Skip to content

Ir salotoms, ir desertams – naudingasis moliūgų sėklų aliejus gali būti spaudžiamas ir namuose

Moliūgų sėklų aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Moliūgų sezonas Lietuvoje nėra ilgas, tačiau tikrai gausus. Užderėjus derliui tenka pasiraitoti rankoves, kad jis neprapultų: iš moliūgų gaminame sriubas, pyragus, troškinius, juos šaldome, konservuojame ar pritaikome namų dekoravimui. Žinodami vertingas moliūgų savybes, stengiamės juos išnaudoti maksimaliai, deja, dažnai išmetame jų sėklas. Nors ir pats moliūgo minkštimas pasižymi įvairių vitaminų bei skaidulų gausa, tačiau tikrasis lobis slypi žalsvosiose sėklytėse. Moliūgų sėklos ir iš jų spaudžiamas aliejus atveria visą spektrą sveikatai palankių savybių. O juk jose slypi ištisi naudingų medžiagų klodai, kuriuos taip lengva įtraukti į kasdienę mitybą. Vienas iš būdų – naminis moliūgų sėklų aliejus, suteiksiantis jūsų patiekalams naudos ir nepakartojamo skonio. 

Moliūgų sėklų aliejus gali būti spaudžiamas ir namuose

Kuo naudingas moliūgų sėklų aliejus?

Tikriausiai ne veltui iš visų daržovių, būtent moliūgas virto Pelenės karieta. Juk ši daržovė turi kone stebuklingą potencialą, kuris tik ir laukia savo transformacijos valandos. Kitaip tariant, valgydamas daug moliūgo toli eisi – tai ir grožio šaltinis, o jo teikiamos naudos sveikatai užteks ir darbams, ir pokyliams – net kurpaičių nereikės.

  • Riebiosios rūgštys. Moliūgų sėklų aliejus pasižymi organizmui būtinų nesočiųjų riebalų gausa. Didžiąją dalį sudaro omega-6  ir omega-9 riebiosios rūgštys, atsakingos už ląstelių atsinaujinimą ir kitus regeneracinius procesus. Minėtos riebiosios rūgštys padeda užtikrinti normalią odos, smegenų, kraujotakos ir kvėpavimo sistemų veiklą, prisideda prie cholesterolio mažinimo. Reguliariai vartojamas moliūgų sėklų aliejus gali prisidėti prie infarkto ir insulto profilaktikos.
  • Grožio mineralai: cinkas, varis, selenas, kalcis ir kiti. Visi išvardinti mineralai prisideda prie sveikos odos būklės, padeda sustiprinti plaukus, nagus ir dantis. Norint pasiekti geriausių rezultatų, rekomenduojama ne tik vartoti šį aliejų į vidų, bet ir naudoti jį įvairiausioms išorinėms grožio procedūroms.
  • Magnis ir kalis. Tai būtini mikroelementai sklandžiai širdies veiklai, kraujotakai ir kraujo spaudimui reguliuoti, normaliai nervų sistemos veiklai palaikyti, kaulų mineralų tankiui išsaugoti.
  • Antioksidantai. Moliūgų sėklų aliejuje yra itin dideli vitamino E ir vitamino A kiekiai. Jie žinomi ne tik kaip odos jaunystei būtinos medžiagos, bet ir kaip galingi antioksidantai, mažinantis uždegiminius procesus organizme.
  • B grupės vitaminai, vitaminas C, geležis. Šios medžiagos padeda kovoti su stresu ir nuovargiu, gerinti pažinimo funkciją, stabilizuoti darbo bei poilsio režimą. Vitaminas C padeda organizmui geriau įsisavinti geležį, tad moliūgų sėklų aliejus puikiai tiks kamuojamiems mažakraujystės ar jaučiantiems chronišką silpnumą. 
  • Nauda šlapimo sistemai. Moliūgų sėklų aliejus teigiamai veikia šlapimo sistemą, kurią sudaro inkstai, šlapimo pūslė ir šlaplė, jungianti šlapimo pūslę su šlapimo anga. Atlikto tyrimo metu jo dalyviams, besiskundžiantiems šlapimo sistemos negalavimais, duota nuo 500 iki 1000 miligramų moliūgų sėklų aliejaus. Dalyviai pastebėjo ženklų šlapimo sistemos ligų simptomų sumažėjimą, įskaitant šlapinimąsi naktį.

Tai toli gražu nėra visos moliūgų sėklų aliejui būdingos naudos. Praktikuojantys liaudies mediciną, liaupsina šį aliejų kaip nepamainomą priemonę nuo prostatos ligų bei priskiria jam antivėžines savybes. Tačiau reikia pastebėti, jog šie teiginiai kol kas nėra pagrįsti moksliškai, tad vertėtų juos vertinti atsargiai.

Moliūgų sėklų aliejus

Ar verta spausti moliūgų sėklų aliejų namuose?

Moliūgų sėklų aliejaus galite nesunkiai išsispausti buitiniu aliejaus presu. Asmeniniam naudojimui galima rasti naujų ir dėvėtų presų, kurių kaina siekia iki 500 eurų. Tad jie tikrai atsiperka per porą metų aktyvaus eksploatavimo. Aliejaus spaudimo presą verta įsigyti tuo atveju, jei ketinate spausti didesnius kiekius moliūgų sėklų ir/ar kitokių aliejų – pavyzdžiui, linų ar kanapių. Presas gali būti tinkamas variantas nedidelių ūkių savininkams ir norintiems nuolat turėti šviežio produkto, kurio kokybę galėtų kontroliuoti savarankiškai.

Kaip išsirinkti kokybišką moliūgų sėklų aliejų?

Neauginate moliūgų? O gal tiesiog nenorite vargti spausdami aliejų namuose? Tai visai ne problema, nes aukštos kokybės produktų tikrai rasite didesniuose prekybos centruose bei specializuotose pardavimo vietose. Nusiteikite, jog geras aliejus kainuos šiek tiek brangiau, o svarbiausia – panagrinėkite ne tik kainą, bet ir kitą informaciją aliejaus etiketėje. Svarbiausia, kad naudingasis moliūgų sėklų aliejus būtų nerafinuotas, šalto spaudimo, supilstytas į tamsaus stiklo buteliukus. 

Geras ženklas, jei ant etiketės yra nurodyta informacija apie sėklų skrudinimą. Skrudinant sėklas išgaunamas išraiškingesnis skonis, tačiau prarandama dalis naudingų medžiagų. Todėl siekiant gero balanso, atsakingi gamintojai skrudina tik dalį sėklų arba skrudinimui naudoja nedidelę temperatūrą. Geras pavyzdys galėtų būti ekologiškas Štirijos moliūgų aliejus. Šis Austrijos regionas nuo seno garsėja svogūniniais moliūgais, brandinančiais sėklas be lukšto. Todėl vietiniai gamintojai suformavo gilias ir patikimas kokybiško, aromatingo ir puikaus skonio aliejaus gamybos tradicijas, kuriomis galima pasikliauti.

Moliūgų sėklų aliejus

Kaip naudojamas moliūgų sėklų aliejus?

Kaip ir dauguma šalto spaudimo aliejų, moliūgų sėklų aliejus neturėtų būti vartojamas kepimui ar kitokiam terminiam apdorojimui. Jo degimo temperatūra yra pakankamai žema, todėl stipriai pakaitinę šį aliejų ne tik sugadinsite jo maistinę vertę, bet ir skonį. Tad kepimui rinkitės kitus kepimo aliejus. O moliūgų sėklų aliejus labiausiai tinka juo gardinti salotas, sriubas, košes, įvairius užkandžius arba vartoti šaukšteliais kaip papildą. Gaivus receptas vasarai: lengvai skrudintų moliūgų sėklų aliejus plius natūralus plombyras. Atsigaivinkite skaniai ir naudingai!

Ar moliūgų sėklų aliejus tinka kiekvienam?

Moliūgų sėklų aliejus yra saugus produktas, gerai toleruojamas daugumos žmonių. Paprastai šis aliejus nesukelia šalutinio poveikio, tačiau visgi retais atvejais po šio aliejaus pavartojimo yra užfiksuoti virškinimo trakto sutrikimai arba bėrimas, pasireiškę kai kuriems maistui alergiškiems ar jautriems žmonėms.

Šaltiniai
https://www.verywellhealth.com/pumpkin-seed-oil-health-benefits-4686960#toc-what-are-the-side-effects-of-pumpkin-seed-oil
https://www.healthline.com/health/pumpkin-seed-oil
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, Freepik

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

1 thought on “Ir salotoms, ir desertams – naudingasis moliūgų sėklų aliejus gali būti spaudžiamas ir namuose”

  1. Pingback: Moliūgas – rudens gėrybių karalius | Derlingas.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *