Palmių aliejus paprastai įsivaizduojamas kaip šių dienų baubas. Mitybos specialistai primena, kad šis aliejus didina cholesterolio kiekį kraujyje, aplinkosaugininkai – kad jis išgaunamas nehumaniškos sąlygomis. Aišku tai, kad palmių aliejus – populiariausias augalinis aliejus pasaulyje ir jo imta vengti bei garsiau apie galimas žalas ir naudas kalbėti tik pastaraisiais metais. Ir tik visai neseniai maisto produktai imti žymėti specialiomis etiketėmis, nurodančiomis, kad jų sudėtyje palmių aliejaus nėra.
Naudojamas jau 5000 metų
Šis aliejus yra išgaunamas iš sultingų aliejinių palmių (Lot. Elaeis) vaisių, dar vadinamų alyvpalmėmis. Palmės vaisius yra raudonai oranžinis, išgaunamas aliejus – tokios pat spalvos, dėl karotinų gausos. Aliejus yra spaudžiamas ir iš vaisiaus minkštimo, ir iš kauliuko.
Alyvpalmės daugiausia auga vakarinėje ir pietvakarinėje Afrikos srityse, tačiau pastaruoju metu palmių aliejaus gavyba išplito ir į pietrytinę Azijos dalį, Malaiziją ir Indoneziją. Afrikoje palmių aliejus išgaunamas ir naudojamas jau beveik 5000 metų ir yra pats pigiausias bei daugiausiai maisto industrijoje naudojamas aliejus. Panašiai kaip ir kokosų aliejus, palmių aliejus kambario temperatūroje yra pusiau kietos konsistencijos, o aukštoje – skystas. 80 procentų pasaulyje pagaminamo palmių aliejus naudojama maisto pramonėje, 19 – kosmetikos industrijoje, 1 procentas – biokouro gamyboje.
Vis dėlto, mokslininkai pastebi, kad ilgą laiką nebuvo aišku, kiek konkrečiai naudos ir kiek žalos žmogaus organizmui palmių aliejus gali atnešti. Plačiau į jį dėmesys atkreiptas tik 2006-aisiais, kuomet JAV Maisto ir vaistų kontrolės administracija paskelbė, kad ant pakuočių turi būti pažymėta gaminyje esančių riebalų rūšis. Tik tuomet buvo suprasta, kad beveik kiekviename jų galima rasti palmių aliejaus.
Šalto spaudimo palmių aliejus – naudingas
Nerafinuotas, šalto spaudimo palmių aliejus naudingas žmogaus organizmui. Toks aliejus išlaiko savo natūralią oranžinę spalvą, specifinį kvapą bei skonį. Tai natūralus karotinoidų šaltinis, kurie žmogaus kūne virsta vitaminu A, be to, šiame aliejuje gausu vitamino E. Dėl atsparumo karščiui šalto spaudimo palmių aliejus gali būti naudojamas ir kaip aliejus kepimui. Jis tinka makaronų, ryžių, daržovių patiekalams gardinti.
Palmių aliejus odai ir plaukams prižiūrėti
Palmių aliejus naudojamas ir kūno puoselėjimui, odos gydymui. Jis gerai drėkina sausą odą, mažina egzemos, žvynelinės, dermatito simptomus, padeda esant stipriam odos šerpetojimui. Palmių aliejus naudojamas rankų bei kojų priežiūrai, nagų stiprinimui. Tai ir vertingas aliejus plaukų priežiūrai. Iš šio aliejaus pagamintos kaukės normaliems ir sausiems plaukams apsaugo plaukus nuo pažeidimų bei išsausėjimo. Palmių aliejus gali būti naudojamas grynas arba maišant su kitais augaliniais aliejais, o taip pat ir kaip bazinis aliejus eteriniams aliejams.
Palmių aliejus lydosi prie 30-34 °C temperatūros, todėl prieš naudojant aliejaus gabaliuką pašildykite rankose, kad šis suskystėtų.
Kaitintas palmių aliejus – abejotina nauda sveikatai
Nors palmių aliejus, jei nerafinuotas ir šalto spaudimo, gali būti naudingas, tačiau kaitintas daro priešingą įtaką. Mokslininkai, atlikę tyrimą su žiurkėmis, įsitikino, kad kaitintas palmių aliejus sumažina antioksidantų kiekį kraujyje ir taip pamažu kemšasi arterijos. Be to, rafinuotas palmių aliejus yra sunkiai virškinamas, todėl suvalgius produktų su tokio tipo aliejumi gali prasidėti pilvo pūtimas, skrandžio skausmai. Gaminant palmių aliejus dažniausiai yra kaitinamas, ir taip oksiduojamas, o tokio aliejaus, pasak biochemikų, reikia griežtai atsisakyti. Šio tipo aliejus kelia pavojų širdžiai, kepenims, plaučiams. Jame yra toksinų, kurie neigiamai veikia visą bendrą žmogaus savijautą.
Palmių aliejus, išgautas hidrogenizacijos metu, yra kieto pavidalo produktas, netgi primenantis vašką ar parafiną. Žmogui naudingų vitaminų jame jau praktiškai nėra. Tačiau yra didžiulis perteklius „blogų” riebalų rūgščių, didinančių cholesterolio lygį ir daugelio pavojingų susirgimų atsiradimo riziką. Būtent hidrogenizuotas maistinis palmių aliejus, pats pigiausias iš visų, įprastai naudojamas gaminant „grietinę“, „grietinėlę“, „ledus“ ir „sūrius“.
Pagrindinis palmių aliejaus komponentas – palmitino rūgštis, kuriai tenka beveik pusė produkto masės (44 %). Tai prisotinta riebalų rūgštis – būtent ta, kurią įprastai kasdieniame gyvenime vadina „riebalais“. Netgi kiaulės lašiniuose šios rūgšties tik 30 %, dar mažiau svieste – 25 %. Jos vartojimas kelia cholesterolio lygį organizme. O tai, žinoma, didina infarkto bei kitų širdies ligų susirgimo tikimybę.
Žala gamtai – akivaizdi
Siekiant patenkinti didžiulį palmių aliejaus poreikį, kasmet jo pagaminama dešimtys milijonų tonų. Deja, dėl to iškertami ištisi miškai, žūsta dešimtys tūkstančių gyvūnų, tai turi didelę įtaką klimato kaitai. Situacija tokia grėsminga, kad ne vienas prekybos centras visame pasaulyje atsisakė pardavinėti produktus, kurių sudėtyje galima aptikti palmių aliejaus.
2015 metais atliktas tyrimas parodė, kad jei vietoje palmių plantacijų žemėje būtų tropiniai miškai, šiltnamio efektą sukeliančių dujų atmosferoje būtų net 60 % mažiau. Nuo to kenčia ne tik natūrali gamta, daugėja nykstančių gyvūnų rūšių bei anglies dioksido ore. Taip pat, palmių aliejaus gavyba susirūpinimą kelia ir žmogaus teisių aktyvistams, mat palmių aliejus yra ne šiaip sau pigus: jam išgauti naudojama pigi darbo jėga, žemi atlyginimai, žmonės ir net vaikai dažnai dirba tiesiog už maistą…
Tačiau čia ir vėl kyla politiniai ginčai, mat boikotuoti palmių aliejų būtų sudėtinga. Jo naudojimas yra toks platus, jo reikia daugybėje šiuo metu gaminamų maisto produktų, kad paprasčiausiai uždraudus – dešimtys tūkstančių žmonių visame pasaulyje gali netekti pragyvenimo šaltinio. Pasaulio gamtos fondo teigimu, ši pramonės šaka padėjo daugeliui kaimų bendruomenių išbristi iš skurdo.
Rinkitės atsakingai
Šiuo metu tik apie penktadalis pasaulyje pagaminamo palmių aliejaus išgaunama tvariuose ūkiuose, tad šią ūkio šaką būtina tobulinti, o palmių aliejaus išgavimą daryti draugiškesniu aplinkai ir dirbantiems šioje srityje žmonėms. Tad, jeigu perkate palmių aliejų maisto gaminimui ar kūno puoselėjimui, rinkitės produktą atsakingai – tokį, kuris pagamintas ekologiškomis, tvariomis sąlygomis.
Šaltiniai
https://www.wwf.org.uk/updates/8-things-know-about-palm-oil
https://www.ctpa.org.uk/palm-oil
https://wildlyorganic.com/blogs/recipes/how-to-use-red-palm-oil-for-your-skin-and-hair
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip