Jazminų eterinis aliejus dažniausiai (bet ne visada!) gaunamas iš švelnių baltų Jasminum officinale augalo, lietuviškai vadinamo vaistiniu jazminaičiu, žiedų. Kilęs iš Irano, augalas randamas įvairiuose tropinio klimato kraštuose visame pasaulyje. Jazminų eterinis aliejus garsėja savo saldžiu, romantišku aromatu, kuris buvo naudojamas kai kuriuose žymiausiuose pasaulio kvepaluose, pavyzdžiui, „Chanel No. 5“. Be malonaus aromato, jazminų eterinis aliejus vertinamas ir dėl gydomųjų savybių, todėl yra populiarus aromaterapijos ir natūralių sveikatinimo ritualų ingredientas.
Jazminų eterinis aliejus ir jo pavadinimas
Paprastumo dėlei į lietuvių kalbą dažniausiai pavadinimas verčiamas kaip paprasčiausiai jazminų eterinis aliejus. Tokį pavadinimą dažniausiai ir rasite ant komercinių produktų. Visgi visada verta atkreipti dėmesį ir į lotynišką perkamo aliejaus pavadinimą. Kodėl tai svarbu?
Būtent lotyniškas pavadinimas nurodo tikslų augalą, iš kurio aliejus yra pagamintas. Pradėję skaityti lotyniškus pavadinimus suprasite, kad vadinamasis jazminų eterinis aliejus yra išgaunamas visai ne iš darželinių jazminų, taip mėgstamų lietuvių soduose, o būtent iš jazminaičių. Nors pavadinimai ir skamba panašiai, jų savybės yra skirtingos. Tad būkite atidūs ir įsidėmėkite šią pavadinimų vertiniuose atsiradusią ypatybę!
Jazminų eterinio aliejaus cheminė sudėtis
Unikalias jazminų eterinio aliejaus savybes lemia jo turtinga cheminė sudėtis. Pagrindiniai veiklieji junginiai yra šie:
- Linalolis: žinomas dėl savo kvapiųjų ir antimikrobinių savybių, linalolis prisideda prie raminamojo jazminų aliejaus poveikio.
- Benzilo acetatas: šis junginys padeda išsaugoti aliejaus kvapą ir užtikrina jo ilgaamžiškumą.
- Benzilo alkoholis, indolas, benzilo benzoatas: šie komponentai sustiprina aliejaus aromatines savybes ir padeda maišytis su kitais ingredientais.
- Cis-jazmonas, geraniolis, metilo antranilatas: šios medžiagos suteikia papildomų kvapo natų ir pasižymi terapine nauda, pavyzdžiui, priešuždegiminiu ir antioksidaciniu poveikiu.
Kaip gaminamas jazminų eterinis aliejus?
Jazminų eterinis aliejus gaminamas tirpiklių ekstrakcijos būdu, nes įprastesnis distiliavimo garais metodas pažeistų švelnius jazminaičių žiedus. Ekstrakcijos tirpikliu metu žiedlapiai panardinami į tokį tirpiklį kaip heksanas ar etanolis, kuris ištraukia kvapiųjų medžiagų molekules. Po to mišinys distiliuojamas ir gaunama vaškinė medžiaga (angl. concrete). Šią medžiagą galima toliau apdoroti, kad būtų pašalintas vaškas ir liktų tik grynas aliejus.
Geriausias laikas skinti jazminus
Jazminų žiedai paprastai skinami naktį, kai jų aromatas yra stipriausias. Didžiausias jazminaičių derliaus nuėmimo sezonas yra liepos-spalio mėnesiais. Skinant žiedus šiais mėnesiais ir optimaliu paros metu, užtikrinama aukščiausia eterinio aliejaus kokybė.
Aromatinis jazminų eterinio aliejaus profilis (AOP)
Jazminų eterinis aliejus garsėja intensyviu, saldžiu ir gėlių aromatu. Dažnai vadinamas „nakties karaliene“, jo aromatas stipriausias po saulėlydžio, todėl jis plačiai naudojamas vakariniuose kvepaluose ir afrodiziakų mišiniuose. Unikalus aliejaus kvapas yra pagrindinis prabangių kvepalų, įskaitant garsiuosius „Chanel No. 5“, kvapas.
Kosmetinis jazminų eterinio aliejaus naudojimas
Odos priežiūros rutinose jazminų eterinis aliejus labai vertinamas dėl gebėjimo drėkinti ir atgaivinti odą. Dėl savo antioksidacinių savybių jis padeda mažinti pigmentines dėmeles, suvienodinti odos spalvą ir kovoti su senėjimo požymiais. Dėl natūralių minkštinamųjų savybių aliejus puikiai tinka sausai odai, egzemai ir psoriazei gydyti. Jo galima dėti į drėkinamuosius kremus, serumus, taip suteikiant produktui papildomų supergalių. Tik svarbu nepadauginti, pakaks vos poros lašiukų.
Jazminų eterinis aliejus ir aromaterapijos nauda
Jazminų aliejus plačiai naudojamas aromaterapijoje nuotaikai ir emocinei savijautai gerinti. Šis aromatas skatina serotonino – neurotransmiterio, padedančio reguliuoti nuotaiką ir mažinti stresą – gamybą. Dėl to jis ypač veiksmingai mažina nerimo ir depresijos simptomus. Be to, žinoma, kad jazminų aliejus gerina miego kokybę. Jo raminamosios savybės padeda atpalaiduoti protą, todėl lengviau užmigti ir išlikti kietai įmigus visą naktį. Kad pasiektumėte geriausių rezultatų, jazminų aliejų galima derinti su kitais raminamaisiais aliejais, pavyzdžiui, levandų ar frankincenso, difuzoriuje arba masažo mišinyje.
Jazminų eterinis aliejus dvasinėse praktikose
Šis aliejus svarbią vietą įvairiose dvasinėse ir kultūrinėse praktikose. Hinduizmo ritualuose jazminai garbinami kaip meilės ir tyrumo simbolis. Jo afrodiziakinės savybės vertinamos daugelyje kultūrų, todėl jis pelnė natūralaus romantikos ir intymumo stiprintojo reputaciją. Ajurvedos tradicijose jazminų aliejus naudojamas protui nuraminti ir emocijoms subalansuoti, todėl yra svarbi meditacijos ir dvasinių apeigų dalis.
Jazminų eterinis aliejus ir jo gydomosios savybės
Jazminų eterinis aliejus turi ne tik kosmetinį ir dvasinį pritaikymą, bet ir daugybę gydomųjų savybių.
- Antiseptinės ir antibakterinės savybės: jazminų aliejus veiksmingai kovoja su infekcijomis ir skatina žaizdų gijimą. Tyrimais įrodytas jo veiksmingumas prieš įvairias bakterijas, įskaitant E. coli ir Candida albicans, sukeliančias pienligę.
- Lengvina menopauzės ir PMS simptomus: jazminų aliejus padeda subalansuoti hormonus, palengvina įprastus menopauzės simptomus, tokius kaip karščio bangos, nuotaikų svyravimai ir depresija. Jis taip pat naudojamas aromaterapiniuose masažų mišiniuose hormonams reguliuoti PMS metu.
- Pagalba po nėštumo: jazminų aliejus palengvina pogimdyminę depresiją ir nerimą. Taip pat manoma, kad jis gerina pieno gamybą, nors šiam poveikiui patvirtinti reikia daugiau tyrimų.
Kaip saugiai naudoti jazminų eterinį aliejų?
Naudojant jazminų eterinį aliejų, labai svarbu laikytis saugumo rekomendacijų, kad būtų išvengta bet kokių nepageidaujamų reakcijų. Prieš tepdami jazminų eterinį aliejų ant odos, visada praskieskite jį augaliniu aliejumi, pavyzdžiui, migdolų ar kokosų aliejumi. Taip sumažinsite odos sudirginimo riziką.
Prieš naudodami jazminų aliejų ant didesnių odos plotų, atlikite lopo testą. Užtepkite nedidelį kiekį atskiesto aliejaus ant nedidelės vidinio dilbio vietos ir palaukite 24 valandas, kad patikrintumėte, ar neatsiranda kokių nors nepageidaujamų reakcijų.
Jazminų eterinio aliejaus negalima nuryti, nes jis gali būti toksiškas. Jeigu taip nutiko, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistus. Pora pirmosios pagalbos variantų – riebaus pieno stiklinė ar keli šaukštai augalinio aliejaus.
Įdomūs faktai apie jazminų eterinį aliejų
Jazminų eterinis aliejus turi turtingą istoriją ir kultūrinę reikšmę. Štai senovės egiptiečiai jazminus naudojo galvos skausmui gydyti ir miegui gerinti. Senovės Kinijoje ir Persijoje jis buvo vertinamas dėl raminamojo poveikio ir buvo randamas karališkuosiuose kvepaluose.
Hinduizme jazminas yra meilės simbolis, dažnai naudojamas vestuvių ceremonijose. Dėl galingo aromato jis buvo mėgstamas Kinijos ir Egipto karališkuosiuose dvaruose, kur buvo naudojamas kvepaluose ir kaip turto bei prabangos simbolis.
DIY receptai ir mišiniai su jazminų eteriniu aliejumi
Štai keletas būdų, kaip jazminų eterinį aliejų įtraukti į kasdienę rutiną galite ir jūs:
- Užburiančio aromato kvepalai: sumaišykite jazminų aliejų su vanilės, levandų ir citrusinių vaisių aliejais, taip išgausite natūralų, ilgai išliekantį kvapą. Patepkite mišinius pulsuojančias vietas, pavyzdžiui, riešus.
- Atpalaiduojantis vonios mišinys: kelis lašiukus jazminų ir levandų eterinio aliejaus sumaišykite su pora šaukštų augalinio aliejaus, o mišinį pilkite tiesiai į vonią. Puikus būdas pasijusti prabangiai ir atsipalaiduoti.
- Energijos suteikiantis masažo mišinys: sumaišykite jazminų aliejų su pipirmėčių arba rozmarinų aliejumi, viską praskieskite augaliniu aliejumi. Naudokite tada, kai norite, jog masažas suteiktų energijos ir pakeltų nuotaiką.
Pažinkite amžinąjį jazminų eterinio aliejaus grožį ir galią patys!
Jazminų eterinis aliejus yra universalus ir vertingas natūralus kasdienybės papildymas. Jo nauda apima emocinę, fizinę ir dvasinę gerovę, todėl jį būtina turėti tiems, kurie siekia sustiprinti tiek savo fizinę, tiek emocinę sveikatą. Nesvarbu, ar naudojamas odos priežiūrai, aromaterapijai, ar dvasinei praktikai, jazminų eterinis aliejus pasižymi unikaliu gydomųjų savybių deriniu, kuris gali praturtinti jūsų kasdienį gyvenimą. Įsitikinkite tuo patys!
Šaltiniai:
https://www.healthline.com/health/jasmine-essential-oil
https://www.hollandandbarrett.ie/the-health-hub/natural-beauty/aromatherapy/jasmine-essential-oil-uses-and-benefits
https://www.herbcottage.com.au/blogs/aromatherapy/jasmine-essential-oil
https://draxe.com/essential-oils/jasmine-oil/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.