Skip to content

Rapsų aliejus: mitai ir realybė

rapsų aliejus spaudžiamas iš rapsų
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Salotos? Blynai? Padažai? Kasdien sukdamiesi virtuvėje nejučiomis ranka siekiame vieno ar kito spintelėje esančio aliejaus. Kartu su saulėgrąžų bei alyvuogių, populiariausiųjų trejetuke neabejotinai yra ir rapsų aliejus. Maždaug dvidešimtmetį Lietuvoje rapsų aliejus – vienas iš lyderių. Jis yra mėgstamas mūsų šalies vartotojų dėl palyginti nedidelės kainos ir neutralių skoninių savybių. Apžvelkime rapsų aliejaus vartojimą, naudą ir keletą dažniausiai visuomenėje paplitusių mitų, kurie neduoda ramybės ne vienam, parduotuvėje aliejų besirenkančiam žmogui. 

Kas yra rapsų aliejus?

Rapsų aliejus spaudžiamas iš rapsų (lot. Brassica napus). Tai augalai, priklausantys kopūstinių šeimai, kuriai taip pat dar priklauso kopūstai ir garstyčios. Rapsai yra auginami ne tik kaip žaliava aliejui spausti, bet ir kaip gyvulinis pašaras, žaliava biodyzelinui. Lietuvoje rapsai pradėti auginti jau prieš Antrąjį pasaulinį karą, tačiau plačiau ėmė plisti devintajame XX a. dešimtmetyje. Iš pradžių auginti pašarams, vėliau imti naudoti ir aliejaus gamybai. Rapsų aliejus yra vienas seniausiai naudojamų augalinių aliejų ir vienas iš daugiausiai Europoje gaminamų aliejų.

Rapsų aliejaus nauda sveikatai 

Rapsų aliejus mums geriausiai žinomas dėl to, kad turi 3, 6 ir 9 omega rūgščių, kurios padeda palaikyti sveiką smegenų, širdies ir sąnarių veiklą. Be to, kadangi rapsų sėklose yra daug mononesočiųjų riebalų, rapsų aliejus yra vienas iš nedaugelio nemaišytų aliejų, kurį galima kaitinti nesugadinant jo antioksidantų, spalvos, savybių ar skonio. Jo sudėtyje yra nepakeičiamų polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurių žmogaus organizmas pats negamina ir gauna tik su maistu.

Rapsų aliejuje gausu vitamino E, palaikančio sveiką odos bei akių būklę. Viename valgomajame šaukšte (15 ml) yra 16 proc. šio vitamino dienos normos. Rapsų aliejaus sudėtyje yra ir vitamino K (šaukšte – 8 proc. dienos normos). K vitaminas užtikrina normalų kraujo krešėjimą bei kaulų tankį.

Rapsų aliejus

Rapsų aliejus – kepimui ir šaltiesiems patiekalams 

Rapsų aliejus ne tik pasižymi puikiomis maistinėmis savybėmis, bet ir puikiai tinka gaminti maistą aukštoje temperatūroje. Taip yra todėl, kad rapsų aliejus pasižymi aukšta degimo (smilkimo) temperatūra. Kepant aliejus yra kaitinamas aukštoje temperatūroje, kuri yra apie apie 180 laipsnių pagal Celsijų. Tuomet keičiasi aliejaus molekulinė struktūra: aliejus pradeda reaguoti su ore esančiu deguonimi ir formuojasi cheminiai junginiai. Todėl kepant reikia rinktis aliejų, kuris atsparus aukštos temperatūros poveikiui. Bendra taisyklė yra tokia – kuo didesnis sočiųjų ir mononesočiųjų riebalų procentas, tuo aliejus yra atsparesnis aukštai temperatūrai. Būtent toks ir yra šis aliejus. Rafinuotas rapsų aliejus dega 240 laipsnių temperatūroje. Kaitinamas rapsų aliejus nepradės kelti dūmų ar degti, taigi tai puikus aliejus kepimui ir gruzdinimui. Be abejo, kepimui rinkitės tik rafinuotą rapsų aliejų, tik toks aliejus pasižymi aukšta degimo temperatūra.

Rapsų aliejų taip pat galima vartoti šaltą, jis puikiai tinka salotoms gardinti, padažams ruošti, marinavimui, ar paprasčiausiai picai arba makaronams apšlakstyti. Sumaišius su balzaminiu actu iš rapsų aliejaus galima paruošti skanų dažinį duonai ar trapučiui. Kaip ir skirtingu metu bei iš skirtingų vynuogių pagamintų vynų, taip ir skirtingų rūšių rapsų aliejų skonis skiriasi.

rapsų aliejus spaudžiamas iš rapsų

Kas tiesa, o kas – mitas?

Rapsų aliejus neretai kritikuojamas dėl jame neva esančių toksinų, tačiau ekspertai pastebi, kad jam nuodingosios savybės priskiriamos nepelnytai. Eruci acid arba erusik riebalinė rūgštis – vienas komponentų, kurių rapsų aliejuje baiminamasi labiausiai, tačiau mokslininkai teigia, kad šis mitas kilo iš XX a. viduryje atlikto tyrimo, nagrinėjusio techniniams darbams skirtą rapsų aliejų.

Kitas kaltinimas rapsų aliejui – neva jis gaminamas iš modifikuotų augalų. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad Europos Sąjungoje yra draudžiama auginti genetiškai modifikuotus rapsus, tad tai vargu, ar gali būti tiesa.

Taip pat dažnai pasigirsta pastabų, jog šis aliejus keičia maisto patiekalų skonį. Rafinuoto rapsų aliejaus skonis yra neutralus, todėl itin tinkamas pagardinti tiek kepamus patiekalus, tiek salotas – tuomet jaučiame ingredientų, o ne aliejaus skonius. Kol nebuvo išvesta dabar visuotinai paplitusi ir maistui naudojama rapsų rūšis, iš šio augalo išspaustas aliejus iš tiesų pasižymėjo savitu skoniu, kai kam primenančiu riešutus ar degintą sviestą, tačiau tai jau beveik pusšimtis metų kaip praeitis. Neutralus rapsų aliejaus skonis suteikia galimybę ne tik mėgautis patiekalais, tačiau ir improvizuoti: jį galima pagardinti įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis ir taip kiekvieną kartą gausite vis kitokį skonį, kuris praturtins gaminamą patiekalą.

Rapsų ar saulėgrąžų aliejus – ką pasirinkti

Rapsų ir saulėgrąžų aliejų naudojimas panašus – abu šie aliejai puikiai tinka daržovių salotoms gardinti, mėsai, žuviai, bulvėms kepti, taip pat lengvam naminiam majonezui gaminti. Tiek rapsų, tiek saulėgrąžų aliejai turi savo sudėtyje naudingųjų nesočiųjų riebalų rūgščių – omega 3, omega 6, omega 9. Šios medžiagos padeda mažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje. O štai sočiųjų riebalų, kurių derėtų vengti, rapsų aliejus turi mažiau nei saulėgrąžų, ir netgi perpus mažiau nei alyvuogių aliejus. Saulėgrąžų aliejus, savo ruožtu, yra svarbiausias polinesočiųjų riebalų rūgščių šaltinis, kurios taipogi svarbios kiekvienam organizmui, nes padeda kovoti su ateroskleroze. Taigi, abu šie aliejai naudingi ir verti atsidurti jūsų virtuvėje.

Pabaigai – pagiriamasis žodis rapsų aliejui

Nepaisant įvairių jį lydinčių mitų, drąsiai darome išvadą, kad rapsų aliejus visokeriopai naudingas. Šis plačiai pasaulyje naudojamas aliejus yra nebrangus, neužgožia patiekalų ingredientų skonio, jį galima naudoti tiek gaminant šaltus patiekalus, tiek apdorojant maistą aukštoje temperatūroje. Tai sveikųjų riebalų, kurie būtini žmogaus organizmui, šaltinis. Taigi, rapsų aliejus – universalus ir visiems prieinamas sveikas maisto produktas.

Šaltiniai
https://www.healthline.com/nutrition/rapeseed-oil#bottom-line
https://www.medicalnewstoday.com/articles/rapeseed#what-it-is
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

1 thought on “Rapsų aliejus: mitai ir realybė”

  1. Pingback: Geriausias kepimo aliejus – ar jau turite jį savo virtuvėje? - Aliejausnauda.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *