Aitrokas, saldus pipirmėčių eterinio aliejaus aromatas suteikia energijos ir žvalumo. Pipirmėčių eterinis aliejus pasižymi maloniu aromatu, gydo įvairius negalavimus, padeda puoselėti kūno grožį ir palaikyti emocinę sveikatą. Susipažinkite su šiuo eteriniu aliejumi, jo panaudojimo būdais ir nauda sveikatai.
Aromatingoji pipirmėtė ir jos eterinis aliejus
Pipirmėtė (Mentha x piperita) yra aromatingas notrelinių šeimos daugiametis žolinis augalas, žydintis rausvai violetiniais žiedais. Pipirmėtė dažnai auginama daržuose, soduose kaip vaistinis bei prieskoninis augalas. Šis augalas taip pat naudojamas vaistų pramonėje.
Pipirmėčių eterinis aliejus išgaunamas iš augalo lapų ir naudojamas įvairiems tikslams. Pagrindiniai pipirmėčių eterinio aliejaus cheminiai komponentai yra mentolis ir mentonas. Šis eterinis aliejus pasižymi stipriu gaiviu aromatu ir tokiu pat skoniu. Jums greičiausiai pažįstamas vėsumos ir gaivos jausmas burnoje suvalgius pipirmėtėmis pagardinto maisto.
Pipirmėčių eterinio aliejaus nauda sveikatai
Mėtų genties augalų naudojimas medicinoje praktikuotas jau senovės Egipte, Graikijoje ir Romoje. O ką apie pipirmėčių ir jų eterinio aliejaus naudą sako šiuolaikiniai moksliniai tyrimai?
Nustatyta, kad pipirmėčių eteriniame aliejuje yra įvairių reikalingų žmogui medžiagų: vitaminų A ir C, omega-3 riebalų rūgščių, geležies, mangano, vario, magnio, kalcio, kalio. Šis eterinis aliejus teigiamai veikia virškinimo sistemą, padeda mažinti skausmą, teikia naudą mūsų odai, pasižymi antibakterinėmis ir antivirusinėmis savybėmis. Pipirmėčių eterinis aliejus veikia ir mūsų emocijas – padeda atsikratyti liūdesio, nerimo, numalšinti emocinę įtampą.
Pipirmėčių eterinis aliejus gali palengvinti įvairių negalavimų simptomus. Jis naudingas kenčiantiems nuo dirgliosios žarnos sindromo – virškinamojo trakto sutrikimo, kuris pasireiškia pilvo pūtimu, skausmais, viduriavimu, vidurių užkietėjimu, pakitusiu tuštinimosi dažnumu ir pakitusia išmatų konsistencija.
Pipirmėčių eterinis aliejus gali būti veiksminga pagalba ir kamuojant pykinimui. Buvo tirtas įkvėpto pipirmėčių eterinio aliejaus poveikis esant pooperaciniam pykinimui. Nustatyta, kad dalis pacientų, įkvėpusių pipirmėčių aliejaus, pykinimo lygį įvertino kaip mažesnį. Pipirmėtė naudinga kvėpavimo sistemai. Įkvėpus pipirmėčių eterinio aliejaus atlaisvėja kvėpavimo takai, palengvinamas kvėpavimas.
Teigiamai šis eterinis aliejus veikia ir galvos skausmą. Galvos skausmo intensyvumas sumažėjo 40 procentų tirtų pacientų, vartojusių šį eterinį aliejų. Įrodyta, kad pipirmėčių eterinio aliejaus lašeliai, patekę į nosį, sumažina galvos skausmo dažnį.
Pipirmėčių eterinis aliejus dažnai naudojamas kosmetikos gaminiuose, kadangi jis naudingas mūsų odai ir plaukams. Šis eterinis aliejus mažina niežulį, stiprina plaukus ir skatina jų augimą, gerina odos kraujotaką. Pipirmėčių eterinis aliejus taip pat pasižymi švelniomis antimikrobinėmis savybėmis. Garų vonelės su pipirmėčių eteriniu aliejumi išvalo poras ir pasižymi priešuždegiminiu poveikiu, todėl rekomenduojamos riebiai, linkusiai į bėrimus odai.
Pipirmėčių eterinio aliejaus naudojimas ir saugojimas
Pipirmėčių eterinis aliejus gali būti tepamas ant odos, garinamas eteriniams aliejams skirtose lempose, geriamas tablečių ar kapsulių pavidalu, naudojamas masažams, pirtyje. Šiuo eteriniu aliejumi galima pagardinti ir gaminamą maistą. Pipirmėčių eterinis aliejus yra labai koncentruotas, tad prieš tepant ant odos jį visada reikia tinkamai atskiesti pasirinktu baziniu aliejumi. Maždaug 30 g bazinio aliejaus reikia vos keleto lašų eterinio aliejaus. Laikykite pipirmėčių eterinį aliejų sandariai užsuktame buteliuke, ne aukštesnėje nei +25 С temperatūroje, vietoje, kur jo nepasiektų tiesioginiai saulės spinduliai.
Pipirmėčių eterinio aliejaus naudojimas esant įvairiems sveikatos negalavimams
- Nuo peršalimo ligų
Jei peršalote, į krūtinę įtrinkite 1-3 lašus pipirmėčių eterinio aliejaus, geriau šią procedūrą atlikite prieš miegą. Jeigu pakilo temperatūra – įmasažuokite 2 lašus šio eterinio aliejaus į pėdas. Inhaliacijos su pipirmėčių eteriniu aliejumi palengvina nosies užgulimą ir pravalo sinusus, švelnina kosulį sergant bronchitu, taip pat mažina gerklės skausmą ir palengvina kvėpavimą. - Nuo pilvo skausmų
Kankinant pilvo skausmui ir kaupiantis dujoms įtrinkite 2-3 pipirmėčių eterinio aliejaus lašus į pilvo sritį. Jau po pusės minutės eterinis aliejus pateks į kraują ir pradės veikti. - Nuo pykinimo
Jei jaučiate pykinimą, po vieną lašą pipirmėčių eterinio aliejaus įsitrinkite į riešus, į kaulą už ausies ir į pilvo odą.
Pipirmėčių eterinis aliejus kūno priežiūros procedūroms
- Kosmetikos priemonių papildymas
Papildykite pipirmėčių eteriniu aliejumi jūsų naudojamas kosmetines priemones. Įlašinkite 3-7 eterinio aliejaus lašus į 15-100 ml kosmetinės priemonės (kremo, dušo gelio, šampūno, balzamo), sumaišykite ir naudokite įprastai.
- Vonios procedūroms
Pasilepinkite aromatine vonia su pipirmėčių eteriniu aliejumi: į 1-2 valgomuosius šaukštus emulsiklio (tai gali būti jūros druskos ar medus) įlašinkite 3-5 lašus pipirmėčių eterinio aliejaus. Tada ištirpinkite 0,5 l šilto vandens ir supilkite paruoštą mišinį į vandens pripildytą vonią. Mėgaukitės vonios procedūra 10-20 minučių.
- Pipirmėčių eterinis aliejus masažui
Pipirmėčių eterinis aliejus sustiprina atliekamo masažo efektą. Įlašinkite 3-7 eterinio aliejaus lašus į 10-15 ml valgomojo šaukšto masažinio kremo arba riebaus aliejaus ir tepkite šiuo mišiniu odą. Baziniam aliejui labai tiks kokosų aliejus ar avokadų aliejus.
- Pipirmėčių eterinis aliejus kaip burnos skalavimo priemonė
Pipirmėčių eterinis aliejus pasižymi antibakterinėmis savybėmis, tad tinka naudoti kaip burnos skalavimo priemonė. Tam tikslui 1 lašas pipirmėčių eterinio aliejaus įmaišomas į stiklinę virinto vandens.
Pipirmėčių aromatas teigiamai veikia emocinę būseną
Pipirmėčių eterinis aliejus mažina psichinę įtampą, didina koncentraciją ir išsklaido neigiamas emocijas. Įkvėpkite pipirmėčių eterinio aliejaus, kai jaučiatės pavargę, nerimastingi ar nusiminę. Norėdami ryte suteikti sau daugiau energijos, iškart po pabudimo patepkite pipirmėčių eteriniu aliejumi smilkinius. Smilkinių patepimas šiuo eteriniu aliejumi gali padėti ir esant galvos skausmui. Dienos bėgyje norėdami greitai atgauti žvalumą, įsilašinkite ant delno po 1 lašą pipirmėčių, laukinių apelsinų ir frankincenso eterinio aliejaus, šiek tiek patrinkite ir kelis kartus įkvėpkite šio mišinio.
Aromaterapija galite mėgautis tiesiog būdami namuose ir užsiimdami įprasta veikla. Į aromatinę lempą įpilkyte šilto vandens, įlašinkite keletą pipirmėčių eterinio aliejaus lašų, o į lempos apatinę dalį įdėkite uždegtą žvakę. Netrukus po namus pasklis gaivus pipirmėčių aromatas. Galite užlašinti kelis lašus eterinio aliejaus ant natūralaus audinio skiautės ir padėti šalia lovos.
Pipirmėčių eterinis aliejus maistui ir gėrimams gardinti
Pipirmėčių saldus ir gaivus aromatas tinka įvairiems patiekalams. Maisto gamyboje gali pasitarnauti ir šių augalų eterinis aliejus. Svarbu atminti, kad eterinis aliejus yra labai koncentruotas produktas ir jį vartoti virtuvėje reikia saikingai. Negalima gerti gryno eterinio aliejaus, užtenka vos vieną ar porą jo lašų įlašinti į gaminamą patiekalą ar gėrimą.
Pagardinkite jūsų mėgstamą glotnutį ar kokteilį įlašindami į jį vieną lašą pipirmėčių eterinio aliejaus. Tai suteiks gėrimui gaivumo. Norėdami atgaivinti kvėpavimą ir sumažinti diskomfortą skrandyje į stiklinę vandens įlašinkite 1-2 lašus pipirmėčių aliejaus ir išgerkite.
Galimas šalutinis poveikis
Eterinių aliejų negalima vartoti į vidų (gerti, nuryti) grynu pavidalu, neskiestų. Pavartojus gryno eterinio aliejaus gali pasireikšti pykinimas, vėmimas, rėmens graužimas. Praskiesto eterinio pipirmėčių aliejaus naudojimas ant odos yra saugus, tačiau visgi prieš pradedant naudoti dar nebandytą eterinį aliejų, nepamirškite atlikti alergijos testo ant nedidelio odos plotelio. Kai kuriais atvejais ant odos užteptas pipirmėčių eterinis aliejus gali sudirginti arba sukelti bėrimą. Vartojamas labai didelėmis dozėmis, pipirmėčių eterinis aliejus gali būti toksiškas.
Netepkite pipirmėčių eteriniu aliejumi veido ar krūtinės kūdikiams ir mažiems vaikams. Šalutinis poveikis jiems gali atsirasti įkvėpus pipirmėčių eteriniame aliejuje esančio mentolio. Pipirmėčių aromaterapija taip pat gali būti toksiška ir naminiams gyvūnėliams, pavyzdžiui, šunims ir katėms.
Jei turite abejonių dėl šio eterinio aliejaus vartojimo, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu.
Šaltiniai
https://www.healthline.com/health/benefits-of-peppermint-oil
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332222009489
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, Freepik