Erškėtuogių aliejus – vienas vertingiausių aliejų, naudojamų kūno priežiūrai. Dėl savo naudingųjų ir gydomųjų savybių jis yra žinomas nuo seniausių laikų. Pasiaiškinkime, kokie yra erškėtuogių aliejaus privalumai ir nauda bei kaip juo galite praturtinti savo sveikatos ir grožio procedūras.
Erškėtuogių aliejaus sudėtis
Erškėtuogių aliejus gaunamas šalto spaudimo būdu iš paprastojo erškėčio (lot. Rosa canina) sėklų. Šiame aliejuje gausu karotino (dėl didelio jo kiekio aliejus yra sodriai oranžinės spalvos), vitamino E, vertingų riebalų rūgščių (linolo, linoleno, oleino ir kitų). Erškėtuogės yra nepakeičiamųjų polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-3 ir omega-6 šaltinis. Šios rūgštys reikalingos odos, kraujagyslių ir viso kūno sveikatai. Jame taip pat yra fenolių, kurie turi antivirusinių, antibakterinių ir priešgrybelinių savybių.
Erškėtuogių aliejaus nauda
Erškėtuogių aliejus teigiamai veikia kiekvieną odos tipą, tačiau ypatingai jis naudingas sausai, jautriai ir senstančiai odai prižiūrėti. Šis aliejus tinka ir plaukų bei nagų priežiūrai. Tik pažiūrėkite, kokią įvairiapusę naudą teikia erškėtuogių aliejus:
- regeneruoja, atkuria odos ir gleivinės audinius. Dėl to naudojamas žaizdoms gydyti ir randams mažinti, taip pat atsistatymui po nudegimų.
- Maitina odą. Tai puikus lipidų šaltinis epidermio sluoksnio formavimuisi.
- Drėkina, padeda išsaugoti natūralią odos drėgmę, formuoja kvėpuojančią plėvelę ant odos paviršiaus, o tai skatina audinių regeneraciją.
- Pasižymi priešuždegiminiu poveikiu.
- Stiprina kraujagyslių sieneles.
- Normalizuoja riebalinių liaukų sekreciją.
- Naudingas sergant psoriaze, seborėja, turintiems sausą odą ir gleivinę.
Erškėtuogių aliejus plaukams
Dėl savo gebėjimo reguliuoti riebalinių liaukų veiklą erškėtuogių aliejus naudojamas galvos odos riebalavimuisi ir seborėjai gydyti skirtuose produktuose. Tuo pačiu metu šis puikus aliejus tinka ir sausiems plaukams bei galvos odai, kadangi jis – būtinų odai lipidų šaltinis.
Norėdami suteikti plaukams glotnumo, blizgesio ir tankumo, savo naudojamas plaukų priežiūros priemones galite praturtinti nedideliu kiekiu šio aliejaus. Siūlome pasigaminti balzamą blizgiems plaukams. Reikės: 100 ml bazinio, jūsų naudojamo plaukų balzamo, 3 ml pantenolio, 5 ml erškėtuogių aliejaus. Įlašinę dar ir eterinių aliejų sustiprinsite efektą. Šiam balzamui tiks greipfruto (20 lašų) arba kvapiųjų kanangų (10 lašų) eteriniai aliejai. Į bazinį plaukų balzamą paeiliui supilkite visus išvardintus komponentus ir gerai išmaišykite. Perpilkite į švarų buteliuką. Saugokite pasigamintą balzamą šaldytuve. Jis bus tinkamas naudoti 2-3 savaites. Naudokite šį balzamą kaskart išsiplovę galvą šampūnu. Norėdami sustiprinti poveikį, galite palikti jį ant plaukų kaip kaukę 30-40 minučių.
Erškėtuogių aliejus blakstienoms
Norite, kad jūsų blakstienos būtų blizgios ir tankios? Tuomet pasitelkite į pagalbą erškėtuogių aliejų. Šis aliejus turi savybių, kurios itin naudingos blakstienoms. Vitaminai A, C, E, likopenas, linoleno rūgštis ir polifenoliai yra blakstienoms gyvybiškai svarbūs mineralai, vitaminai ir rūgštys. Erškėtuogių aliejus tankina ir šiek tiek tamsina blakstienas, skatina jų augimą, apsaugo nuo lūžinėjimo ir pleiskanų (kurių kartais atsiranda po ilgo priaugintų blakstienų naudojimo).
Erškėtuogių aliejus yra gana intensyvus, tad prieš tepdami ant blakstienų praskieskite jį kokosų aliejumi ar kitu augaliniu aliejumi. Nedidelį aliejaus kiekį (1-2 lašus) pirštais ar šepetėliu plonu sluoksniu užtepkite ant blakstienų. Venkite jo patekimo į akis.
Erškėtuogių aliejus veido odai ir lūpoms
Erškėtuogių aliejus maitina veido odą ir padeda jai atsinaujinti. Šį puikų aliejų lengva naudoti, kadangi jis greitai įsigeria į odą. Erškėtuogių aliejus dažnai sutinkamas kosmetinėse priemonėse nuo odos senėjimo bei skirtose veido pigmentacijai mažinti. Mat jis mažina neigiamą UV spindulių poveikį, malšina uždegimus, šviesina tamsias dėmes (naudojant ilgai ir reguliariai), išlygina odos atspalvį, gerina kapiliarų tonusą. Šis aliejus gali būti naudojamas ir probleminei, linkusiai į spuogelius odai prižiūrėti, kadangi jis mažina uždegimą ir sureguliuoja riebalinių liaukų veiklą. Probleminei odai erškėtuogių aliejų reikia naudoti mažomis dozėmis ir tik vakare. Tinkamai naudojant, aliejus nekimš porų. Tačiau svarbu stebėti ir atsižvelgti į tai, kaip jūsų organizmas reaguoja į aliejaus naudojimą.
Erškėtuogių aliejus gali atstoti jums ir lūpų balzamą. Dėl didelio karotinoidų kiekio jis turi puikų gydomąjį poveikį suskilusioms lūpoms bei sutrūkinėjusiems jų krašteliams. Nedidelį kiekį gryno aliejaus tepkite tiesiai ant lūpų.
Erškėtuogių aliejus kūno odos priežiūrai
Erškėtuogių aliejus kūno priežiūrai daugiausia naudojamas pažeistiems audiniams atkurti ir randams mažinti. Dėl aukščiausios kokybės grožio ingredientų trijulės – priešuždegiminių riebalų rūgščių ir vitaminų A bei C – erškėtuogių aliejus yra puikus pagalbininkas mažinant randų ar kitokių negražių žymių matomumą ant odos. Galite tepti randus tiesiog šiuo grynu aliejumi. O nusideginus erškėtuogių aliejus padės greitai atkurti epidermio sluoksnį, sumažinti uždegimą ir atstatyti odos vientisumą be randų.
Erškėtuogių aliejus stipriems nagams
Reguliariai naudojamas erškėtuogių aliejus sustiprina nago plokštelę ir apsaugo nuo odelių trūkinėjimo. Prieš atlikdami manikiūrą, galite pasiruošti specialią vonelę, kad suminkštintumėte odeles pagal toliau pateikiamą receptą. Vonelei reikės: 0,5 g polisorbato 80, 2 g erškėtuogių aliejaus, 3 lašų citrinų eterinio aliejaus, 1 lašo arbatmedžių eterinio aliejaus, 1 arbatinio šaukštelio jūros druskos. Į pasiruoštą talpą supilkite polisorbatą ir jame išmaišykite erškėtuogių bei eterinius aliejus. Įpilkite į šį mišinį šilto vandeniu (apie 500 ml, priklausomai nuo talpos dydžio) ir išmaišykite. Įberkite druskos. Panardinkite pirštus į vonią 5 minutėms. Po to iškart galite imtis manikiūro.
Erškėtuogių aliejus lengvina artrozės simptomus
Erškėtuogių aliejus – liaudiška priemonė nuo artrito ir sąnarių skausmo. Artrozė (osteoartritas) yra tam tikra artrito rūšis, ji atsiranda, kai nusidėvi sąnario paviršių dengianti kremzlė ir ima formuotis kaulinės ataugos. Tai trukdo judėti ir sukelia skausmą. Erškėtuogių aliejus teigiamai veikia artrozės simptomus dėl aliejuje esančių polifenolių ir antocianino, kurie, kaip manoma, mažina uždegimą ir lengvina sąnarių skausmą. Dėl savo priešuždegiminių savybių erškėtuogių aliejus gali būti geras pasirinkimas žmonėms, negalintiems vartoti nesteroidinių vaistų nuo uždegimo ar kitų vaistų nuo skausmo.
Atsargumo priemonės naudojant erškėtuogių aliejų
Erškėtuogių aliejus paprastai yra saugus visų tipų odai, tačiau prieš pirmą kartą juo tepdamiesi, turėtumėte atlikti odos lopinėlio testą. Taip pasitikrinsite, ar nesate alergiški šiam aliejui. Nedidelį kiekį aliejaus užtepkite ant dilbio ar riešo. Pateptą vietą uždenkite tvarsčiu arba marle. Po 24 valandų patikrinkite, ar ant odos nėra dirginimo požymių. Jei oda niežti ar sudirgusi, erškėtuogių aliejaus neturėtumėte naudoti. Jei ant odos sudirginimo požymių neatsiranda, galite jį naudoti.
Aliejų odos priežiūrai naudokite vakare. Dienos metu jį reikėtų naudoti tik žiemos ir rudens metu (ir nedideliais kiekiais), kai saulė neaktyvi. Erškėtuogių aliejaus lipidams kontaktuojant su UV spinduliais ir šiluma, įvyksta oksidacijos reakcijos, kurios odai gali pakenkti.
Naudokite tik šviežią aliejų. Jei jo aromatas pakito, tapo nemalonus, geriau pakeiskite naudojamą buteliuką nauju. Kvapo pokytis rodo, kad aliejus yra oksidavęsis ir jame atsirado laisvųjų radikalų. Tokio pasenusio aliejaus naudojimas gali sukelti uždegimą ir pagreitinti odos senėjimo procesus. Kad pailgintumėte aliejaus galiojimo laiką, laikykite jį vėsioje, tamsioje vietoje. Galite laikyti ir šaldytuve.
Šaltiniai
https://www.webmd.com/diet/health-benefits-rosehip-oil
https://www.goodhousekeeping.com/health/a20706831/rosehip-oil-benefits/
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/rosehip-oil-for-face#damage-protecting
https://www.healthline.com/health/rosehip-oil-benefits
Nuotraukos asociatyvinės © Canva