Skip to content

Sojų aliejus – ar verta jį rinktis? Naudingosios savybės ir minusai

  • by
Sojų aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Sojų aliejus – pasaulyje gerai žinomas aliejus, mėgstamas dėl aukštos smilkimo temperatūros ir plačių panaudojimo galimybių. Tačiau ar tikrai sojų aliejus naudingas mūsų sveikatai, ar daro ir tam tikros žalos? Šiame straipsnyje pabandysime tai išsiaiškinti. Peržvelgsime, kaip sojų aliejus gaminamas, kokios jo maistinės savybės, nauda sveikatai ir galimas neigiamas poveikis. Taip pat palyginsime jį su kitais populiariais aliejais – saulėgrąžų, alyvuogių, kokosų bei rapsų.

Kaip gaminamas sojų aliejus

Sojų aliejus yra augalinis aliejus, spaudžiamas iš sojos pupelių. Prieš išgaunant aliejų, pupelės išvalomos, išdžiovinamos, išlukštenamos ir susmulkinamos. Toliau naudojamas vienas iš dviejų sojų aliejaus gamybos būdų – mechaninis arba cheminis. Mechaniniu būdu aliejus iš sojos pupelių spaudžiamas naudojant sraigtinį presą. Cheminis gamybos būdas – kai aliejus ekstrahuojamas tirpiklių pagalba. Išspaustas aliejus išvalomas, neutralizuojamas ir balinamas.

Sojų aliejus

Sojų aliejaus savybės

Sojų aliejus yra malonaus kvapo, neutralaus skonio, skystas, jo spalva varijuoja nuo gelsvos iki tamsiai geltonos. Šiame aliejuje gausu omega-3 ir omega-6 polinesočiųjų riebalų rūgščių. Polinesočiosios riebalų rūgštys yra reikalingos augančio vaiko smegenų veiklai, regėjimui, jos mažina cholesterolio bei trigliceridų koncentraciją kraujuje, padeda stabdyti aterosklerozę, slopina uždegimus. Sočiųjų („blogųjų“) riebalų rūgščių, kurių per daug naudojant gali padidėti „blogųjų“ riebalų kiekis bei atsirasti širdies veiklos problemų, sojų aliejuje lyginant su kitais aliejais yra nedaug.

Sojų aliejaus sudėtyje taip pat yra linolo rūgšties, vitaminų A, D, E ir K, lecitino ir mineralų. Šis aliejus pasižymi aukšta smilkimo temperatūra, o tai reiškia, kd jį tinka naudoti kepimui, gruzdinimui ir skrudinimui.

Sojų aliejus

Sojų aliejaus nauda organizmui

Dėl sudėtyje esančių vertingų medžiagų, sojų aliejus teikia naudą mūsų sveikatai:

  • sudėtyje esantis vitaminas E padeda apsaugoti ląsteles nuo nusidėvėjimo, laisvųjų radikalų daromos žalos;
  • sojų aliejuje esančios mononesočiosios ir polinesočiosios rūgštys padeda mažinti MTL („blogojo“) cholesterolio kiekį kraujyje ir didina DTL („gerojo“) cholesterolio kiekį, o tai apsaugo nuo širdies ir kraujagyslių ligų;
  • dėl jame esančių lecitino ir polinesočiųjų riebalų rūgščių aliejus padeda palaikyti normalią smegenų veiklą, gerinti koncentraciją ir atmintį;
  • vitaminas K, esantis sojų aliejaus sudėtyje, teigiamai veikia mūsų kaulų sistemą – skatina kaulų atsinaujinimą;
  • sojų aliejus padeda stiprinti organizmo imunitetą, kadangi sudėtyje esančios polinesočiosios riebalų rūgštys mažina įvairių infekcijų riziką.
Sojų aliejus

Ar sojų aliejus gali pakenkti?

Aptarus sojų aliejaus privalumus ir naudą, turime atkreipti dėmesį į jo neigiamas savybes. Sojų aliejuje yra didelė omega-6 riebalų koncentracija. Šios rūgštys žmogaus organizmui reikalingos, tačiau pernelyg daug omega-6 polinesočiųjų riebalų rūgščių gali skatinti daugelio ligų atsiradimą.

Sojų aliejuje gali susidaryti pavojingų junginių iš pelėsių, vadinamų aflatoksinais. Kai kurių tyrimų duomenimis, aflatoksinų poveikis silpnina imuninę sistemą, gali trukdyti augimui ir netgi sukelti vėžį. Vartojant kokybišką aliejų ir tinkamai jį laikant, sumažinsite aflatoksinų atsiradimo riziką.

Didelė nesočiųjų riebalų dalis sojų aliejuje reiškia, kad aliejus lengvai oksiduojasi. Oksidacija gali paskatinti nesveikų junginių susidarymą ir paveikti aliejaus skonį. Norint išvengti oksidacijos, sojų aliejų geriausia laikyti tamsioje ir šaltoje vietoje ir greitai jį sunaudoti.

Kai kurie atlikti tyrimai su pelėmis rodo, kad per didelis sojų aliejaus vartojimas gali pakenkti organizmo energijos apykaitai ir smegenų funkcijai. Nors reikia atlikti daugiau tyrimų, kad išsiaiškintume, kaip tai veikia žmones, protinga būtų sojų aliejų naudoti saikingai.

Sojų aliejus

Sojų aliejus kepimui ir salotoms

Sojų aliejus daugiausia naudojamas maisto pramonėje. Tai puikus aliejus kepimui ir gruzdinimui, kadangi pasižymi aukšta smilkimo temperatūra – net apie 232°C. Smilkimo arba degimo temperatūra rodo šilumos tašką, kai aliejus ima smilkti, o jame esantys riebalai skyla į riebalų rūgštis ir glicerolį, kuris toliau skaidosi iki akrilaldehido. Ši nuodinga medžiaga dirgina akis ir kvėpavimo daiktus, kai įkvepiame dūmų, bei pasižymi aukštu kancerogeniškumu ir gali sukelti rimtą oksidacinį stresą mūsų organizmui. Kuo aliejaus smilkimo temperatūra yra aukštesnė, tuo saugiau naudoti tokį aliejų kepimui, gruzdinimui, ar kitam maisto apdorojimui aukštoje temperatūroje.

Be aukštos smilkimo temperatūros, sojų aliejus turi ir kitą privalumą – jis yra švelnaus, neutralaus skonio, tad neužgožia gaminamo patiekalo skonio. O sojų aliejaus naudojimas ruošiant padažus ir majonezą leidžia išgauti tobulai vientisą jų konsistenciją. Dėl savo neutralaus skonio šis aliejus pasižymi universalumu, jis dažnai naudojamas salotų padažams. Pavyzdžiui, sumaišę sojų aliejų su actu ir trupučiu druskos bei pipirų, gausite puikų ir lengvą salotų padažą.

Sojų aliejus

Palyginkime sojų aliejų su kitais aliejais

Pažiūrėkime, kaip sojų aliejus atrodo kitų populiarių maistinių aliejų draugijoje, kuo jis pranašesnis už kitus, o kuo, atvirkščiai, šiems nusileidžia.

  • Sojų aliejus prieš alyvuogių aliejų. Nors abu šie aliejai naudingi širdies sveikatai, alyvuogių aliejus paprastai laikomas sveikesniu, nes jame yra didesnė nesočiųjų riebalų ir antioksidantų koncentracija.
  • Sojų aliejus prieš saulėgrąžų aliejų. Sojų aliejuje daugiau mononesočiųjų riebalų rūgščių, geležies, cinko ir vitamino K. Tačiau polinesočiųjų riebalų rūgščių daugiau saulėgrąžų aliejuje, jis taip pat lenkia sojų pagal vitamino E kiekį. Sočiųjų („blogųjų“ ) riebalų rūgščių saulėgrąžų aliejuje taip pat šiek tiek mažiau.
  • Sojų aliejus prieš rapsų aliejų. Kalbant apie riebalų rūgščių skaidymą, sojų ir rapsų aliejai yra panašūs. Rapsų aliejus turi truputėlį mažiau “blogųjų” riebalų, palyginti su sojų aliejumi. Abu aliejai, sąmoningai vartojant, gali būti naudingi širdžiai.
  • Sojų aliejus prieš kokosų aliejų. Kokosų aliejus turi daug daugiau „blogųjų“ riebalų, palyginti su sojų aliejumi. Kokosų aliejuje esantys „blogieji“ riebalai gali padidinti „blogojo“ cholesterolio kiekį. Priešingai, sojų aliejus gali sumažinti tokio cholesterolio kiekį. „Gerųjų“ (nesočiųjų) riebalų daugiau yra sojų aliejuje. Tačiau kokosų aliejus turi vidutinės grandinės trigliceridų, kurie yra naudingi sveikatai. Pasirinkimas tarp sojų pupelių ir kokosų aliejaus gali priklausyti nuo individualių sveikatos tikslų ir skonio.
Sojų aliejus

Sojų aliejus naudojamas įvairiose pramonės šakose

Nors daugiausia sojų aliejaus sunaudojama maisto pramonėje, tai toli gražu ne vienintelė jo panaudojimo sritis. Kita svarbi sojų aliejaus panaudojimo sfera yra kosmetikos gamyba. Šis aliejus – drėkinančių ir riebiai odai skirtų produktų sudedamoji dalis. Jis vertinamas dėl to, kad yra lengvas ir nelipnus, gerai įsigeria. Kadangi sojų aliejuje yra linolo rūgšties, jis veikia drėkinančiai ir reguliuoja riebalų sekreciją. Dėl sudėtyje esančio vitamino E, jis veikia kaip antioksidantas – padeda atitolinti odos senėjimą, todėl naudojamas kosmetikos, skirtos brandžiai odai prižiūrėti, gamyboje. Ši aliejus neretai pasitelkiamas ir gaminant produktus riebiai odai, kadangi pasižymi priešuždegiminiu poveikiu ir reguliuoja riebalų gamybą. Dar sojų aliejus naudojamas masažo aliejams ir drėkinančioms plaukų priežiūros priemonėms gaminti.

Chemijos pramonėje sojų aliejus naudojamas biokurui gaminti, taip pat dažų, lakų gamyboje. Dar šis aliejus naudojamas medicinoje parenteriniam maitinimui (maitinimui per veną), kai ligonio neįmanoma maitinti per burną arba zondą. Tokiais atvejais sojų aliejus yra svarbus kalorijų ir riebalų rūgščių šaltinis. Farmacijos pramonėje sojų aliejus – dažnas kapsulių užpildas. Šis aliejus naudojamas ir pašarų premiksuose. Jis padeda pagerinti pašarų energetinę vertę ir skonį, todėl jo įmaišymas į pašarą skatina greitesnį gyvūnų svorio augimą.

Pabaigai

Taigi, sojų aliejus gali būti naudingas sveikatai – širdžiai, kaulams ir odai. Tačiau kartu reikia atsižvelgti ir į galimus jo minusus ir vartoti saikingai. Lygindami sojų aliejų su kitais maistiniais aliejais, matome, kad kiekvienas aliejus turi savo unikalių maistinių savybių ir naudų sveikatai. Sprendimas naudoti sojų aliejų ar ne priklausys nuo jūsų mitybos poreikių bei maisto gaminimo įpročių.

Šaltiniai
https://foodcom.pl/en/soybean-oil-applications-in-the-food-and-chemical-industry
https://pharmeasy.in/blog/is-soybean-oil-bad-for-you-unraveling-the-truth-backed-by-science
https://www.healthline.com/nutrition/soybean-oil#2.-Rich-in-heart-healthy-fats
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/soybean-oil
https://versus.com/en/soybean-oil-vs-sunflower-oil-linoleic-65-linoleic-acid
Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *