Skip to content

Saulėgrąžų aliejus – naudingų medžiagų šaltinis

Saulėgrąžų aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Lietuvos gyventojai ne vienerius metus patenka tarp daugiausiai riebalų suvartojančių visoje Europoje. Mitybos specialistai ragina atkreipti dėmesį į tai, kokie riebalai vartojami – gyvūninės ar augalinės kilmės. Sveikatai palankaus maitinimosi rekomendacijose akcentuojama, kad suaugusio žmogaus mitybos racione riebalai turėtų sudaryti apie 30 procentų visos dienos kalorijų. Svarbu, kad tai būtų būtent nesotieji riebalai. O ieškant nesočiųjų riebalų parduotuvės lentynose galima atsisukti ne tik į avokadus, bet ir į saulėgrąžų aliejų.

Vitaminų ir mineralų šaltinis

Augalinės kilmės riebalai – turtingi sveikatai reikalingomis medžiagomis ir mikroelementais: omega-3 riebalų rūgštimis, riebaluose tirpiais vitaminais, ypatingai E, D, A, jie yra ir polifenolių šaltinis. Nuo seno Lietuvoje žinomas saulėgrąžų aliejus turi ilgametes vartojimo tradicijas. Saulėgrąžose galima rasti kalcio, magnio, betakaroteno. 100 g saulėgrąžų sėklų yra apie 22 g baltymų ir apie 21 g angliavandenių. Tačiau labiausiai jos vertinamos dėl puikios sudėties riebalų, kurių 100 g sėklų yra apie 50 g.

Nerafinuotas šalto spaudimo saulėgrąžų aliejus pasižymi daugybe privalumų, kurie gali padėti palaikyti žmogaus organizmą sveiką ir stiprų. Jo populiarumas maisto gamyboje yra stulbinantis, nes, nepaisant riebumo, šis aliejus išsiskiria itin plačiu sveikatą gerinančių maistingųjų medžiagų spektru. Bene idealus šiame aliejuje esančių mononesočiųjų ir polinesočiųjų riebalų rūgščių mišinys yra svarbi sąlyga blogojo cholesterolio kiekiui organizme mažinti. Dėl šios priežasties vis daugiau ir daugiau žmonių įtraukia saulėgrąžų aliejų į savo kasdienį mitybos racioną.

Saulėgrąžų aliejus

Oleino riebalų rūgštis saulėgrąžų aliejuje

Iš saulėgrąžų aliejus gaminamas jau daugybę metų. Jis išgaunamas iš saulėgrąžų sėklų ir dažniausiai naudojamas maisto gamyboje, tačiau dėl savo minkštinamųjų savybių saulėgrąžų aliejus taip pat neretai pasitelkiamas ir kaip kūno priežiūros priemonė. Pasak specialistų, šis aliejus yra vienas sveikiausių, skirtas tiek maistui, tiek ir odos bei plaukų būklei gerinti. Tačiau, žinoma, svarbu rinktis kokybišką produktą ir patikimą gamintoją.

Plačiausiai žinomos dvi saulėgrąžų aliejaus rūšys: taip vadinamas „įprastas“ saulėgrąžų aliejus, bei „High Oleic Sunflower Oil – HOSO“ – didelio kiekio oleino riebalų rūgšties aliejus. Pastarasis spaudžiamas tik iš atitinkamos rūšies saulėgrąžų sėklų – turtingų oleino riebalų rūgštimi.

Oleino riebalų rūgštis yra mononesočioji riebalų rūgštis, priskiriama omega-9 riebalų šeimai. Tai būtinoji riebalų rūgštis, neišvengiamai reikalinga žmogaus organizmui ir ją įsisavinti būtina kartu su maistu, t.y. iš išorės – žmogaus organizmas jos pats negamina. Oleino riebalų rūgštis yra svarbi sveikatos palaikymui. Moksliniai tyrimai rodo, kad gyvūninės kilmės riebalus racione pakeitus aliejumi, turtingu oleino riebalų rūgštimi, sumažinama padidėjusi cholesterolio koncentracija kraujyje, slopinamas lėtinis uždegimas. Tokį aliejų į mitybos racioną ypatingai rekomenduojama įtraukti sergantiesiems širdies ir kraujagyslių ligomis, cukriniu diabetu, nutukimu.

Nerafinuotas ir rafinuotas saulėgrąžų aliejus

Kai aliejus išgaunamas, jį galima iš karto išpilstyti į butelius – toks aliejus vadinamas nerafinuotu, arba šalto spaudimo, aliejumi. Natūralūs, nerafinuoti, aliejai, tarp jų ir saulėgrąžų, linkę išlaikyti savo skonį, naudingus mineralus, maistines medžiagas ir fermentus. Tačiau nerafinuoti aliejai pasižymi žemesne smilkimo temperatūra, todėl juos geriausia naudoti gaminant maistą labai žemoje temperatūroje arba be terminio apdorojimo.
Kitas aliejų tipas – rafinuoti (specifiškai apdoroti) aliejai. Rafinuoti aliejai yra kruopščiai apdorojami, kad būtų pašalinti lakieji junginiai, skylantys kepimo metu. Rafinuotas saulėgrąžų aliejus turi neutralų skonį, ilgą galiojimo laiką ir aukštą smilkimo temperatūrą.

Saulėgrąžų aliejus

Šalto spaudimo saulėgrąžų aliejus – dar vertingesnis

Šalto spaudimo aliejaus preso dėka nėra pažeidžiama saulėgrąžų aliejaus struktūra ir išsaugomi visi vitaminai. Rinkdamiesi šalto spaudimo saulėgrąžų aliejų taip pat galite būti tikri, jog gamybos procese nebus naudojamos kenksmingos medžiagos ir taip sunaikinamos naudingosios savybės. Patys išrankiausieji saulėgrąžų aliejų, žinoma, spausti gali ir patys, tačiau šiais laikais net ir paprastuose prekybos centruose netrūksta labai kokybiškų aliejų, sutaupysiančių jums laiko.

Reguliariai vartojant nerafinuotą saulėgrąžų aliejų, pagamintą naudojant šalto spaudimo aliejaus presą, sumažėja širdies ir kraujagyslių ligų rizika, veiksmingai užkertamas kelias reumatinio artrito išsivystymui, mažinama astmos ir gaubtinės žarnos vėžio atsiradimo tikimybė. Saulėgrąžų aliejuje esantys karotinoidai taip pat yra puiki prevencinė priemonė kovai su gimdos, plaučių ir odos vėžiu. Nemaža dalis žmonių šiandien kenčia nuo blogojo cholesterolio kiekio kraujyje padidėjimo, o būtent saulėgrąžų aliejus, kurio sudėtyje yra lecitino, palaiko žmogaus organizme reikiamą gerojo cholesterolio lygį ir suteikia daug energijos.

Tinkamas saulėgrąžų aliejaus vartojimas

Saulėgrąžų aliejus naudojimas ir kepimui, ir gardinant salotas ar kitus patiekalus. Abu naudojimo būdai yra tinkami, svarbiausia žinoti, kad kepimui turi būti naudojamas tik rafinuotas saulėgrąžų aliejus, o šaltiems patiekalams galima naudoti tiek rafinuotą tiek nerafinuotą. Atminkite, kad pakartotinai to paties kepimo aliejaus kaitinti nereikėtų, nes gali išsiskirti kenksmingos medžiagos.

Saulėgrąžų aliejus

Kepimui naudojant saulėgrąžų aliejų, patiekalas įgaus švelnaus, saulėgrąžas primenančio skonio. Kepimui rinkitės tik rafinuotą, išvalytą aliejų ir nekaitinkite jo daugiau kaip iki 200°C. Mėgstantiems aliejinius padažus salotose, rekomenduojame išbandyti nerafinuotą saulėgrąžų aliejų, kuris jūsų patiekalą pagardins švelniu riešutišku poskoniu. Kad neišsiskirtų kenksmingos medžiagos, nerafinuoto aliejaus kaitinti nerekomenduojama.

Ar gali saulėgrąžų aliejus pakenkti?

Saulėgrąžų aliejus yra sveikas ir vertingas produktas, tačiau kai kuriems žmonėms jis gali sukelti ir nepageidaujamų organizmo reakcijų. Jei esate alergiškas saulėgrąžoms, dėl saulėgrąžų aliejaus vartojimo gali atsirasti odos niežėjimas, burnos džiūvimas. Be to, pernelyg didelis saulėgrąžų aliejaus vartojimas padidina cukraus kiekį kraujyje. Jei sergate cukriniu diabetu, saulėgrąžų aliejus jums gali pakenkti, kadangi kartais jis sukelia gliukozės šuolius.

Šaltiniai
https://www.healthline.com/nutrition/is-sunflower-oil-healthy#comparison

https://www.healthifyme.com/blog/sunflower-oil/#Side_Effects_of_Sunflower_Seed_Oil
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *