą, slopinti nepatogias odos ligas ir nudegimus.
Kavava atkeliavo į Europą XVI amžiuje
Remiantis istoriniais šaltiniais, 1502 m. Kolumbas ir jo įgula tapo pirmaisiais europiečiais, kurie susidūrė su kakavos pupelėmis. Pasakojama, kad Hondūro įlankoje ketvirtosios kelionės metu aborigenų kanojos dugne europiečiai pirmą kartą pamatė tai, kas ilgainiui bus žinoma kaip „rudasis auksas“. Indėnai naudojo pupeles kaip valiutą – tai buvo pinigai, kurie tiesiogine prasme augo ant medžių.
Nepaisant to, kad Kolumbas ir jo įgula pirmieji rado pupeles, kakavmedį į Europą pristatė ispanų konkistadoras Hernando Cortezas. Manoma, kad lankydamasis actekų bendruomenėje, jis gėrė šokoladinį gėrimą su jų imperatoriumi, o po to 1528 m. pristatė šį gėrimą ir jo virimo įrangą Ispanijos dvarui. Manoma, jog pirmieji bandymai iš kakavos pupelių išgauti kakavos sviestą įvyko XVIII a. Kakavos sviestas greitai išpopuliarėjo Europoje ir buvo pradėtas naudoti konditerijos pramonėje.
Kakavos sviesto išvaizda ir rūšys
Kakavos sviesto gamybos procesas gan paprastas, tačiau reikalauja atidumo ir laiko:
- Pirmiausia, kakavos pupelės fermentuojamos, tuomet džiovinamos. Fermentacijos metu susidaro intensyvesni kakavos aromatai ir skoninės savybės.
- Išdžiovintos pupelės skrudinamos ir atskiriamos nuo lukštų. Net 54–58% kakavos vaisiaus be lukšto sudaro kakavos sviestas.
- Nuvalyti kakavos gabalėliai malami ir taip gaunama kakavos masė.
- Kakavos masė spaudžiama, kad kakavos sviestas atsiskirtų nuo sausosios kakavos dalies. Išsiskyręs kakavos sviestas yra paliekamas atšalti ir sustingti.
- Toliau sviestas yra valomas, skaidrinamas ir pasterizuojamas, kol išgaunamas reikiamas rezultatas.
Kakavos sviesto konsistencija panaši į kokosų aliejaus (sviesto) – kambario temperatūroje jis yra kietas. Kakavos sviesto spalva dažniausiai balta arba švelniai gelsva. Jis lydosi maždaug kūno temperatūroje ir ištirpęs tampa skaidrus.
Kakavos sviestas skirstomas į dvi pagrindines rūšis:
- Natūralus kakavos sviestas, kuris yra pagamintas tik iš kakavos pupelių. Šviesiai geltonos arba baltos spalvos ir švelnaus, riešutiško skonio.
- Konditerinis kakavos sviestas yra gaminamas iš natūralaus kakavos sviesto su įvairiais saldikliais ir papildomais ingredientais.
Kur naudojamas kakavos sviestas?
Kakavos sviestas yra itin plačiai naudojamas konditerijos pramonėje. Tai pagrindinis ingredientas gaminant šokoladą, sausainius, pyragus ir kitus desertus. Kakavos sviestas taip pat naudojamas kosmetikos pramonėje, gaminant kremus, losjonus ir kitas odos priežiūros priemones.
Kuo vertingas kakavos sviestas?
Kakavos sviestas yra vertingas ingredientas tiek dėl maistinių, tiek ir dėl kosmetinių savybių. Jis yra turtingas riebalų šaltinis, gausus vitaminų ir mineralų.
Maistinė vertė: kakavos svieste yra daug polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios yra naudingos širdies sveikatai. Jis taip pat yra geras vitamino E ir mineralų, tokių kaip magnis ir cinkas, šaltinis. Svarbu žinoti, kad būtent kakavos sviestas yra atsakingas už tai, kad šokoladas tirpsta. Būtent nuo kakavos sviesto kokybės priklauso ir fizinės šokolado savybės, ir tai, kaip jo kokybė kinta bėgant laikui ar keičiantis laikymo sąlygoms.
Kakava ir jos produktai yra gausus polifenolių šaltinis, manoma, kad vienas iš vertingiausių, matuojant santykinai. Polifenoliai veikia priešuždegimiškai, daro teigiamą poveikį širdžiai. Tiesa, daugiausia polifenolių rastume neapdorotose kakavos pupelėse, tokiose, kokias ragaudavo majai ir actekai, tačiau tokia kakava yra praktiškai nevalgoma, nes yra itin karti ir labai nemalonaus skonio. Gera žinia ta, kad mažai apdorotuose kakavos produktuose polifenolių taip pat lieka daug. Gausiausias polifenolių šaltinis – kakavos milteliai. Juose nelieka riebalų, o polifenolių yra net 72–87%, tuo tarpu, kakavos svieste polifenolių lieka apie 5%.
Kitos kakavos sviesto vertės:
- Vitamino D šaltinis.
- Mineralų šaltinis: kalio (teigiamai veikia kraujo spaudimą), fosforo (teigiamai veikia kaulus), vario (naudingas smegenų veiklai), geležies (gerina raudonųjų kraujo kūnelių veiklą), cinko (palaiko imuninę sistemą), magnio (raumenų ir nervų sistemai).
Kakavos sviestas randamas:
- Pieniškame, juodame, baltame šokolade.
- Produktuose su kakava ir riešutais.
- Pyraguose, sausainiuose, leduose, šokoladukuose.
- Gėrimuose (kakava, kavos gėrimai su skoniu ar karštas šokoladas).
Kakavos sviesto naudojimas ant odos ir plaukų
Kakavos sviestas yra naudingas mūsų odai ir plaukams. Jis gali būti vartojamas kaip kūno sviestas ar plaukų aliejus. Tai veiksmingas drėkiklis, kuris padeda išlaikyti odos drėgmę ir sumažinti jos sausumą. Šis sviestas mažina raukšles ir amžiaus dėmes, gerina strijų būklę. Kakavos sviestas didina odos elastingumą ir skatina ląstelių atsinaujinimą. Be to, kad kakavos sviestas teikia daug privalumų odai, jis taip pat gerina ir plaukų būklę, juos drėkindamas ir mažindamas lūžinėjimą.
Kakavos sviestas yra natūralus antioksidantas. Jis padeda apsaugoti ląsteles nuo laisvųjų radikalų pažeidimo. Natūralūs antioksidantai padeda mažinti uždegimą, o sodri, minkštinanti kakavos sviesto tekstūra drėkina ir saugo odą.
Naudokite kakavos sviestą reguliariai, kad pajustumėte didžiausią naudą. Išsimaudę po dušu ar vonioje, švarią, sausą odą patepkite kakavos sviestu, kad pasiektumėte optimalų poveikį. Norėdami gauti papildomų maistinių medžiagų, į kakavos sviestą galite įmaišyti kelis lašus eterinių aliejų ir taip pasigaminti mėgstamą kūno priežiūros priemonę.
Keletas patarimų, kaip naudoti kakavos sviestą
- Paruoškite odą. Kakavos sviestu rekomenduojama tepti švarią ir sausą odą, mat tepti ant drėgnos odos gali būti sudėtinga dėl sviesto konsistencijos.
- Pašildykite. Jei sviestas kietas, prieš naudodami jį sušildykite trindami tarp delnų, arba karšto vandens vonelėje.
- Prireiks nedidelio kiekio. Kakavos sviestas yra itin skalsus, tad nepadauginkite, tepkite nedidelį kiekį.
- Skirkite laiko masažui. Užtepę kakavos sviesto skirkite šiek tiek laiko jį įmasažuoti į odą. Taip darydami galėsite maksimaliai išnaudoti kakavos sviesto naudas ir užtikrinti, kad jis tinkamai įsigers.
Ar kakavos sviesto naudojimas gali būti žalingas?
Didžioji dalis sveikatai palankių kakavos naudų yra pagrįstos dideliu polifenolių kiekiu. Kakavos sviestas yra saugus naudoti produktas, tačiau žmonėms, kurie jautrūs kakavos sviestui ar kitoms kakavos produktų sudedamosioms dalims, jis gali sukelti bėrimą ar kitą alerginę reakciją.
Išaugusi pasaulinė kakavos produktų paklausa apsunkino kakavos produktų, tarp jų ir kakavos sviesto gamybą, atsirado produkcijos trūkumas, padidėjo gamybos sąnaudos ir vartotojams pabrango galutiniai kakavos produktai. Būtent produkcijos trūkumas paskatino kakavos sviesto gamybos įvairovę, pradėjo rastis kitų augalų sviestų atitikmenys, pradėti gaminti kakavos sviesto mišiniai, siekiant patenkinti didelę pasaulinę paklausą.
Šaltiniai
https://www.britannica.com/topic/cocoa-butter
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-cocoa-butters.html
https://medium.com/
https://www.healthline.com/nutrition/cocoa-butter#basics
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik