Išgirdus žodį levanda, veikiausiai, prieš akis iškiltų Provanso vaizdas ir pakviptų gaiviu, gerai pažįstamu prieskoniniu aromatu. Levanda – daugiametis, vaistinis ir prieskoninis augalas pasižymintis ryškiais violetiniais žiedais. Levandų auginimas kilęs iš Viduržemio jūros regiono, tačiau šiuo metu, nepriklausomai nuo oro sąlygų, jų auginimas paplitęs visame pasaulyje. Vienintelė Lietuvoje auginama levandų rūšis – tikroji levanda (Lot. Lavandula angustifolia). Kitos rūšys: Italinė levanda (lot. Lavandula stoechas), Varpinė levanda (Lot. Lavandula stoechas), Olandinė levanda (Lot. Lavandula intermedia Emeric), Plunksninė levanda (Lot. Lavandula bipinnata), Dantytoji levanda (Lot. Lavandula dentata).
Levandos pavadinimo kilmė kilo iš lotyniško žodžio „lavare“, reiškiančio „plauti, praustis“. Nuo romėnų laikų levanda buvo naudojama vonios procedūrose, drabužių, patalynės ar plaukų kvėpinime. Taip buvo atrastos ir gydomosios šio augalo savybės. Kaip išgaunamas levandų eterinis aliejus ir kuo jis naudingas?
Levandų eterinis aliejus išgaunamas iš levandų žiedų distiliacijos proceso metu. Šis aliejus turi priešuždegiminių, antiseptinių, antibakterinių, priešgrybelinių ir net antidepresinių savybių. Gausiai vardinami levandų eterinio aliejaus privalumai. Jis mažina nerimą, emocinę įtampą ir skausmus, gerina miego kokybę ir smegenų funkcijas, atkuria odos būklę, gydo nudegimus ir žaizdas.
Levandų eterinis aliejus gali sumažinti nerimą ir emocinę įtampą
Tradiciškai levandos nuo seno buvo naudojamos gydant neurologines problemas, tokias kaip migrena, stresas, nerimas ir depresija, mat iš jų žiedų išgaunamas eterinis aliejus pasižymi švelniu sedaciniu poveikiu. Sedacija, tai būsena, kai pasijaučiate atsipalaidavęs, ramus, nurimsta įtampa ir baimės, tačiau nemiegate. Kaip tai veikia?
Manoma, jog uoslė turi neatsiejamą psichologinį poveikį su emocijomis ir atmintimi. Tam tikri kvapai gali būti siejami su teigiamomis emocijomis ir gera nuotaika arba atvirkščiai su neigiamomis emocijomis ir blogais prisiminimais, sukeliančiais nerimo jausmą. Tyrimais nustatyta, jog levandų eterinio aliejaus kvapas sukelia raminamą poveikį ir turi teigiamas asociacijas. Be to, skirtingai nuo daugelio raminamųjų vaistų, levandų eterinis aliejus nesukelia jokio nepageidaujamo šalutinio poveikio.
Geresnė miego kokybė
Bandoma moksliškai įrodyti levandų eterinio aliejaus poveikį kokybiškam miegui. Ankstyvieji tyrimų rezultatai atrodo daug žadantys, tačiau į juos reikia žiūrėti atsargiai, nes norint ištirti tikrąjį aromaterapinį levandų aliejaus poveikį miegui reikia atlikti dar išsamesnius klinikinius tyrimus, tačiau neatmetama mintis, jog šis aliejus gali būti nemigos gydymo priemonė alternatyviojoje medicinoje.
Miego kokybės gerinimui ir streso mažinimui galite pasistatyti difuzorių netoli lovos ir keletą valandų iki miego paskleisti levandų eterinio aliejaus garus kambaryje. Aliejus taip pat teiks raminantį poveikį patrynus tris ar penkis lašus aliejaus tiesiai ant kaklo, krūtinės ir smilkinių.
Gali pagerinti smegenų funkcijas
Neurologinė levandų eterinio aliejaus nauda aptinkama ir tyrimuose dėl Alzheimerio ligos gydymo. Tyrimai, atlikti su žiurkėmis ir pelėmis, rodo, kad šio aliejaus vartojimas gali padėti sumažinti smegenų oksidacinį stresą ir pagerinti pažinimo sutrikimus. Be to, tyrimų su gyvūnais rezultatai leidžia manyti, kad levandų aliejus yra perspektyvus būdas gydyti neurologinius sutrikimus net tokius kaip insultas. Tyrėjai mano, kad smegenis apsaugantį poveikį lemia levandų eterinio aliejaus antioksidacinės savybės.
Gali padėti odos, nudegimų ir žaizdų gydyme
Levandų aliejaus naudojimas gali padėti pagerinti odos būklę, atkurti odos spalvą, sulėtinti odos senėjimo procesus, išgydyti nudegimus ir žaizdas. Levandų eterinis aliejus turi raminančių ir drėkinančių, tonizuojančių savybių. Norint nuraminti sudirgusią odą, gydyti spuogus, žaizdas ar net nudegimus. Šį aliejų galima naudoti ir kaip veido toniką. Dėl antioksidantais pasižyminčių savybių aliejus padeda sulėtinti odos senėjimą.
Skausmo malšinimas
Jei dažnai patiriate galvos skausmus, kankina migrena levandų eterinis aliejus gali būti natūrali pagalbos priemonė jūsų vaistinėlėje. Šiame eteriniame aliejuje yra medžiagų skatinančių atsipalaidavimą, mažinančių nerimą ir raumenų įsitempimą. „European Neurology“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad žmonėms, kovojantiems su migreniniais galvos skausmais, pavyko sumažinti skausmą kas 15 minučių įkvepiant eterinio levandų aliejaus.
Viena iš veiksmingiausių natūralių vaistų nuo galvos skausmo – sumaišyti du lašus levandų eterinio aliejaus su su lašu pipirmėčių eterinio aliejaus ir įtrinti smilkinius bei sprandą.
„Journal of Complementary and Alternative Medicine“ tyrimas atskleidė, jog sumaišius levandų, mairūnų, pipirmėčių ir juodųjų pipirų eterinius aliejus yra išgaunama veiksminga priemonė nuo skausmo. Šis eterinių aliejų derinys gali būti tepamas ant pažeistos vietos ir taip numalšinamas žaizdos perštėjimas.
Dar vienas tyrimas įrodė, kad levandų aliejus, įmasažuotas į odą, gali padėti palengvinti mėnesinių ciklo sutrikimą – dismenorėją. Tai skausmingos mėnesinės su apatinės pilvo dalies spazminio pobūdžio skausmais. Šio tyrimo rezultatai rodo, kad levandų eterinis aliejus gali būti naudojamas kaip natūrali priemonė nuo priešmenstruacinio sindromo (PMS) ir mėnesinių skausmų.
Šaltiniai
https://www.journalofsports.com/pdf/2019/vol4issue1/PartAB/4-1-317-920.pdf
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1876382012010700
https://meridian.allenpress.com/mhc/article/7/4/147/37221/Essential-oil-of-lavender-in-anxiety-disorders
Nuotraukos asociatyvinės © Canva
Pingback: Migdolų aliejus – marcipanais dvelkiantis grožio eliksyras - Aliejausnauda.lt
Pingback: Vynuogių kauliukų aliejus: kuo jis naudingas jūsų grožiui ir sveikatai - Aliejausnauda.lt
Pingback: Eterinis aliejus – tiek namams, tiek gerai savijautai