Kvapų difuzorius (eterinių aliejų difuzorius) – prietaisas, kuris padės jums pasinerti į aromaterapijos pasaulį. Tai paprastas ir nebrangus būdas pasinaudoti aromaterapijos teikiamais privalumais. Kvapų difuzoriaus dėka eteriniai aliejai pasklinda po patalpos erdvę. Seniai žinoma, kad kvėpavimas eteriniais aliejais gali palengvinti įvairių negalavimų simptomus, pažadinti teigiamas emocijas, sumažinti stresą bei nerimą. O namams kvapų difuzorius suteiks prabangaus SPA aromatą ir taps dailia interjero detale.
Kaip veikia kvapų difuzorius ir kuo skiriasi nuo oro drėkintuvo
Kvapų difuzorius skystus ir lakius eterinius aliejus paverčia garais ir paskleidžia patalpos erdvėje. Garai skleidžia eterinių aliejų aromatą, jie nekaršti, tad nekelia nudegimų pavojaus. Vienų kvapų difuzorių veikimui reikalingas vanduo, kiti veikia eterinius aliejus užlašinus ant specialaus filtro.
Ar difuzorius yra tas pats, kas oro drėkintuvas? Atsakymas – ne: nors tiek drėkintuvas, tiek kvapų difuzorius išsklaido skysčius į orą, šie du prietaisai skiriasi. Pagrindinis jų skirtumas tas, kad oro drėkintuvas skleidžia į orą tiesiog vandens garus, o difuzorius – eterinius aliejus, esančius mažuose vandens lašeliuose. Drėkintuvai skirti padidinti oro drėgmės lygį, tuo tarpu difuzoriai – skleisti patalpoje aromatą.
Kvapų difuzoriaus naudojimo privalumai
Aromaterapija – tai eterinių aliejų įkvėpimo praktika siekiant pagerinti savijautą, gydymas kvapais. Ši šimtmečius skaičiuojanti holistinės terapijos forma tampa vis populiaresnė ir šiuolaikinėje medicinoje. Vis daugiau mokslinių tyrimų rodo, kad kvėpavimas eteriniais aliejais gali turėti realios gydomosios galios. Teisybės dėlei reikia paminėti, kad dalis tokių tyrimų vis gi nefiksuoja teigiamo eterinių aliejų poveikio. Tačiau kokybiškų klinikinių tyrimų šia tema vis dar trūksta.
Šiai dienai nustatyta, kad, pavyzdžiui, bergamotės eterinis aliejus juo kvėpavusiems asmenims sumažino nuovargį, neigiamas emocijas ir kortizolio (plačiai žinomo kaip streso hormono) kiekį seilėse. Citrinų eterinio aliejaus įkvėpusios nėščios moterys juto mažesnius pykinimo simptomus. Levandų eterinio aliejaus įkvėpimas padėjo tiriamiesiems sumažinti nerimą, atsipalaiduoti, pagerino jų nuotaiką.
Ruošiantis aromaterapijai svarbu pasirinkti tinkamus ir kokybiškus eterinius aliejus. Tai raktas į saugią ir atpalaiduojančią aromaterapiją. Turėtumėte naudoti tik tuos eterinius aliejus, kurių kvapas jums asmeniškai patinka. Renkantis eterinį aliejų, naudinga žinoti, kokių terpenų (tam tikrų augalinių junginių) yra specifiniuose kvapuose, taip suprasite kvapo terapinę naudą. Pavyzdžiui, linalolio turtingi eteriniai aliejai, tokie kaip kvapiosios kanangos, šalavijo ar levandos, dažniausiai naudojami aromaterapijoje siekiant paskatinti atsipalaidavimą ir padėti nurimti. Tuo tarpu citrusinių vaisių eteriniai aliejai, kuriuose yra didelė limoneno koncentracija, turi nuotaiką gerinantį poveikį. Daugiau apie tai, kaip turėtų būti pasirenkami eteriniai aliejai difuzoriams, skaitykite šiame straipsnyje.
Ultragarsiniai kvapų difuzoriai
Yra keli skirtingi kvapų difuzorių tipai: ultragarsiniai, šildomieji, ventiliatoriniai, difuzoriai nebulizatoriai.
Bene populiariausias kvapų difuzoriaus tipas yra ultragarsinis difuzorius. Tam, kad iš eterinio aliejaus susidarytų smulki dulksna, šis difuzorius naudoja ultragarso virpesius. Ultragarsinio kvapų difuzoriaus veikimui paprastai reikalingas vanduo. Vandens talpykla užpildoma pagal difuzoriaus gamintojo instrukcijas, tada įlašinama apie 10 lašų eterinių aliejų, priklausomai nuo norimo išgauti kvapo ir efekto. Dėl difuzoriaus skleidžiamos vibracijos eteriniai aliejai susimaišo su vandens garais ir labai smulkios dulksnos pavidalu pasklinda ore. Šie difuzoriai nėra triukšmingi, todėl tinka naudoti biure ar miego metu.
Ultragarsiniai difuzoriai be eterinių aliejų garinimo gali turėti ir papildomų funkcijų, pavyzdžiui, veikti kaip nedideli oro drėkintuvai ar dekoratyvūs šviestuvai. Dėl aliejų kontakto su vandeniu ultragarsiniai garintuvai gali nežymiai keisti kai kurių eterinių aliejų kvapą.
Šildomieji kvapų difuzoriai
Šildomieji kvapų difuzoriai – tai ypač paprasto naudojimo ir mažai priežiūros reikalaujantys prietaisai. Šie difuzoriai paskleidžia eterinius aliejus šildydami juos iki 40-50oC. Tradiciniai šildomieji difuzoriai šildomi paprasta arbatine žvakute, jie dar vadinami aromalempomis. Tereikia pripildyti juos vandens, įlašinti į vandenį 3-10 lašų eterinio aliejaus, o į apatinę nišą įstatyti uždegtą žvakutę. Modernūs šildomieji difuzoriai veikia įjungus į elektros tinklą.
Šildomiesiems difuzoriams svarbu parinkti tinkamus eterinius aliejus. Tirštesnis aliejus, pavyzdžiui, sandalmedžio, naudojant šilumos difuzorių gali labai greitai išgaruoti. Šildomieji kvapų difuzoriai – geras pasirinkimas tiems, kas ieško nebrangaus varianto. Jie gerai išsklaido eterinį aliejų, bet šiluma pakeičia aliejaus chemiją, o tai gali turėti įtakos kiekvieno aliejaus naudingosioms savybėms. Šildomųjų difuzorių naudotojai taip pat turi nepamiršti apie degančios liepsnos keliamus pavojus, pavyzdžiui, kai šalia maži vaikai.
Ventiliatoriniai kvapų difuzoriai
Ventiliatoriniai kvapų difuzoriai pučia orą per filtrą ar padą, ant kurio užlašinami keli lašai eterinio aliejaus. Taip veikdamas difuzorius lėtai išsklaido eterinį aliejų į orą. Nuo šildomųjų difuzorių ventiliatoriniai skiriasi tuo, kad juose naudojamas ventiliatorius. Šildomieji difuzoriai išsklaido eterinius aliejus garindami juos šilumos pagalba, o ventiliatoriniai vietoj šilumos naudoja vėjelį. Tai padeda eteriniams aliejams garuoti efektyviau. Ventiliatoriniai kvapų difuzoriai sulaiko eterinį aliejų sugeriančioje medžiagoje – filtre ar pagalvėlėje. Dėl to aliejaus garinimas labiau kontroliuojamas lyginant su šildomaisiais difuzoriais.
Nebulizatoriai
Nebulizatoriai – tai kvapų difuzoriai, paverčiantys eterinius aliejus į lengvą ūką, aerozolį. Nebulizatoriai skleidžia eterinius aliejus naudodami suslėgtą orą. Jų veikimui vandens nereikia, todėl aliejų aromatas nepakinta. Manoma, kad šio tipo kvapų difuzoriai išsklaido eterinius aliejus gryniausia jų forma. Nebulizatoriai suskaido aliejus į atomus, o tai reiškia didesnę eterinių aliejų sklaidą, užtikrinančią, kad jie prasiskverbs į visas jūsų kūno poras. Didelis nebulizatorių privalumas yra tai, kad jiems nereikia šilumos ar vandens.
Kaip naudoti kvapų difuzorių
Kvapų difuzorius paskleidžia eterinius aliejus palyginti dideliame plote, o pačių eterinių aliejų tam reikia visai nedaug, kadangi jie labai koncentruoti. Kad namus apgaubtų malonus aromatas, užtenka vos keleto eterinio aliejaus lašų. Kvapų difuzoriai sukurti taip, kad naudotis jais būtų paprasta ir saugu. Tereikia įsidėmėti kelias pagrindines naudojimosi jais taisykles.
Jei jūsų kvapų difuzorius veikia vandens pagrindu, prieš užpildydami difuzorių vandeniu, įsitikinkite, kad jis atjungtas iš elektros tinklo. Neviršykite maksimalios vandens užpildymo ribos. Rekomenduojama pildyti difuzorių filtruotu vandeniu, nes vanduo iš čiaupo gali būti pernelyg kietas ir kai kuriuose difuzorių modeliuose palikti nuosėdas. Pripildę difuzorių vandeniu, į vandens talpą įlašinkite kelis lašus pasirinkto eterinio aliejaus. Vėlgi, atsiverskite jūsų difuzoriaus instrukcijas, kad nustatytumėte tinkamą eterinių aliejų dozę. Nepamirškite, kad eteriniai aliejai yra labai koncentruoti ir padauginti jų nereikėtų.
Eterinių aliejų nereikėtų garinti nuolat. Bendrai rekomenduojama vieno garinimo seanso trukmė – apie 30-60 minučių, tačiau garinimo laikas priklauso nuo patalpos dydžio, eterinio aliejaus rūšies, difuzoriaus galingumo. Jei naudojant difuzorių pajutote neigiamą poveikį, išjunkite difuzorių ir padarykite pertrauką.
Kur reikėtų statyti kvapų difuzorių? Tai priklausys nuo to, kokiam tikslui jį naudosite. Jei norite pasimėgauti aromaterapija prieš miegą, pasistatykite difuzorių miegamajame ir įjunkite jį vakare. Jei naudojate difuzorių, tikėdamiesi, kad darbo dieną jausitės labiau susikaupę, pasistatykite jį biure. Tik būtinai laikykite difuzorių toliau nuo kitų elektrinių prietaisų, kad pastarieji neaprasotų. Kvapų difuzorių reikia reguliariai valyti, ypač prieš keičiant garinamus aliejus. Neišvalius aliejai gali susimaišyti tarpusavyje, dėl ko pasikeis jų kvapas ir poveikis. Daugiau apie kvapų difuzorių priežiūrą galite sužinoti šiame straipsnyje.
Ar kvapų difuzorius gali naudoti visi?
Eteriniai aliejai yra natūralūs augalinės kilmės produktai, tad, atrodytų, jie negali niekam pakenkti. Deja, taip nėra. Jei turite naminių gyvūnėlių, prieš naudodami eterinio aliejaus difuzorių šalia augintinių turėtumėte pasitarti su veterinaru. Kai kurie eteriniai aliejai, įkvėpti gyvūnų, gali būti šiems toksiški. Nėščiosios, maitinančios mamos ir visi, auginantys mažus vaikus, taip pat turėtų pasikonsultuoti su sveikatos priežiūros specialistu prieš eksperimentuodami su eterinių aliejų difuzoriais. Atsargiai naudoti kvapų difuzorių reikėtų ir žmonėms, turintiems alergijų. Pavyzdžiui, asmuo, alergiškas pušims, turėtų vengti eterinių aliejų, kurių sudėtyje yra pineno. Sergantys astma turėtų prisiminti, kad kai kurie eteriniai aliejai išskiria tam tikrus terpenus, siejamus su padidėjusiu naktiniu dusuliu ir bronchų hiperreaktyvumu. Tad astmatikams reikia kvapų difuzorių naudojimas gali paskatinti ligos simptomus.
Ir apskritai, svarbu nenaudoti eterinių aliejų neskiestų, grynu pavidalu netepti jų ant odos. Kai kurie eteriniai aliejai, pavyzdžiui, arbatmedžio, gali sukelti rimtą odos sudirginimą, jei tepami tiesiai iš buteliuko ant odos. Jei pastebite neigiamą poveikį sveikatai dėl kvapų difuzoriaus veikimo, turėtumėte nustoti jį naudoti. Tokiu atveju atidarykite langą, kad patalpa gerai prasivėdintų, ir kreipkitės į medicinos specialistą. Jei garinate naują, dar nebandytą eterinį aliejų, pradėkite nuo trumpesnių seansų.
Kvapų difuzorių išbandyti verta
Kvapų difuzoriai yra prieinamas ir palyginti mažai rizikingas būdas nusikelti į viliojantį aromaterapijos pasaulį. Nors eterinių aliejų poveikis nėra plačiai ištirptas, jau atlikti tyrimai rodo, kad kvėpavimas eterinių aliejų prisotintu oru gali turėti tam tikros gydomosios naudos jūsų sveikatai bei savijautai. Svarbu prieš pradedant mėgautis aromaterapija susipažinti su eterinių aliejų savybėmis, tinkamai juos pasirinkti bei laikytis prietaiso naudojimo instrukcijų.
Šaltiniai
https://www.health.com/condition/stress/essential-oil-mistakes
https://www.lifestylepackaging.com/useful-resources/diffuser-packaging/how-do-essential-oil-diffusers-work/
https://www.aaaai.org/allergist-resources/ask-the-expert/answers/old-ask-the-experts/oil-diffusers-asthma
Nuotraukos asociatyvinės © Canva