Čiobrelių eterinis aliejus gaunamas iš Thymus vulgaris augalo – nedidelio aromatingo krūmo, kilusio iš Viduržemio jūros regiono, lapų ir žiedų. Istoriškai čiobreliai buvo gerbiami ne tik dėl kulinarinio panaudojimo galimybių, bet ir dėl medicininės bei dvasinės reikšmės. Senovės graikai čiobrelius degino šventyklose apsivalymui, o viduramžių riteriai juos nešiojo drąsai. Šiandien čiobrelių aliejus tebėra vertinamas dėl įvairių panaudojimo būdų aromaterapijoje, odos priežiūroje ir net dvasinėje praktikoje.
Cheminė čiobrelių eterinio aliejaus sudėtis
Čiobrelių eterinis aliejus pasižymi unikalia chemine sudėtimi, kuri ir suteikia šiam aliejui mums jau žinomas ir dar nežinomas galimgąsias savybes. Rumunijoje atlikto tyrimo metu, naudojant dujų chromatografijos ir masės spektrometrijos (GC-MS) metodą, nustatyta, kad vyraujanti sudedamoji dalis yra timolis, sudaro 47,59 % aliejaus. Kiti svarbūs komponentai yra γ-terpinenas (30,90 %) ir p-cimenas (8,41 %). Šie junginiai ir lemia stiprias čiobrelių aliejaus antimikrobines ir antioksidacines savybes, dėl kurių jis yra vertinga natūrali priemonė.
Čiobrelių eterinio aliejaus cheminė sudėtis gali skirtis priklausomai nuo augalo augimo aplinkos, auginimo būdų ir net konkretaus augalo chemotipo. Šis kintamumas parodo, kad be galo svarbu perkant čiobrelių eterinį aliejų susipažinti su gamintoju, įsitikinti, kad perkate tikrai kokybišką produktą.
Čiobrelis: sužinokite kada nuimti vertingiausią čiobrelių derlių
Kas yra čiobrelių eterinis aliejus?
Eteriniai aliejai – tai koncentruoti ekstraktai, gaunami iš augalų, kuriuose užfiksuota jų esencija skystu pavidalu. Čiobrelių eterinis aliejus ypač garsėja šiltu, žolelių aromatu ir dažnai naudojamas aromaterapijoje, odos priežiūroje ir net virtuvėje. Didelis timolio kiekis suteikia jam stiprių antiseptinių savybių, todėl jis veiksmingai padeda palaikyti odos sveikatą, burnos higieną ir stiprinti imunitetą.
Kaip gaminamas čiobrelių aliejus?
Čiobrelių aliejus paprastai gaminamas distiliuojant vandens garais, t. y. leidžiant garus per augalinę medžiagą, kad būtų išgauti eteriniai aliejai. Šiam procesui daugiausia naudojami Thymus vulgaris augalo lapai ir žiedai. Po distiliavimo aliejus atskiriamas nuo vandens ir surenkamas. Aliejaus kokybė ir išeiga gali skirtis priklausomai nuo tokių veiksnių, kaip derliaus nuėmimo laikas, augalinės medžiagos būklė ir pats distiliavimo procesas.
Čiobrelių eterinio aliejaus AOP
Saugomos kilmės vietos nuorodos (Appellation d’Origine Protégée, AOP) žymuo yra kokybės ženklas, kuriuo užtikrinama, kad eterinis aliejus atitinka konkrečius su geografine kilme susijusius standartus. AOP čiobrelių aliejus gaminamas regionuose, kuriuose aplinkos sąlygos ir tradiciniai metodai lemia geresnę jo kokybę. Šis pavadinimas ne tik garantuoja aliejaus autentiškumą, bet ir saugo su jo gamyba susijusias tradicijas.
Čiobrelių eterinis aliejus kosmetikoje
Čiobrelių eterinis aliejus dėl savo antimikrobinių ir antioksidacinių savybių yra populiarus odos priežiūros ingredientas. Praskiestas su augaliniu aliejumi, jis gali būti naudojamas vietiškai, kad padėtų gydyti spuogus, egzemą ir grybelines infekcijas. Dėl gebėjimo apsaugoti odą nuo kenksmingų bakterijų ir laisvųjų radikalų jis yra vertingas bet kurios natūralios odos priežiūros priemonės ingredientas. Tačiau atminkite, kad šis aliejus yra stiprus, dėl to visada jį skieskite augaliniu aliejumi, pavyzdžiui, migdolų ar simondsijų.
Čiobrelių aliejus aromaterapijoje
Aromaterapijoje čiobrelių aliejus naudojamas kvėpavimo takų sveikatai palaikyti, stresui mažinti ir protiniam aiškumui didinti. Dėl atsikosėjimą lengvinančių savybių jis veiksmingai malšina kosulį ir peršalimą, o jo stimuliuojantis aromatas gali padėti pagerinti dėmesio sutelkimą ir koncentraciją. Čiobrelių aliejų paskleidus namuose taip pat galima išvalyti orą ir sukurti raminančią atmosferą. Norėdami pasiekti šį rezultatą, paprasčiausiai kelis lašus eterinio aliejaus įlašinkite į difuzorių ir mėgaukitės po erdvę pasklindančiu maloniu aromatu.
Čiobrelių eterinis aliejus ir dvasinės praktikos
Čiobreliai nuo seno siejami su dvasinėmis praktikomis, ypač raganavimu ir magija. Tikima, kad jis turi apsauginių savybių, saugo nuo neigiamų energijų ir valo erdves. Ritualuose čiobreliai naudojami valymui, drąsai ir gerai sveikatai pritraukti. Dėl savo universalios prigimties čiobrelis yra ir virtuvės sandėliukuose, ir šventose erdvėse. Taip pat tikima, kad čiobrelio šakelė, įsmeigta į plaukus, suteiks grožio, o pagalvė, pripildyta čiobrelių, apsaugos nuo košmarų ir paskatins ramų miegą.
Čiobrelių eterinio aliejaus nauda sveikatai
Čiobrelių eterinis aliejus garsėja savo nauda sveikatai, ypač gebėjimu palaikyti imuninę sistemą ir skatinti hormonų pusiausvyrą. Šiame aliejuje esantis timolis suteikia aliejui stiprių antimikrobinių savybių, todėl jis veiksmingas prieš įvairias bakterijas, grybelius ir virusus. Rumunijoje atliktas tyrimas parodė, kad aliejus stipriai veikia su maistu susijusias bakterijas, tokias kaip Staphylococcus aureus, Salmonella typhimurium ir Escherichia coli. Todėl čiobrelių aliejus yra vertingas natūralus antiseptikas, galintis būti naudojamas farmacijos ir maisto pramonėje.
Čiobrelių eterinis aliejus ne tik pasižymi antimikrobinėmis savybėmis, bet ir palaiko širdies ir kraujagyslių sistemos sveikatą. Jis gali padėti sumažinti aukštą kraujospūdį, todėl yra natūrali priemonė žmonėms, kurie skundžiasi hipertenzija, prastu kraujospūdžiu.
Čiobrelių aliejus taip pat žinomas dėl savo gebėjimo subalansuoti hormonus, ypač moterims. Jis gali padėti sušvelninti menopauzės simptomus, pavyzdžiui, karščio bangas ir nuotaikų svyravimus, bei palaikyti bendrą hormonų sveikatą.
Čiobrelių eterinis aliejus kulinarijoje
Čiobrelių eterinis aliejus ne tik naudingas sveikatai ir gerai savijautai, bet ir gardžiai papildo kulinarinius patiekalus. Jis gali būti naudojamas kaip šviežių ar džiovintų čiobrelių pakaitalas receptuose. Tik atminkite, kad eterinis aliejus yra be galo koncentruotas! Lašelis ar du čiobrelių aliejaus gali pagerinti sriubų, troškinių ir marinatų skonį. Tačiau čiobrelių aliejus yra stiprus, todėl gaminant maistą svarbu jį naudoti saikingai.
Atsargumo priemonės ir šalutinis poveikis
Nors čiobrelių eterinis aliejus teikia daug naudos, svarbu jį naudoti saugiai. Čiobrelių aliejus yra stipriai veikiantis ir gali sukelti odos sudirginimą, jei nebus tinkamai atskiestas. Jo reikėtų vengti nėštumo metu arba asmenims, alergiškiems Lamiaceae šeimos augalams, pavyzdžiui, raudonėliams. Be to, čiobrelių aliejus gali sąveikauti su tam tikrais vaistais, todėl prieš vartojimą patartina pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Pasinaudokite čiobrelių eterinio aliejaus universalia galia ir jūs!
Čiobrelių eterinis aliejus yra galinga natūrali priemonė, turinti turtingą istoriją ir platų pritaikymo spektrą. Nuo antimikrobinių ir antioksidacinių savybių iki naudojimo odos priežiūrai, aromaterapijai ir dvasinei praktikai – čiobrelių aliejus yra universali priemonė fizinei ir dvasinei būklei gerinti.
Šaltiniai:
https://www.tragicbeautiful.com/blogs/book-of-spells/thyme
https://www.doterra.com/US/en/p/thyme-oil
https://draxe.com/essential-oils/thyme-oil/
https://www.healthline.com/health/thyme-oil
https://www.doterra.com/US/en/blog/spotlight-thyme-oil
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4391421/
https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/thymus-vulgaris
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.