Skip to content

Eteriniai aliejai – tiek namams, tiek gerai savijautai

Eterinis aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Vieni eteriniai aliejai padeda kovoti su kvėpavimo takų ligomis, kiti gelbsti sutrikus virškinimui ar veikia kaip afrodiziakai. Kai kurių medikų teigimu, namų vaistinėlėje vietą atrasi galėtų bent keli eteriniai aliejai, o jei jūsų sveikata puiki, eterinis aliejus gali pakeisti ir pabodusį namų kvapą.

Eteriniai aliejai yra lakios organinės medžiagos, išgaunamos iš įvairių augalo dalių (sėklų, žiedų, lapų, šaknų, medienos, vaisių) distiliuojant arba mechaniškai spaudžiant (citrusinių vaisių eteriniai aliejai). Juose gausu cheminių komponentų, pvz., levandų eteriniame aliejuje (Lot. Lavandula angustifolia) daugiausia randama linalolio ir linalilo acetato, citrusinių vaisių eteriniuose aliejuose – limoneno, pušų eteriniame aliejuje – alfa ir beta pinenų. Eteriniai aliejai žmonėms žinomi nuo senovės. Jie naudojami aromaterapijoje, farmacijoje, parfumerijos, kosmetikos pramonėse, net konditerijoje. Senovėje eteriniai aliejai buvo naudojami ir balzamavimo procese. Šiandien pasaulyje daugiausia išgaunama citrusinių augalų, mėtų, citrinžolių, eukaliptų, gvazdikmedžių eterinių aliejų.

Kuo skiriasi eteriniai ir augaliniai aliejai

Eteriniai aliejai išgaunami distiliacijos būdu iš įvairių augalo dalių. Jie labai lakūs, dauguma garuoja esant kambario temperatūrai. Eteriniai aliejai netirpūs vandenyje. Kiekvienas eterinis aliejus išsiskiria tik jam būdingu aromatu. Eteriniai aliejai labai koncentruoti ir vartojami itin mažais kiekiais. Skirtingai nuo augalinių, eteriniai aliejai dažniausiai nevartojami tiesiogiai ant odos, o garinami, įmaišomi į bazinį augalinį aliejų. Eterinius aliejus reikia laikyti atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių bei saugoti juos nuo sąlyčio su oru.

Augaliniai aliejai gaunami iš aliejinių augalų sėklų arba vaisių šalto spaudimo būdu. Jie yra gaminami dviem būdais – šaltuoju spaudimu bei pasitelkiant sudėtingą valymo procesą, kuriame naudojama aukšta temperatūra ir cheminiai reagentai. Antruoju būdų gaunami rafinuoti augaliniai aliejai. Kosmetikoje dažniausiai naudojami šaltuoju spaudimu gauti (nerafinuoti) augaliniai aliejai. Augaliniai aliejai gali būti tepami tiesiai ant odos, plaukų, paprastai jų nebūtina skiesti.

Eteriniai aliejai namų vaistinėlėje

Įvairiose medicinos ir sveikatinimo srityse eteriniai aliejai buvo naudojami jau prieš tūkstančius metų, kaip stimuliantai, detoksikatoriai, nuo uždegimo sauganti, nuotaiką gerinanti priemonė. Vėliau, ėmus vystytis vaistų gamybai ir farmacijos pramonei, jie buvo nustumti į šoną, tačiau dabar po truputį vėl atsigręžiant į gamtos turtus, eteriniai aliejai tampa populiarūs kaip natūralus, saugus (be pašalinio poveikio) ir nebrangus preparatas daugeliui sveikatos problemų spręsti.

Ir nors medikų paskirtų priemonių eteriniai aliejai pakeisti neturėtų, vis dėlto pripažįstama, kad tam tikrų ligų simptomus jie gali reikšmingai palengvinti. Dažniausiai į namų vaistinėlę siūloma įtraukti šiuos eterinius aliejus:

Rozmarinų eterinis aliejus. Gerina atmintį, puikiai tinka kvėpavimo takų ligoms gydyti.

Levandų eterinis aliejus. Ramina, atpalaiduoja, gerina miego kokybę.

Pipirmėčių eterinis aliejus. Puikiai tinka sutrikus virškinimui, taip pat ramina, palengvina kosulį.

Arbatmedžių eterinis aliejus. Naikina virusus, grybelį, bakterijas ir malšina uždegimą.

Kvapiųjų kanangų eterinis aliejus. Veikia kaip afrodiziakas, mažina stresą ir atpalaiduoja.

Eteriniai aliejai

Į ką atkreipti dėmesį renkantis eterinius aliejus

Įsigyjant eterinį aliejų panagrinėkite jo etiketę. Ant jo buteliuko turi būti nurodyta, kad tai yra eterinis aliejus, tik tada galėsite jį naudoti aromaterapijai. Jei produktas pavadintas aromatiniu aliejumi arba kvapiuoju aliejumi – tai gali būti tik sintetinių kvapiklių mišinys. Tokie aliejai aromaterapijai netinkami. Visada verta pažvelgti ir į sudėtį. Ieškodami kokybiško eterinio aliejaus, galite įvertinti šiuos aspektus:

– tamsaus stiklo buteliukas;
– lotyniškas augalo pavadinimas (pvz., Lavandula angustifolia);
– chemotipas;
– naudota augalo dalis;
– gamybos metodas;
– kilmės šalis;
– grynumas (procentais);
– kvapas / lakumas, spalva (eteriniai aliejai turi spalvas, pvz., bergamočių – žalia, apelsinų – oranžinė, vetiverijų – nuo žalios iki rudos, pačiulių – ruda, ramunėlių – mėlyna);
– kaina;
– galiojimo data / pagaminimo data;
– partijos numeris;
– gamintojo patikimumas.

Eteriniai aliejai

Eterinių aliejų vartojimas

Pagrindinė aromaterapijos taisyklė – mažiau yra geriau. Palankiai veikia net ir labai nedidelės, vos užuodžiamos eterinių aliejų koncentracijos. Didesnėmis koncentracijomis eteriniai aliejai naudojami, kuomet reikia kovoti su mikro ar makro organizmais, valyti orą, puoselėti sveikatą. Nuotaikos gerinimui, emocinei harmonijai, budrumui, koncentracijai, kvapnioms kūno priemonėms pakanka švelnesnės koncentracijos ir mažesnio kiekio aliejaus.

Kai kuriuos eterinius aliejus geriausia garinti, kitus – tepti ant odos, trečius naudoti vonioje. Ore eteriniai aliejai paskleidžiami vadinamaisiais difuzoriais arba garintuvais. Tai – saugiausias ir efektyviausias būdas mėgautis jų nauda. Taip pat labai mažais kiekiais, po 1-2 lašus, galima naudoti ir inhaliacijoms, tačiau prieš tai vertėtų įsitikinti, ar nesate alergiški konkrečiam aliejui. 

Eteriniai aliejai vonioje

Jei norite namuose pasimėgauti spa malonumais, eterinius aliejus taip pat galite naudoti ir vonioje. 5–10 lašų pasirinkto eterinio aliejaus sumaišykite su šaukštu medaus, stikline riebaus pieno, ir šauktu druskos, taip pat tiks ir šiek tiek bekvapio kokosų aliejus. Gautą mišinį gerai išmaišykite ir supilkite į šiltą vonios vandenį. Vanduo neturi būti karštas. Eterinių aliejų lašinti tiesiai į vonią nerekomenduojama, nes jie taip neištirps, o plūduriuos ir gali sudirginti jūsų odą. Internetinėse ir fizinėse parduotuvėse galima rasti jau su eteriniais aliejais pagamintų vonios druskų. Neturite vonios? Nieko tokio. 5 lašus eterinio aliejaus užlašinkite ant dušo kabinos grindų arba paberkite šaukštą pačių pasigamintos ar įsigytos aromatinės druskos. Krintantis šiltas dušo vanduo paskleis aliejaus aromatą, o jūsų kasdienis švaros ritualas taps įsimintinesniu.

Eterinius aliejus taip pat galima naudoti ir masažo metu. Ne tik kvepinti aplinkai, tačiau ir įmaišyti į bazinį kosmetinį aliejų, tepti ant kūno. Taip pat vis populiarėja ir eteriniai kvepalai, kuomet eterinis aliejus tepamas tiesiai ant kaklo ar riešų arba prieš tai sumaišomi keli skirtingi kvapai ir taip išgaunamas unikalus aromatas.

Eterinių aliejų vartojimo atsargumo priemonės

Pasenę eteriniai aliejai tampa netinkami vartoti, kadangi tokie aliejai gali sudirginti odą. Pasenusį eterinį aliejų atpažinsite iš pakitusios jo spalvos ar kvapo, taip pat gali atsirasti drumstumas.

Kai kurie eteriniai aliejai, pavyzdžiui, citrusų, įvairių skėtinių augalų, gali padidinti odos jautrumą šviesai. Tokiais aliejais patepta oda saulėje kontakto vietoje gali nudegti, ant jos gali atsirasti pigmentinių dėmių. Tad panaudojus citrusų ar skėtinių augalų eterinių aliejų ant odos, geriausia iškart neiti į lauką neuždengus odos. 

Kai kurie eteriniai aliejai (pavyzdžiui, raudonėlių, gvazdikėlių, cinamonų žievės, čiobrelių eteriniai aliejai) turi stipriai dirginančių odą fenolinių junginių. Dėl to jie kartais vadinami „karštaisiais” arba „raudonaisiais“ eteriniais aliejais. Tokius aliejus ant odos reikia vartoti tik atskiestus.

Šaltiniai
https://www.healthline.com/nutrition/what-are-essential-oils#uses
https://www.vle.lt/straipsnis/eteriniai-aliejai/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

2 thoughts on “Eteriniai aliejai – tiek namams, tiek gerai savijautai”

  1. Pingback: Eteriniai aliejai masažui – gamtos galia stiprinti kūną. - Aliejausnauda.lt

  2. Pingback: Ricinos aliejus plaukams – veiksminga priemonė ar tik pramanai?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *