Skip to content

6 priežastys, kodėl arbatmedžių eterinis aliejus privalo būti kiekvienuose namuose

Arbatmedžio eterinis aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Priešingai nei gali sufleruoti pavadinimas, arbatmedžių eterinis aliejus niekaip nesusijęs su puodeliuose plikoma arbata. Jis spaudžiamas iš Melaleuca alternifolia, arba pražangialapių mirtenių, medžio lapų. Pražangialapė mirtenė – medis, kilęs iš tolimosios Australijos. Pasakojimai byloja, kad arbatmedžio pavadinimas šiam augalui „prilipo“, kai jo krentantys lapai nuspalvino ežero vandenį rusva, arbatai artima spalva.

Vietiniai gyventojai pastebėjo šio augalo antibakterines savybes prieš šimtmečius. Čiabuviai traiškydavo lapus ir kvėpuodavo aliejaus garais esant peršalimui, o kartais spausdavo jį tiesiogiai ant pažeistos odos. Taip buvo atrasta, kad arbatmedžių eterinis aliejus yra vienas iš nedaugelio eterinių aliejų, kurį saugu naudoti ant odos gryną. Dėl savo universalumo jis greitai paplito pasaulyje ir netruko atstoti kosmetikos, buitinės chemijos ir dezinfekcijos priemones. Susidomėjote? Sužinokite, kokia yra arbatmedžių eterinio aliejaus nauda sveikatai ir kaip efektyviai pritaikyti šį eterinį aliejų savo kasdienybėje. 

1. Natūralus rankų dezinfekantas

Tyrimai parodė, kad arbatmedžių eterinis aliejus efektyviai naikina daugumą labiausiai paplitusių bakterijų ir virusų, įskaitant E. coli, S. pneumoniae ir H. influenza. Taip pat, tyrimas, kuriame buvo išbandyti kelių tipų rankų plovikliai, parodė, kad arbatmedžio aliejus, įeinantis į rankų ploviklio sudėtį, didina jo veiksmingumą prieš E. coli.

Siūlome paprastą receptą, kaip patiems pasigaminti drėkinančią, visiškai natūralią rankų dezinfekavimo priemonę su arbatmedžio eteriniu aliejumi. Jums prireiks:

  • Arbatmedžio eterinis aliejus – 30 lašų
  • Levandų eterinis aliejus – 5-10 lašų
  • Etilo alkoholis – 90 ml
  • Aloe vera gelis – 30 ml
  • Vitaminas E – ¼ arbatinio šaukštelio

Paruošimo eiga:
Sumaišykite eterinius aliejus ir vitaminą E. Supilkite alkoholį ir vėl gerai išmaišykite. Tada įdėkite aloe vera gelį ir dar kartą permaišykite. Perkelkite gautą skystį į spalvotą arba tamsią tarą, kuri apsaugos eterinius aliejus nuo saulės šviesos. Nepamirškite suplakti prieš kiekvieną naudojimą! Mėgaukitės natūraliu dezinfekciniu skysčiu, kuris ne tik nesausina odos, bet ir ją puoselėja.

Arbatmedžių eterinis aliejus

2. Arbatmedžio eterinis aliejus nuo uodų

Arbatmedžio eterinis aliejus gali padėti apsisaugoti nuo uodų ir kitų įkyrių vabzdžių būnant gamtoje. Tyrimas su mėgintuvėliu atskleidė, kad arbatmedžio eterinis aliejus labiau atbaido uodus nei DEET – labiausiai paplitusi komercinių vabzdžių repelentų veiklioji medžiaga. Be to, priemonėse nuo vabzdžių dažnai naudojami agresyvūs chemikalai, kurie neretai dirgina odą, tepa drabužius ir gali turėti neigiamą poveikį kvėpavimo takams.

Norėtumėte to išvengti? Išbandykite šį lengvai pagaminamą vabzdžių repelentą su arbatmedžių eteriniu aliejumi ir kitais natūraliais ingredientais. Jums prireiks:

  • Buteliuko su purkštuku
  • Levandų eterinio aliejaus – 20 lašų
  • Arbatmedžių eterinio aliejaus – 25 lašai
  • Citrinžolės eterinio aliejaus – 30 lašų
  • Pelargonijų eterinio aliejaus – 20 lašų
  • Degtinės – 1 valgomasis šaukštas
  • Distiliuoto vandens – 150 ml

Paruošimo eiga:
Iš pradžių į buteliuką sulašinkite visus eterinius aliejus. Tada įpilkite degtinę ir gerai suplakite. Supilkite vandenį. Prieš kiekvieną naudojimą suplakite ir purkškite atviras bei vabzdžiams patraukliausias vietas – kaklą, rankas, kojas. Šis natūralus purškiklis nuo uodų tinka ir vaikams, ir suaugusiems, bet to, pasižymi palankiomis sveikatai savybėmis. Arbatmedžių eterinis aliejus padės apsisaugoti nuo bakterijų bei infekcijų, o kiti į purškalo sudėtį įeinantys eteriniai aliejai pakylės nuotaiką ir nuteiks ramiam buvimui gamtoje.

3. Arbatmedžio eterinis aliejus kaip antiseptikas

Arbatmedžio aliejus gali būti naudojamas nedideliems įpjovimams ir įbrėžimams gydyti bei dezinfekuoti. Jis sunaikina S.aureus ir kitas bakterijas, kurios gali sukelti infekciją atvirose žaizdose.

Norėdami dezinfekuoti pjūvį ar įbrėžimą, laikykitės šių taisyklių:

  • Kruopščiai nuvalykite pjūvį paprastu muilu ir vandeniu.
  • Sumaišykite vieną lašą arbatmedžių eterinio aliejaus su vienu arbatiniu šaukšteliu kokosų aliejaus.
  • Užtepkite nedidelį kiekį mišinio ant žaizdos ir uždenkite tvarsčiu.
  • Kartokite šį procesą vieną ar du kartus per dieną, kol susidarys šašas.
Arbatmedžio eterinis aliejus

4. Arbatmedžių eterinis aliejus nuo spuogų

Arbatmedžio eterinis aliejus gali būti galingas ginklas nuo spuogų – ne veltui jis naudojamas daugumoje priemonių skirtų aknei naikinti. Kai kurios spuogus sukeliančios bakterijos tampa atsparios tradiciniams antibiotikams. Mokslinis tyrimas parodė, kad arbatmedžių eterinio aliejaus naudojimas ne tik sumažino bakterijų aktyvumą, bet ir pilnai sunaikino jas laboratorijoje po 4-6 valandų. Kitame tyrime buvo nustatyta, kad arbatmedžių eterinis aliejus yra toks pat veiksmingas nuo spuogų kaip benzoilo peroksidas, vienas labiausiai paplitusių vaistų nuo spuogų.

Praturtinkite savo naudojamą veido kremą arbatmedžių eteriniu aliejumi. Tiesiog įmaišykite 3-5 arbatmedžių eterinio aliejaus lašus į 10-15 g kremo. Galite pasidaryti ir arbatmedžių eterinio aliejaus bei aloe vera gelio kaukę: į 1-2 šaukštus aloe vera gelio įmaišykite 3 lašus eterinio aliejaus. Užtepkite mišinį ant veido vengdami zonos aplink akis arba tik ant uždegimo paveiktų vietų. Palaukite, kol kaukė išdžius ir įsigers į odą, tada nuplaukite jos likučius šiltu vandeniu ir patepkite veidą kremu.

5. Arbatmedžių eterinis aliejus nuo pleiskanų

Nors pleiskanos nėra sveikatai pavojinga būklė, tačiau ji sukelia nemažai diskomforto. Gera naujiena yra ta, kad efektyvi priemonė jų naikinimui galbūt jau yra jūsų spintelėje. Viename tyrime nustatyta, kad šampūnai, kurių sudėtyje yra arbatmedžių eterinio aliejaus, veiksmingai mažina Candida albicans (mielių), kurios dažnai prisideda prie pleiskanų susidarymo, augimą.

Nustatyta, kad keli lašai arbatmedžių eterinio aliejaus jūsų šampūne padės sumažinti pleiskanų kiekį. Manoma, kad tai susiję su eterinio aliejaus priešgrybelinėmis savybėmis. Kadangi jo ph yra šiek tiek žemesnis nei jūsų odos, jis padeda mažinti galvos odos uždegimą ir pagerina bendrą jos būklę.

6.  Vaisių ir daržovių šviežumui palaikyti

Švieži produktai yra neabejotinai skanesni ir palankesni mūsų organizmui. Deja, jie yra jautrūs pilkajam pelėsiui, žinomam kaip Botrytis cinerea. Tyrimai parodė, kad arbatmedžių eterinio aliejaus priešgrybeliniai junginiai terpinen-4-olis ir 1,8-cineolis gali padėti sumažinti šio pelėsio augimą ant vaisių ir daržovių. Be to, antibakterinės šio eterinio aliejaus savybės padeda pašalinti kitus nepageidaujamus darinius nuo vaisių ir daržovių žievės.

Kad apsisaugotumėte nuo pelėsio ir bakterijų, į vandenį įlašinkite 5–10 lašų arbatmedžių eterinio aliejaus. Jame trumpai pamirkykite vaisius ir daržoves, o paskui gerai nuskalaukite po tekančiu vandeniu.

Arbatmedžių eterinio aliejaus galimas šalutinis poveikis

Jei arbatmedžių eterinis aliejus naudojamas per gausiai, didesnėmis koncentracijomis, nesilaikant skiedimo rekomendacijų, jis gali sudirginti odą. Arbatmedžių eterinio aliejaus sukeliamo odos sudirginimo simptomai: paraudimas, sausa ar pleiskanojanti oda, niežulys, deginimo, gėlimo pojūtis. Kai kuriems žmonėms arbatmedžių eterinis aliejus gali sukelti alerginę reakciją – alerginį kontaktinį dermatitą, pasireiškiantį odos bėrimu. Dažnai su tokiomis reakcijomis yra susijęs senesnio arba netinkamai laikomo arbatmedžio eterinio aliejaus naudojimas. Arbatmedžių eterinis aliejus yra toksiškas prarijus. Dėl šios priežasties jį reikia laikyti saugioje vietoje, kur vaikai ir augintiniai negalėtų pasiekti.

Šaltiniai
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16418522/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25171605/
https://jddtonline.info/index.php/jddt/article/view/2838
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26294100/
https://www.healthline.com/health/tea-tree-oil-side-effects

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

2 thoughts on “6 priežastys, kodėl arbatmedžių eterinis aliejus privalo būti kiekvienuose namuose”

  1. Pingback: Imuniteto stiprinimui – eterinis aliejus. Atrinkti receptai

  2. Pingback: Eterinis aliejus – tiek namams, tiek gerai savijautai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *