Skip to content

Pušų eterinis aliejus: natūralus pagalbininkas jūsų sveikatai ir namams

Pušų eterinis aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Pušų eterinis aliejus – kvapnus ekstraktas, gaunamas iš įvairių pušų, ypač paprastosios pušies (Pinus sylvestris), spyglių. Šis aliejus pasižymi turtinga istorija ir daugybe privalumų. Pušų aliejus, garsėjantis valančiu poveikiu bei gaiviu aromatu, šimtmečius buvo naudojamas tradicinėje medicinoje ir tebėra populiarus šiuolaikinėje aromaterapijoje.

Pasigilinkime į įdomų pušų eterinio aliejaus pasaulį, patyrinėkime jo istorinę reikšmę, galimą naudą sveikatai ir įvairius panaudojimo būdus geresnei savijautai ir sveikesnei namų aplinkai užtikrinti.

Pušų eterinis aliejus ir jo istorija

Pušys gydymui naudojamos jau tūkstantmečius. Senovės Graikijos civilizacijos, įskaitant egiptiečius, pušų spyglius naudojo vaistams. Hipokratas, „Vakarų medicinos tėvas“, pripažino, kad pušys gali padėti turintiems problemų su kvėpavimo takais.

Bėgant amžiams įvairios kultūros pripažino naudingąsias pušies savybes. Amerikos indėnai pušų spyglius naudojo čiužiniuose kaip natūralią priemonę nuo vabzdžių. Romėnai pušis dėjo į vonias, nes jos pasižymėjo stimuliuojančiu ir išvalančiu poveikiu. Europoje specialiai paruošti pušų gaminiai buvo naudoti žaizdoms ir odos ligoms gydyti. Net ir šiais laikais populiarumo nepraranda ir pušų pumpurų arbata, nors yra gaminama ir iš spyglių, net kankorėžių.

Pušis Pušies spygliai

Pušų eterinis aliejus ir jo unikali cheminė struktūra

Stiprus pušų eterinio aliejaus aromatas ir gydomosios savybės atsiranda dėl jo unikalios cheminės sudėties. Pagrindiniai komponentai, tokie kaip α-pinenas, β-pinenas ir limonenas, prisideda prie jo teikiamos naudos. Dėl šių junginių, pušų eteriniam aliejui būdingas:

 • Antimikrobinis poveikis: pušų aliejus gali veiksmingai kovoti su bakterijomis, grybeliais ir virusais, todėl jis yra natūrali dezinfekavimo priemonė. Dėl šios priežasties jis puikiai tinka paviršiams valyti ir kvapams šalinti. Aliejų galima skiesti vandeniu ir naudoti kaip purškalą arba įmaišyti į naminius valiklius. Aliejus puikiai kovoja su bakterijomis ir virusais, esančiais ore, tad gerina kvėpavimo takų sveikatą. Dėl antimikrobinių savybių aliejus naudojamas ir sergant kai kuriomis odos ligomis, pavyzdžiui, akne ar egzema. Tačiau dėl galimo odos sudirginimo, prieš naudojant vietiškai, būtina atlikti odos lopo testą.
 • Priešuždegiminis poveikis: pušų aliejus gali padėti sumažinti raumenų ir sąnarių skausmą, uždegimą ir patinimą, todėl gali palengvinti artrito ir reumato simptomus.
 • Atsikosėjimą skatinantis poveikis: pušų aliejus gali padėti gydyti kvėpavimo takų problemas, pavyzdžiui, kosulį ir peršalimą (šį efektą stiprina ir aliejaus antimikrobinis poveikis).
 • Antioksidacinis poveikis: pušų aliejus pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, kurios gali padėti kovoti su laisvųjų radikalų daroma žala ir prisidėti prie bendros sveikatos gerinimo.
Pušų eterinis aliejus

Pušų eterinio aliejaus poveikis žmogaus sveikatai

Ultragarsinis difuzorius – tai puikus būdas pušų eterinio aliejaus poveikį pajusti visoje patalpoje. Įlašinkite kelis lašus į difuzorių su vandeniu ir mėgaukitės gaiviu aromatu. Šis būdas gali padėti išvalyti orą, pagerinti kvėpavimo takų sveikatą. Taip pat pušų aliejaus kvapas teigiamai veikia nuotaiką, skatina susikaupimą, mažina nuovargį, stiprina budrumą ir kitas kognityvines funkcijas. Dėl šių savybių jis tampa puikiu pagalbininku mokantis, protiškai dirbant, net vairuojant!

Jeigu norite pasimėgauti raminančia vonia, praskieskite kelis pušų eterinio aliejaus lašus augaliniame aliejuje arba riebiame piene, o tada aliejaus mišinio įlašinkite į vonios vandenį ir taip sukurkite SPA jausmą. Garai padės atsiskleisti aromatui, skatinančiam atsipalaidavimą ir mažinančiam raumenų įtampą.

Pušų aliejus pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis, todėl yra natūrali ir veiksminga valymo priemonė. Galite patys pasigaminti universalų purškalą valymui, buteliuke sumaišę atskiestą pušų aliejų su vandeniu ir keliais lašais muilo. Šį tirpalą galima naudoti ant įvairių paviršių, pavyzdžiui, stalviršių, grindų ir durų rankenų, siekiant kovoti su bakterijomis ir pašalinti nemalonius kvapus.

Pušų aliejus pasižymi natūraliomis vabzdžius atbaidančiomis savybėmis, kurios gali būti naudingos atbaidant uodus, muses ir kitus įkyrius vabzdžius. Atskiestą pušų aliejų sumaišykite su augaliniu aliejumi ir tepkite ant odos (venkite veido ir akių).

Tinkamai praskiestas ir išbandytas pušų aliejus gali būti vartojamas vietiškai, pavyzdžiui kaip aliejus masažams. Praskieskite kelis lašus pušų aliejaus su aliejumi nešikliu ir įmasažuokite į skaudamus raumenis ar sąnarius, kad palengvintumėte skausmą.

Pušų aliejus

Kaip saugiai naudoti pušų eterinį aliejų?

Nors pušų eterinis aliejus turi daugybę privalumų, saugiam ir veiksmingam jo naudojimui reikalingos tam tikros atsargumo priemonės.

 • Svarbiausia – praskiesti. Pušų aliejus yra stiprus, todėl jo niekada negalima tepti tiesiai ant odos. Prieš naudodami ant odos, visada praskieskite jį aliejumi, pavyzdžiui, kokosų aliejumi, simondsijų ar saldžiųjų migdolų aliejumi.
 • Prieš naudodami pušų aliejų lokaliai, atlikite odos lopo testą – atskiestu tirpalu patepkite nedidelį odos plotelį vidinėje dilbio pusėje. Parą stebėkite, ar neatsiranda dirginimo požymių.
 • Jokiais būdais nenurykite.
 • Nėščios ir krūtimi maitinančios moterys turėtų vengti vartoti pušų eterinį aliejų, nes trūksta duomenų apie saugumą.
Pušų eterinis aliejus

Pušų eterinis aliejus maišomas su kitais eteriniais aliejais

Pušų eterinį aliejų galima puikiai maišyti su kitais eteriniais aliejais, kad sukurtumėte sinergetinį poveikį ir sustiprintumėte jo gydomąsias savybes. Štai keletas pavyzdžių:

 • Kvėpavimo takams: pušų aliejus gali būti derinamas su eukaliptų, pipirmėčių arba rozmarinų aliejumi, kad gautumėte stiprų mišinį, kuris padeda lengviau atsikosėti gerina kvėpavimo takų sveikatą.
 • Raumenų skausmo malšinimui: pušų aliejų sumaišykite su levandų aliejumi ir sukurkite raminantį masažo mišinį, kuris gali padėti sumažinti raumenų skausmus.
 • Susikaupimui gerinti: sumaišykite pušų aliejų su citrinų aliejumi arba rozmarinų aliejumi, kad sukurtumėte gaivų aromatą, kuris gali gerinti budrumą ir koncentraciją.
 • Namų valymui: pušų aliejų sumaišykite su arbatmedžių aliejumi arba citrinų aliejumi, kad gautumėte stiprų tirpalą ne tik su valančiomis, bet ir su dezinfekuojančiomis savybėmis.

Atminkite: prieš kurdami savo mišinius visada ištirkite ir tinkamai praskieskite eterinius aliejus.

Pušų eterinis aliejus Pušų aliejus

Rinkitės tvarumą – pušų eterinį aliejų, kuris gaunamas atsakingai

Rinkdamiesi pušų eterinį aliejų, rinkitės prekių ženklus, kurie pirmenybę teikia tvariai išteklių gavybos praktikai. Ieškokite sertifikuotų ekologiškų eterinių aliejų, surinktų atsakingai tvarkomuose miškuose. Taip užtikrinama ilgalaikė pušų ekosistemų sveikata ir sumažinamas neigiamas poveikis aplinkai.

Gaivus pušų eterinio aliejaus kvapas jūsų kasdienybei

Pušų eterinis aliejus, pasižymintis gaiviu aromatu ir įvairia nauda, gali būti vertingas jūsų natūralios sveikatingumo rutinos priedas. Nuo kvėpavimo takų sveikatos ir nuotaikos gerinimo iki skausmo malšinimo ir švarios namų aplinkos palaikymo – pušų eterinis aliejus yra gaivaus oro gurkšnis jūsų gyvenime. Naudodami jį saugiai ir atsakingai, galite pasinaudoti gamtos galia, kad pagerintumėte savo savijautą ir susikurtumėte sveikesnę gyvenamąją erdvę. Atminkite, kad prieš naudojant bet kokį eterinį aliejų, ypač jei esate nėščia, maitinate krūtimi ar vartojate kokius nors vaistus, būtina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.

Šaltiniai:
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/products/all-about-pine-oil.html
https://www.healthline.com/health/pine-oil
https://aromata.lt/en/shop/109/pine-essential-oil
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22757704
https://miraclebotanicals.com/a/blog/sage-and-pine-resin-essential-oils-a-mystical-pairing
https://www.experience-essential-oils.com/pine-essential-oil.html
https://draxe.com/essential-oils/pine-oil/

Nuotraukos asociatyvinės Unsplash.

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *