Skip to content

Propolio aliejus – daugiau nei tiesiog peršalimui gydyti

Propolio aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Bitės ir jų produktai nuo seno buvo neatsiejama lietuvių gyvenimo dalis. Kad bitės buvo mylimos ir gerbiamos tarsi šeimos nariai, liudija ne tik gilios bitininkystės tradicijos, bet ir mūsų mitologija. Per šimtmečius mūsų protėviai savo kailiu išbandė gydomąją medaus ir bičių pikio galią, o šiandien ją galutinai patvirtina ir šiuolaikinis mokslas. Ypač daug dėmesio sulaukia propolio aliejus, kurio gydomosios savybės jau tapo gyva liaudies medicinos legenda.

Propolio aliejus

Bičių pikis ir propolis – ar galime dėti lygybės ženklą?

Jei jus šiek tiek klaidina abiejų terminų vartojimas, nesijaudinkite – klausimų kyla ne tik jums. Iš tikrųjų ir bičių pikis, ir propolis reiškia visiškai tą patį. Tačiau pastarasis yra tarptautinis pavadinimas, kurį supras net ir išgirdę už Atlanto. Juk faktai apie propolio naudas, neabejotinai žinomi visuose pasaulio kampeliuose.

Tad kas tiksliai yra propolis? Atsakyti į šį klausimą yra gana sudėtinga, nes kiekvienas jo gabaliukas yra visiškai unikalus. Apibendrintai, jį galima būtų pavadinti natūralia bičių statybine medžiaga, kurią šios surenka ir apdoroja pačios. Propolis sudarytas iš vaško, įvairiausių augalų dervų, bičių seilių ir kito sekreto. Tačiau ši sudėtis gali varijuoti priklausomai nuo geografinės zonos, o ypatingai nuo aplink avilius vešinčios augalijos – pievose skraidančių bičių pikis gerokai skirsis nuo bitučių, aplankančių pušynus.

Surinktas propolis aviliuose naudojamas kaip natūralūs superklijai. Juo bitės užsandarina įvairiausius plyšelius ar atsivėrusius tarpus, kitaip tariant, apsisaugo nuo neprašytų svečių. Tačiau pikis apsaugo avilį ne tik nuo plika akimi matomų priešų. Į jo sudėtį įeina augalų dervos ir sakai, o mes visi puikiai žinome, kad jie pasižymi neįtikėtinu antimikrobiniu bei antiparazitiniu poveikiu. Taigi, propolis kartu yra ir pagrindinė dezinfekcinė avilio priemonė, apsauganti jį nuo įvairiausių virusų, grybelių ir kitų mikroorganizmų plitimo.

Propolio aliejus

Kas yra propolio aliejus?

Propolio aliejus yra puikus būdas išgauti visas bičių pikio naudas ir praktiškai pritaikyti jas savo poreikiams. Kaip žinia, natūralus propolis pasižymi vašką arba kramtomą gumą primenančia konsistencija. Tačiau tokia forma stipriai apriboja jo išorinį vartojimą. Juk antiseptinės ir priešuždegiminės propolio savybės gali būti puikiai pritaikomos įvairių odos bei gleivinės problemų sprendimui. Tai atradę žmonės ėmėsi propolio aliejaus gamybos, dėl kurio, beje, visai nebūtina skubėti į vaistinę.

Kaip pasigaminti propolio aliejų?

Ar galite pasigaminti propolio aliejų namuose? Neabejotinai! Svarbiausia, įsigyti aukštos kokybės, nesmulkintą bičių pikį, geriausia – tiesiai iš ūkininko rankų. Kitas svarbus žingsnis yra tinkamas aliejus. Pageidautina, kad jis nebūtų per tirštas ar pernelyg kvapnus kaip, pavyzdžiui, kanapių ar linų sėmenų aliejus. Rekomenduojame rinktis kuo neutralesnį, tačiau nerafinuotą, šalto spaudimo aliejų. Propolio aliejui pasigaminti kuo puikiausiai tiks migdolų aliejus, vynuogių kauliukų aliejus, sezamų aliejus, simondsijų aliejus ar kokosų aliejus. Siūlome daugiau pasidomėti aliejų savybėmis ir pasirinkti tokį, kuris papildytų jūsų gaminamą produktą pageidaujamu kosmetiniu ar gydomuoju efektu.

Gaminimo eiga:
1. Ant vandens garų vonelės sušildykite 250 gramų pasirinkto aliejaus, sumaišyto su 20 gramų propolio.
2. Kaitinkite mišinį 50°C temperatūroje ne ilgiau 10 minučių arba kol propolis visiškai ištirps. SVARBU: neviršykite 50°C! O dar svarbiau – jokiu būdu neužvirinkite.
3. Nukoškite susidariusias nuosėdas ir supilkite propolio aliejų į tamsaus stiklo buteliuką, laikykite paruoštą propolio aliejų tamsioje bei vėsioje vietoje (nebūtinai šaldytuve).

Propolio aliejus

Kaip vartojamas propolio aliejus?

  • Lūpų pūslelinei gydyti. Tyrimais įrodyta, jog propolio aliejus gali sunaikinti virusų ląsteles ir sustabdyti jų dauginimąsi. Šis eksperimentas pasitvirtino su tokiais virusais kaip stafilokokas, E.Colli ir su skirtingomis herpeso atmainomis.
  • Grybeliui kontroliuoti. Propolio aliejus turi stiprų priešgrybelinį poveikį, kuris pasitvirtino netgi atlikus tyrimus su mieliagrybiais, sukeliančiais bakterinę kandidozę. Tad neskubėkite pirkti įvairių tepalų ar žvakučių – propolio aliejų be jokio nerimo galite naudoti net intymiausioms zonoms prižiūrėti.
  • Stomatito ir burnos žaizdelių gydymui. Propolio aliejuje esantys polifenoliai kovoja su uždegiminius procesus sukeliančiais baltymais ir skatina žaizdų gijimą, gerindami kraujo cirkuliaciją. Jį visiškai saugu naudoti tiek ant išorinių odos pažeidimų, tiek pasigaminti skalavimo skystį burnos gleivinės pažeidimams nuraminti.
  • Nosies ir gerklės gleivinei nuraminti. Užklupus peršalimui kankina sloga ar gerklės skausmas? Drąsiai įlašinkite šiek tiek propolio aliejaus į nosį, skalaukite ar tepkite juo tiesiai perštinčią gleivinės vietą. Tai kone stebuklinga natūrali priemonė, malšinanti ne tik tokius simptomus kaip skausmas ar tinimas, bet ir šalinanti esminę uždegimo priežastį – bakterijas ir infekcijas.
  • Veido spalvai gerinti. Norint pagerinti veido spalvą, suvienodinti odos atspalvį ir atsikratyti senatvinių dėmių, propolio aliejus tepamas ant veido po vonios procedūrų ar veido odos garinimo, kai poros atsivėrusios. Tokia kaukė naudojama iki 3 kartų per savaitę.
  • Sąnarių skausmui malšinti. Propolio aliejumi tepama uždegimo vieta. Sutepti keliai ar alkūnės apvyniojami plėvele, o ant viršaus – šiltu audiniu. Tokia procedūra atliekama 2-3 kartus per dieną po 40-50 minučių.
  • Nudegimams gydyti. Propolio aliejus plonu sluoksniu tepamas ant nudegintos vietos, niekuo neuždengiamas. Nudegimai tepami 10% koncentracijos propolio aliejumi 2-3 kartus per dieną, iki visiško sugijimo.

Tai toli gražu nėra visi propolio aliejaus panaudojimo būdai – įvardinkite konkrečią situaciją ir galime lažintis, kad ši priemonė padės ją išspręsti. Išbandykite propolio aliejaus receptą namuose ir atraskite jo privalumus patys!

Propolio aliejus

Ar propolio aliejus tinka visiems?

Propolio aliejus gaminamas iš bičių apdorotos žaliavos. Tad jei esate alergiški medui ar kitiems bičių produktams, susilaikykite nuo šio aliejaus vartojimo. Jei pavartojus propolio aliejaus susiduriate su alerginėmis reakcijomis, šio produkto vartojimą nutraukite.

Šaltiniai
1. „Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits. Oxidative medicine and cellular longevity“.
https://doi.org/10.1155/2017/1259510 
2. „Propolis: a wonder bees product and its pharmacological potentials. Advances in pharmacological sciences“.

https://doi.org/10.1155/2013/308249 
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik, Canva

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *