Skip to content

Kopalių eterinis aliejus (Copaiba) – būtinas ingredientas kiekvienai odos priežiūros rutinai, tačiau kuo dar jis ypatingas?

Kopalių eterinis aliejus Copaiba būtinas ingredientas kiekvienai odos priežiūros rutinai tačiau kuo dar jis ypatingas
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Kopalių eterinis aliejus yra gaunamas iš vaistinio kopalio (Copaifera officinalis) medžio dervos. Šis aliejus jau šimtmečius vertinamas dėl daugybės sveikatai naudingų savybių. Kopalių aliejus pasižymi priešuždegiminėmis, gydomosiomis, skausmą malšinančiomis bei atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis, tad yra itin galingas sąjungininkas renkantis natūraliomis priemonėmis gydyti įvairius negalavimus. Atminkite, kad jeigu turite rimtų sveikatos sutrikimų, rekomenduojame neužsiimti savigyda, o kreiptis į sveikatos priežiūros specialistus!

Kopalių eterinio aliejaus kilmė ir gamyba

Kopalių eterinis aliejus išgaunamas iš Pietų Amerikoje augančio medžio dervos. Visų pirma, iš medžio kamieno surenkama derva, o vėliau ji apdorojama distiliuojant vandens garais. Tokiu metodu yra išgaunamas eterinis aliejus. Distiliavimas vandens garais – tai metodas, kuris leidžia kopalių eterinį aliejų išgauti taip, kad medis nenukentėtų, tad tai yra itin tausojantis metodas.

Kopalių derva
Kopalių derva

Kokiomis cheminėmis savybėmis pasižymi kopalių eterinis aliejus?

Jeigu domitės chemija, ši informacija jums neabejotinai pasirodys naudinga, o kartu atvers duris į tolesnį smalsumo patenkinimo kelią. Pagrindinės cheminės kopalių eterinio aliejaus sudedamosios dalys yra β-kariofilenas ir β-bisabolenas. Šie junginiai ir lemia stiprias aliejaus priešuždegimines, antiseptines, antibakterines, diuretines, atsikosėjimą lengvinančias, analgetines ir antidiarėjines (stabdančias viduriavimą) savybes. Dėl šių savybių kopalių eterinis aliejus padeda spręsti įvairias sveikatos problemas.

Kopalio aliejus
<em>Nuotrauka Franz Eugen Köhler<em>

Kokia nauda sveikatai pasižymi kopalių eterinis aliejus?

  • Žaizdų gijimas ir dezinfekcija. Kopalių eterinis aliejus garsėja savo gebėjimu skatinti žaizdų gijimą ir užkirsti kelią infekcijoms. Dėl savo antiseptinių savybių jis puikiai tinka įpjovimams, įbrėžimams ir kitoms nedidelėms traumoms gydyti.
  • Kvėpavimo takų ligų simptomų lengvinimas. Kopalių eterinis aliejus pasižymi atsikosėjimą lengvinančiomis savybėmis, todėl juo veiksmingai gydomos tokios kvėpavimo takų ligos kaip kosulys, bronchitas, gripas, peršalimas. Šiuos simptomus lengvinti galima paprasčiausiai naudojant difuzorių, į kurį įlašinti keli lašai kopalių eterinio aliejaus.
  • Virškinimo sistemos ir šlapimo takų sutrikimų gydymas. Kopalių aliejus gali padėti gydyti ir virškinamojo trakto problemas, pavyzdžiui, viduriavimą, gastritą (skrandžio uždegimą), virškinamojo trakto opas (lėtines ilgai negyjančias žaizdas). Be to, jis padeda kovojant ir su šlapimo takų ligomis, pavyzdžiui, cistitu (šlapimo pūslės uždegimu) ar inkstų infekcijomis.
  • Odos būklės gerinimas. Kopalių aliejus gali padėti ir esant įvairioms odos problemoms, įskaitant psoriazę, egzemą, grybelines infekcijas bei dilgėlinę. Šio aliejaus priešuždegiminės ir antibakterinės savybės padeda nuraminti sudirgusią odą ir skatinti gijimą.
  • Reumatoidinio artrito ir tendinito gydymas. Dėl savo priešuždegiminių ir analgetinių savybių kopalių eterinis aliejus yra veiksminga natūrali priemonė reumatoidinio artrito ar tendinito skausmui bei uždegimui malšinti.
Kopalių eterinis aliejus

Kopalių eterinio aliejaus naudojimo būdai

  • Vartojimas per burną (šis metodas taikomas tik prižiūrint sveikatos priežiūros specialistui): esant virškinimo ar kvėpavimo takų sutrikimams, lašelis kopalių eterinio aliejaus gali būti įlašinamas į stiklinę vandens, sulčių ar arbatos ir vartojamas kartą per dieną.
  • Lokalus naudojimas: esant odos ligoms, rekomenduojama 1-2 lašus aliejaus sumaišyti su augaliniu aliejumi (nešikliu), pavyzdžiui, migdolų arba kokosų aliejumi), ir gautu mišiniu pažeistą odos vietą tepti kartą per dieną, švelniai įmasažuojant į odą, kol aliejų mišinys visiškai susigeria.
  • Kvėpavimas garais: norint palengvinti kvėpavimą, į litrą verdančio vandens įlašinkite 3-4 lašus aliejaus, tada giliai kvėpuokite garais iki 10 minučių (poveikis bus stipresnis, jeigu galvą uždengsite rankšluosčiu).
  • Kapsulės (šis metodas taikomas tik prižiūrint sveikatos priežiūros specialistui): kopalių eterinis aliejus gali būti randamas ir kapsulių pavidalu. Jos vartojamos per burną 1-2 kartus per dieną.
  • Difuzorius: savo erdvę nesudėtingai galite pripildyti kopalių eterinio aliejaus kvapo pasinaudodami difuzoriumi; įlašinkite kelis lašus aliejaus į vandenį ir leiskite difuzoriui kvapą paskleisti po patalpą.

Kopalių eterinis aliejus kosmetikoje ir aromaterapijoje

Kosmetikos pramonėje kopalių aliejus yra dažna priešuždegiminių bei gydomųjų kremų, losjonų, šampūnų nuo pleiskanų, priemonių nuo spuogų, muilų ir lytinių organų higienos priemonių sudedamoji dalis. Dėl raminamųjų ir gydomųjų savo savybių kopalių aliejus puikiai tinka tiems, kurie siekia palaikyti sveiką odos bei plaukų būklę.

Galite nesudėtingai pasidaryti tokią priemonę ir patys, pavyzdžiui, paimkite į delną šampūno, įlašinkite porą lašų kopalių eterinio aliejaus ir išsitrinkite galvą. Tą patį galite padaryti ir su veido kremu. Tik nelašinkite eterinio aliejaus į bendrą talpą!

Aromaterapijoje kopalių aliejus plačiai vertinamas dėl savo raminamojo poveikio. Pasižymi saldžiu medienos kvapu, mažina stresą ir nerimą, tad tai itin universalus kvapas naudoti difuzoriuose.

Kopalių eterinis aliejus

Kopalių aliejus ir jo dvasinė reikšmė

Tradiciškai Pietų Amerikos kultūrose kopalių derva buvo naudojama dėl savo raminamųjų savybių. Ja būdavo tepami naujagimiai ir iš mūšio grįžtantys kariai. Šiandien kopalių aliejus vertinamas dėl raminamojo ir įžeminančio poveikio, dažnai naudojamas dvasinėse praktikose atsipalaidavimui bei emocinei pusiausvyrai skatinti.

Įdomūs faktai apie kopalių eterinį aliejų

Kopalių aliejus turi turtingą tradicinės medicinos istoriją – jo naudojimas dokumentuose užfiksuotas dar 1625 m. Šis aliejus buvo naudojamas įvairioms ligoms gydyti – nuo bronchito ir lėtinio cistito (šlapimo pūslės uždegimo) iki hemorojaus ir lėtinio viduriavimo. Šiuolaikiniais tyrimais ir toliau tiriamos kopalių eterinio aliejaus gydomosios savybės, įskaitant ir tas, kurios padeda sergantiems onkologinėmis ligomis ar tuberkulioze.

Kopalių aliejus
<em>Nuotrauka © Shutterstock<em>

Naudokite kopalių eterinį aliejų atsargiai!

Nepaisant daugybės privalumų, kopalių eterinį aliejų reikia vartoti atsargiai. Daugumai suaugusiųjų jis paprastai yra saugus, jeigu vartojamas rekomenduojamomis dozėmis. Vėlgi pernelyg dažnas vartojimas gali sukelti šalutinį poveikį, pavyzdžiui, skrandžio skausmus, pykinimą, vėmimą, viduriavimą, drebulį, nemigą, odos paraudimą bei niežulį. Be sveikatos priežiūros specialisto kopalių eterinio aliejaus nerekomenduojame vartoti vaikams, nėščioms ar krūtimi maitinančioms moterims bei asmenims, turintiems virškinamojo trakto sutrikimų.

Šaltiniai:
https://www.tuasaude.com/en/copaiba-oil
https://www.healthline.com/health/copaiba-oil
https://tisserandinstitute.org/learn-more/copaiba-oil/
https://www.doterra.com/US/en/blog/science-research-news-copaiba-essential-oil
https://draxe.com/essential-oils/copaiba-oil/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *