Skip to content

Margainio aliejaus nauda – daugiau nei vien tik kepenų sveikatai pagerinti

Margainio aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Margainis Lietuvoje nėra dažnas augalas, galbūt todėl, kad kartais ir nelabai mėgiamas. Dėl savo dagumo ir kolorito, jis neretai painiojamas su dygiąja usnimi, pelniusia piktybinės piktžolės reputaciją. Visgi, kai kurių sodininkų ir žinovų margainis yra labai pageidaujamas. Jo rausvi arba violetiniai žiedai atrodo dekoratyviai, o gydomosios savybės – nepamainomos. Sužinokite, kodėl margainių aliejus taip vertinamas liaudies medicinoje ir kokiais atvejais jis turėtų atsidurti jūsų spintelėje.

Marijos dagys ir laukinis artišokas

Tikrasis margainis (lot. Silybum marianum) yra tipinis Viduržemio jūros pakrančių augalas, pirmą kartą vietiniuose šaltiniuose paminėtas dar IV amžiuje prieš mūsų erą. Vienas iš išskirtinių šio augalo bruožų yra baltu, kone marmuriniu, raštu numarginti lapai. Viena senovės legenda byloja, jog tai pabirę Šventosios Mergelės Marijos pieno lašai, o margainiui prigijo Marijos dagio pavadinimas. Na, o prancūzai priskyrė margainiui kur žemiškesnių savybių – jie mielai naudoja jauno augalo lapelius ir žiedelius salotoms bei vadina jį „laukiniu artišoku“. 

Margainis

Kaip gaminamas margainio aliejus?

Tikrasis margainis yra vienmetis arba dvimetis augalas, užaugantis iki 1,5 metro aukščio. Iš pradžių buvo pastebėta, kad jo lapų ir vaisių kompresai padeda mažinti skausmą bei uždegimą, skatina žaizdų gijimą. O pradėjus spausti margainio sėklų aliejų, buvo aptiktos visiškai naujos augalo panaudojimo galimybės, apie kurias ir pakalbėsime plačiau. Gelsvas, klampokas aliejus spaudžiamas iš margainio sėklų, kurios renkamos ankstyvą rudenį. Šaltai išspaustas, nerafinuotas aliejus turi labai švelnų salyklo poskonį ir vos juntamą kvapą. Dėl šių priežasčių jį labai lengva pritaikyti kasdienėje mityboje arba vartoti gryną terapiniais tikslais.

Margainio aliejus

Margainių aliejaus nauda kepenims

Bene žinomiausia margainių aliejaus nauda yra kepenų būklės gerinimas. Šiame aliejuje randamas itin didelis kiekis antioksidanto silimarino, kuris ir yra laikomas pagrindine tikrojo margainio veikliąja medžiaga. Yra atliktų tyrimų, kurie patvirtino, kad ši medžiaga malšina uždegiminius procesus kepenyse, skatina pažeistų ląstelių regeneraciją ir apsaugo jas nuo potencialios pažaidos. Kepenų funkcijos pagerėjimą parodė tokių svarbių parametrų kaip bilirubino, protrombino ir įvairių kepenų fermentų normalizavimasis nusiskundimų turintiems žmonėms.

Margainių aliejus rekomenduojamas gelta, ciroze, hepatitu sergantiems asmenims, taip pat esant kepenų suriebėjimui arba kaip prevencinė priemonė turintiems polinkį į kepenų ligas. Atkreipti dėmesį į šį papildą vertėtų ir visiems riebaus maisto gerbėjams bei reguliariai vartojantiems alkoholinius gėrimus arba hepatoksininius vaistus. Nepamirškite, kad neigiamą poveikį kepenims turi ir rūkymas bei aplinkos tarša – juk kepenys yra pagrindinis organizmo filtras, pro kurį praeina ir tai ką suvalgome, ir tai ką įkvepiame. 

Margainio aliejaus nauda odai

Margainio aliejus teigiamai veikia odą bei plaukus dėl jame esančių silimarino, vitamino E ir riebalų rūgščių.
Silimarinas dėl savo antioksidacinių savybių padeda apsaugoti odą nuo žalingo saulės spindulių ir aplinkos poveikio, o riebalų rūgštys stiprina natūralų odos drėgmės barjerą. Margainio aliejus taip pat minkština ir drėkina odą, kovoja su spuogais ir įvairiais uždegimais. Pakanka 3-4 šio aliejaus lašais lengvais judesiais patepti veido, kaklo ir dekoltė odą. Jau kitą rytą pamatysite, kad jūsų veido spalva tapo lygesnė, oda skaistesnė, o reguliariai naudojant šį aliejų mažėja smulkios raukšlelės, gražėja veido kontūras.

Margainio aliejaus nauda plaukams

Plaukų kaukės su margainio aliejumi daro plaukus vešlesnius, storesnius bei stipresnius. Vitaminas E, esantis aliejaus sudėtyje, yra natūralus plaukų augimo stimuliatorius, o dėl šio vitamino trūkumo plaukai tampa sausi ir negyvi. Atkuriamąją plaukų kaukę su margainio aliejumi paprasta pasidaryti. Tereikia margainių aliejų sumaišyti su varnalėšų aliejumi santykiu 1:1, šiek tiek pakaitinti vandens vonelėje, įtrinti į galvos odą ir tolygiai paskirstyti per visą plaukų ilgį. Laikykite kaukę ant plaukų šiltai, apie 40 minučių, po to išsiplaukite galvą šampūnu.

Kitos naudingos margainio aliejaus savybės

Tulžies apsauga. Manoma, kad antioksidantas silimarinas kompleksiškai saugo ir su kepenimis ypač susijusią tulžies pūslę. Margainio aliejaus vartojimas gali paskatinti tulžies išsiskyrimą ir padėti nuo tulžies akmenų susidarymo. 

Cholesterolio mažinimas. Organizmo gebėjimas skaidyti riebalus yra tiesiogiai susijęs su cholesterolio kiekiu mūsų kraujagyslėse. Sklandi kepenų veikla ir aktyvus tulžies išsiskyrimas padeda kovoti su šia problema.

Pagalba po apsinuodijimų. Margainių aliejuje esančios medžiagos garsėja stipriu detoksikuojančiu poveikiu. Jį patartina vartoti ne tik norint atstatyti organizmą po lengvo ar vidutinio apsinuodijimo maistu, bet ir po „nesėkmingo“ grybų ragavimo ar apsinuodijimo sunkiaisiais metalais ar kitokiais toksinais.

Apsauga nuo saulės spindulių. Margainio aliejuje esanti medžiaga silibinas, padeda organizmui formuoti natūralią apsaugą nuo UV spindulių. Teigiama, kad jis gali neutralizuoti ir jau mutavusias nuo UV spindulių ląsteles, taigi gaunate dvigubą naudą – išsaugote grožį ir išvengiate saulės sukeltų vėžinių susirgimų.

Margainio aliejus

Kaip vartoti margainio aliejų maistui?

Kadangi norime išsaugoti visas gerąsias aliejaus savybes, jo nerekomenduojama kaitinti, o juo labiau naudoti kepimui. Maisto ruošimui aukštoje temperatūroje rinkitės labiau kepimui tinkančius aliejus. Margainio aliejus gali būti įtraukiamas į salotų, padažų, košių, kokteilių sudėtį, juo galima gardinti ir sriubas bei įvairius užkandžius. Norėdami išgauti daugiau skonio galite drąsiai maišyti su kitais aliejais ar pagardais.

Visgi, siekiantiems gauti maksimalų gydomąjį poveikį organizmui, vertėtų vartoti margainio aliejų kaip papildą: po arbatinį  šaukštelį aliejaus 3 kartus per dieną, mėnesio trukmės kursas. Išbandykite ir įvertinkite rezultatus!

Margainio aliejaus šalutinis poveikis

Margainio aliejus beveik neturi šalutinių poveikių. Itin retai ir suvartojus didelį kiekį margainio aliejus gali laisvinti vidurius, sukelti pykinimą, rėmens, skrandžio sutrikimus ar lengvą alerginę reakciją.

Taučiau kaip ir bet kurį maisto papildą ar natūralų preparatą, prieš vartojant margainio aliejų rekomenduojame pasitarti su gydytoju gydymo įstaigoje ar specializuotoje klinikoje. Gydytojas galės įvertinti jūsų sveikatos būklę, galimus sąveikos su kitais vaistais atvejus ir patarti, ar šis aliejus jums tinkamas. Be to, svarbu nepamiršti, kad net natūralios kilmės produktai gali turėti šalutinių poveikių ar sąveikauti su kitais vartojamais preparatais.

Šaltiniai
https://www.healthline.com/nutrition/milk-thistle-benefits
https://www.medicalnewstoday.com/articles/320362#benefits
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, Freepik

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *