Skip to content

Kuo gali nustebinti kepimo aliejus? Sugriaukime 6 didžiausius mitus

Kepimo aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Labai dažnai kepimui skirtas aliejus virtuvėje atsiranda nesusimąstant apie jo naudą, žalą, o tiesiog iš įpratimo. Kepimo aliejaus klausimas ne prioritetas, o kad ir kiek nuomonių išgirstame – dažniausiai kepimo aliejų renkamės iš įpročio. Pabandykime paanalizuoti, kokie pagrindiniai mitai apie kepimo aliejų sklando ir ar juose esama tiesos, į ką verta atkreipti dėmesį renkantis aliejų – juk tai vienas dažniausiai naudojamų produktų namų virtuvėje.

Pirmasis mitas – kepimo aliejus yra nesveikas ir gali priauginti svorio

Tiesa yra ta, kad per kelis pastaruosius dešimtmečius žmonių noras tapti kuo liesesniems ir besaikis dietų vaikymasis uždėjo aliejui „blogiuko“ etiketę. Riebalai įgijo prastą reputaciją, o žmonės lyg ir visiškai pamiršo, kad būtent riebalai yra viena pagrindinių maistinių medžiagų, kurios organizmas būtinai turi gauti, kad nesutriktų natūralios jo funkcijos.

Aliejus kepimui mitai

Riebalai suteikia mums energijos, o populiariausiuose kepimo aliejuose (pavyzdžiui, rapsų aliejuje, saulėgrąžų aliejuje) yra dalis naudingų riebalų rūgščių. Be Omega-3 ir Omega-6 riebalų rūgščių organizmas negali išsiversti, mat pats negali jų pasigaminti. Be abejo, jei yra suvartojama be reikalo daug riebalų, tai gali būti žalinga organizmui. Tačiau taip nutinka tikrai ne dėl kepimo aliejaus naudojimo, bet dėl per didelio kepinių ir cukraus vartojimo.

Aliejus aprūpina organizmą kasdieniu „gerųjų riebalų“ poreikiu, todėl jie turėtų būti įtraukti į jūsų mitybą. Išsirinkę kokybišką ir pagal jūsų poreikius tinkamą kepimo aliejų galėsite būti tikri, kad organizmas bus aprūpintas reikiamomis medžiagomis.

Mitas nr. 2: kepimo aliejus negenda

Faktas tas, kad nors kepimo aliejų naudojame kasdien, jis naudojamas itin mažais kiekiais. Natūralu, kad pamirštame, kada pirkome ir kada atidarėme naują butelį. O jei prekybos centre pasitaikė patraukli akcija, juk ir nusiperkame aliejaus daugiau… Tiesa ta, kad kepimo aliejus yra maisto produktas ir jo galiojimo datą reikėtų sekti atidžiai.

Galiojimo laiką nustato kiekvienas gamintojas individualiai, tačiau bendros tendencijos yra tokios, kad rafinuoto kepimo aliejaus atidarytą butelį reikėtų sunaudoti per 8 mėnesius, o gamykliškai uždarytą per 2 metus. Visais atvejais aliejų rekomenduojama laikyti vėsioje, sausoje vietoje, paslėpus nuo tiesioginių saulės spindulių, kad šis nesioksiduotų. Jei aliejaus galiojimo laikas pasibaigęs, jo vartoti nerekomenduojama.

Trečiasis mitas – aliejų po gruzdinimo galima naudoti dar kartą

Pakartotinis kepimo aliejaus naudojimas po kepimo visiškai nerekomenduojamas ir tam yra net kelios priežastys. Kartą pakaitintame aliejuje pradeda rastis toksinai, kuriuos absorbuos antrą kartą tame pačiame aliejuje kepamas maistas. Antra priežastis – aliejus įgauna pirmą kartą kepamo maisto skonio ir net gerai nukošus, jame lieka smulkių maisto gabalėlių, kurie antrojo kepimo metu labai greitai pradeda svilti. Naudodami gruzdinimo aliejų kelis kartus ne tik suprastinsite patiekalų skonį, bet ir gausite papildomų, visiškai nereikalingų degėsių ar net kancerogeninių medžiagų.

Kepimo aliejus

Mitas – augalinis aliejus turi mažesnį cholesterolio kiekį, todėl gali būti naudojamas kasdien

Tai vienas iš didžiausių ir gajausių mitų, kuriuo entuziastingai žaidžia marketingo kampanijos. Kadangi augalinis aliejus gaminamas iš augalų ar jų sėklų – jis neturi cholesterolio ir yra nekenksmingas. Tačiau moksliniai faktai yra kitokie: augalinis aliejus gali turėti įvairių rūšių riebalų, tačiau tai nereiškia, kad jis turi mažesnį cholesterolio kiekį arba kad jis yra tinkamas naudoti kasdien, neįvertinant kitų faktorių.

Cholesterolis yra lipidų (riebalų) rūšis, kuri gali būti randama organizme, ypač kraujyje. Cholesterolio kiekis organizme gali padidėti dėl pernelyg didelio sočiųjų riebalų suvartojimo. Augaliniuose aliejuose taip pat gali būti tam tikrų riebalų rūšių, kurios prisideda prie cholesterolio padidėjimo kraujyje. Todėl negalima automatiškai teigti, kad augalinis aliejus yra mažo cholesterolio produktas.

Svarbu atkreipti dėmesį į aliejaus rūšį ir kokybę. Pavyzdžiui, aliejus, gautas iš rapsų ar alyvuogių, gali būti geresnis pasirinkimas, mat savo sudėtyje jis turi daugiau nesočiųjų riebalų, kurie gali padėti mažinti kenksmingą cholesterolio kiekį. Tačiau bet kuriuo atveju, aliejus vis tiek yra kaloringas, todėl jis turėtų būti vartojamas saikingai.

Paneigiame mitą, kad vietoje alyvuogių aliejaus turėtumėte naudoti kepimo aliejų, mat šis yra sveikesnis

Alyvuogių aliejuje yra daug Omega 3 riebalų rūgščių, tačiau jį geriausia naudoti kaip garnyrą, ruošiant salotas. Alyvuogių aliejus turi žemą smilkimo tašką, o tai reiškia, kad alyvuogių aliejus pradeda svilti vos aukštesnėje kepimo temperatūroje. Todėl kepimui naudingiau rinktis kepimui skirtą aliejų.

Aliejus kepimui

Mitas – aliejaus mišiniai yra nesveiki

Faktas: aliejaus mišiniai gali būti sveiki arba nesveiki, tai priklauso nuo to, iš kokių aliejų mišiniai sudaryti ir kaip paruošti. Svarbu žinoti, kokie aliejai yra naudojami mišiniuose ir kaip juos tinkamai vartoti.

Sveiki aliejai, tokie kaip alyvuogių aliejus, saulėgrąžų aliejus, ar rapsų aliejus, gali būti naudojami aliejaus mišiniuose, ir jie gali turėti naudų sveikatai. Šie aliejai turi daugiau nesočiųjų riebalų, kurie gali padėti mažinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką, vartojant saikingai.

Jei aliejaus mišinyje dominuoja sotieji riebalai arba transriebalai, tai gali padidinti širdies ir kraujagyslių ligų riziką ir būti itin nesveikas pasirinkimas.

Renkantis aliejų mišinį svarbu atidžiai skaityti etiketes ir stebėti, kokiomis proporcijomis jame pasiskirstę įvairūs riebalai. Nežinote, kaip išsirinkti jums labiausiai tinkantį kepimo aliejų? Paruošėme jums išsamų straipsnį: Geriausias kepimo aliejus – ar jau turite jį savo virtuvėje?

Kepimo aliejus

Na o kai kitą kartą išgirsite mitus apie aliejų – būsite gerai pasirengę juos paneigti!

Šaltiniai
https://time.com/5342337/best-worst-cooking-oils-for-your-health/
https://azdietitians.com/blog/busting-cooking-oil-myths/
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

1 thought on “Kuo gali nustebinti kepimo aliejus? Sugriaukime 6 didžiausius mitus”

  1. Pingback: Palmių aliejus – vartoti ar vengti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *