Eteriniai aliejai yra natūralūs augalų ekstraktai, turintys įvairių gydomųjų ir aromaterapinių savybių. Jie gali būti naudojami įvairiems tikslams, įskaitant ir masažą. Šiame straipsnyje aptarsime kaip gaminami eteriniai aliejai masažui ir kodėl juos verta į traukti į savo masažo patirtis.
Eterinių aliejų gamybos metodai
Eteriniai aliejai skirtingais būdais išgaunami iš įvairių augalų dalių, pavyzdžiui, lapų, žievelių, žievės, žiedų, pumpurų, sėklų ir pan. Augalo naudingų savybių esencijos naudojamos aromaterapijoje, kosmetikoje. Eteriniai aliejai yra išgaunami ne sintetiniu būdu laboratorijose, o tiesiogiai iš aliejaus turinčių augalo dalių. Jie išgaunami keliais skirtingais metodais, kurie bendrai yra vadinami ekstrakcija. Tai lyg suskystintos augalo versijos. Ekstrahavimo būdas turi įtakos eterinio aliejaus kokybei tiek dėl slėgio, tiek ir temperatūros.
Populiarūs ekstrahavimo metodai yra: distiliavimas garais, ekstrahavimas tirpikliu, CO2 ekstrahavimas, maceravimas, Enfleurage, šaltasis spaudimas ir distiliavimas vandeniu. Tinkamiausias metodas parenkamas individualiai pagal medžiagos tankį, atsparumą ir kitas savybes.
Ekstraktas gaunamas, kai augalo medžiaga dedama į tirpiklį, kuriame ištirpsta kai kurie augalinės medžiagos komponentai. Į tirpiklį išsiskyrusios augalo medžiagos vadinamos ekstraktu. Proceso pabaigoje tirpalas gali būti skystas arba skystis gali būti pašalintas, kad augalo ekstrakto dalys virstų kieta medžiaga.
Distiliavimas garais
Distiliavimas garais yra bene populiariausias būdas išgauti eterinius aliejus. Garų pagalba išgarinami augalinės medžiagos lakieji junginiai, kurie kondensuojasi ir taip yra surenkamas eterinis aliejus.
Augalo dalys dedamos į didelę nerūdijančio plieno talpą, į kurią renkasi garai. Išsiskiria augalo aromatinės molekulės ir jos taip pat yra paverčiamos garais. Garų pavidalo augalų junginiai keliauja į kondensatorių. Čia išteka karštas vanduo ir į vidų patenka šaltas vanduo, kurio dėka garai atvėsta ir tampa skysta forma. Skystos formos kondensatas krenta žemyn į separatoriaus indą. Kadangi vanduo ir aliejus nesimaišo, eterinis aliejus plūduriuoja ant vandens, nuo čia ir gali būti nusiurbiamas. Kai kurie eteriniai aliejai gali būti sunkesni už vandenį (pavyzdžiui, gvazdikėlių eterinis aliejus), tad jis susirinks separatoriaus apačioje.
Ekstrahavimas tirpikliu
Šiame distiliavimo metode yra naudojami maistiniai tirpikliai, kad iš augalinės medžiagos būtų atskiriamas eterinis aliejus. Ekstrahavimas tirpikliu pasirenkamas, kai augalinėje medžiagoje yra mažas eterinio aliejaus kiekis, arba kur aromatinės medžiagos yra itin subtilios ir neatlaikytų distiliavimo garais slėgio ir karščio.
Šio proceso metu nelakios augalinės medžiagos (vaškas ir pigmentai) taip pat ekstrahuojamos ir apdorojamos papildomais procesais. Kai augalinė medžiaga yra apdorojama tirpikliu, ji išskiria vaškinį aromatinį junginį. Sumaišius šią gautą medžiagą su alkoholiu, išsiskiria aliejaus dalelės. Eterinės medžiagos lieka aliejuje ir toliau jau jis yra naudojamas aromaterapijai, kvepalų gamybai ir t.t.
Ekstrahavimas CO2
Eteriniai aliejai, gaunami ekstrahuojant augalus CO2 metodu, yra panašūs į distiliavimo būdu išgaunamus aliejus. Skiriasi produkto kokybė, mat CO2 metode nenaudojamas karštis ir todėl išgaunama aukštesnės kokybės esencija, tirštesni, intensyvesnio skonio ir aromato. Šie eteriniai aliejai taip pat naudojami aromaterapijoje ir natūralioje parfumerijoje. Teigiama, kad CO2 ekstraktuose yra daugiau augalinių sudedamųjų dalių nei kiekis, išgautas iš to paties augalo distiliuojant garais.
Pagrindinis skirtumas tarp tradicinio distiliavimo ir ekstrahavimo CO2 metodu yra tas, kad pastaruoju būdu vietoj pašildyto vandens ar garų kaip tirpiklis naudojamas CO2. Procesas vyksta 35-40°C laipsnių temperatūroje. CO2 ekstraktas savo chemine sudėtimi yra artimesnis pradiniam augalui, iš kurio jis buvo gautas, nes jame yra daugiau augalo sudedamųjų dalių.
Dėl skystų dujų savybių CO2 veikia kaip natūralios augalinės medžiagos tirpiklis, ištraukdamas iš augalinės medžiagos aliejus ir kitas medžiagas, tokias kaip pigmentas ir derva. Tada eterinio aliejaus kiekis ištirpsta į skystą CO2. Proceso pabaigoje CO2 grąžinamas į natūralų slėgį ir vėl išgaruoja į dujinę būseną, o susidaręs eterinis aliejus lieka.
Maceracija
Maceruoti eteriniai aliejai dar vadinami infuziniais aliejais. Maceruoto aliejaus pranašumas, palyginti su distiliuotu aliejumi, yra tas, kad maceruotame aliejuje lieka daugiau augalo esencijos, mat jis sulaiko sunkesnes, didesnes augalų molekules nei distiliavimo procese. Taip produktas išlaiko daugiau vertingos augalo medžiagos. Tačiau tam tinka ne visos augalo dalys. Augalinė medžiaga, kuri tinka maceracijai turi būti kuo sausesnė, nes bet kokia drėgmė gali paskatinti mikrobų augimą.
Atrinkta augalinė medžiaga smulkiai supjaustoma, susmulkinama arba sumalama į vidutiniškai stambius miltelius, dedama į uždarą indą ir sumaišoma su tirpikliu. Gautas mišinys paliekamas nusistovėti apie savaitę ir yra nuspaudžiamas. Skystis nuskaidrinamas filtruojant arba paliekant nusėsti. Gautas eterinis aliejus supilamas į sandarų indą ir gali būti laikomas vėsioje, sausoje vietoje iki 12 mėnesių.
Enfleuražas
Šiandien enfleuražas nėra plačiai naudojamas, tačiau tai vienas seniausių eterinių aliejų gavybos būdų, naudojant riebalus. Pats procesas atrodo maždaug taip: bekvapiai, ištirpinti, bet ne karšti riebalai užpilami ant skintų gėlių žiedų, ar jų mišinio ir laikomi. Pasibaigus šiam procesui žiedai atskiriami ir kvapiųjų medžiagų prisotinti riebalai vadinami „enfleurage pomade“.
Gauta kvapi masė paskirstoma ant stiklinių plokščių ir sudedama į rėmą, kur šiems leidžiama sustingti. Tuomet ant riebalų sluoksnio dedami švieži gėlių žiedlapiai arba šviežios sveikos gėlės ir tvirtai įspaudžiamos. Taip laikoma nuo kelių dienų iki poros savaičių, priklausomai nuo naudojamų gėlių. Per šį laiką gėlių kvapas prasiskverbia į riebalus. Suvytę žiedlapiai pakeičiami ir procesas kartojamas tol, kol riebalai pasiekia norimą intensyvumą.
Galutinis produktas yra enfleurage pomade: riebalai ir kvapnus aliejus. Norint iš riebalų išgauti kvapnų aliejų naudojamas alkoholis, kad augalinis ekstraktas būtų atskirtas nuo riebalų. Kai iš mišinio išgaruoja alkoholis gauname gryną kvapo esenciją, dar vadinamą absoliutu.
Šaltas spaudimas
Šis metodas dažniausiai naudojamas eterinius aliejus išgauti iš citrusinių vaisių žievelių. Į specialų aparatą dedamas visas vaisius, kuriame yra mechaniškai pažeidžiama odelė ir joje esantys eterinių aliejų maišeliai. Eterinis aliejus ir pigmentai nuteka į surinkimo talpą. Gautas skystis filtruojamas, išvalomas ir išcentrifuguojamas, kad būtų atskirtos visos kietosios medžiagos.
Distiliavimas vandeniu
Gležnos gėlės, tokios kaip rožės ir apelsinų žiedai, negali patekti į karštį ir garą, todėl veiksmingiausias ekstrahavimo būdas šioje situacijoje yra panardinti trapią augalinę medžiagą į verdantį vandenį. Verdantis vanduo labai staigiai apsaugo išsiskiriantį aliejų nuo perkaitimo. Besikondensuodami skysčiai vėsta ir atsiskiria vienas nuo kito. Likęs vanduo, kuris kartais gali būti kvapnus, vadinamas hidrolatu.
Aromaterapinis masažas. Viskas, ką turite apie jį žinoti ir patarimai, kaip atlikti
Masažas mažina raumenų įtampą ir skatina kraujotaką, yra itin naudingas nervų, kraujotakos, limfos, imuninei ir raumenų sistemoms. Glostant odą, išsiskiria endorfinai, kurie veikia kaip natūralūs organizmo skausmą malšinantys vaistai. Vien tik atpalaiduodamas raumenų įtampą, masažas mažina nerimą, sukuria komforto ir geros savijautos jausmą, mažina imuninę sistemą silpninančių streso hormonų – kortizolio ir norepinefrino – kiekį.
Masažui naudojant aromaterapines priemones galite pasimėgauti dar didesne nauda, masažo metu pasirūpinti savo emocijų ir proto būsena. Pirmoji taisyklė, kurią būtina žinoti norint masažo metu mėgautis aromaterapija – gryni eteriniai aliejai negali būti tepami tiesiai ant odos. Labai svarbu nepamiršti, kad masažas tinka ne visiems ir ne visada – reikia būti atsargiems atliekant masažo procedūrą, tinkamai paruošti aliejaus mišinius.
Kas yra ir kuo naudingas aromaterapinis masažas
Masažas turi bendrą naudą visoms organizmo sistemoms – nervų, kraujotakos, limfinei, imuninei ir raumenų. Jo nauda yra plati ir apima patempimų, nerimo, virškinimo sutrikimų, su stresu susijusios nemigos, minkštųjų audinių patempimų ar traumų, galvos skausmų, sąnarių skausmų, pažeistos odos gydymą.
Aromaterapinis masažas – tai masažo terapijos metodas, kai eteriniai aliejai įjungiami į raumenų ir minkštųjų kūno audinių masažavimą. Masažo metu naudojami eteriniai aliejai padeda lengvinti juntamus įvairių negalavimų simptomus.
Dar septintajame dešimtmetyje Prancūzijoje Marguerite Maury pristatė aromaterapinio masažo idėją. Aromaterapeutas pagal paciento indikacijas paskiria eterinius aliejus, kurie maišomi su baziniais masažo aliejais ir taip įprastas masažas paverčiamas aromaterapiniu masažu. Aliejus gali prasiskverbti į odą lengviau nei vanduo, todėl oda yra gana laidi riebaluose tirpioms medžiagoms ir palyginti nelaidi vandenyje tirpioms medžiagoms. Eterinių aliejų molekulės yra tokios mažos, kad patekusios ant odos gali prasiskverbti per išorinį epidermio sluoksnį, į dermą, į kapiliarus ir tada į kraują. Oda dar geriau įsisavina aliejų, kai sustiprėja kraujotaka ir odos būklė.
Eterinių aliejų naudojimas aromaterapiniame masaže
Dėl didelės koncentracijos eteriniai aliejai gali turėti nepageidaujamą poveikį, jei bus naudojami neatskiesti. Todėl pirmiausia reikia pasirinkti bazinį aliejų, kurio pagrindu pasiruošite sau tinkamiausią aromaterapinį masažo aliejų. Bazinį aliejų sumaišius su keliais lašais bet kokio eterinio aliejaus nepakinta gydomosios eterinio aliejaus savybės. Jau paruošti naudoti eteriniai aliejai masažui parduodami vaistinėse, kur galite pasikonsultuoti dėl jų naudojimo.
Kaip tinkamai pasirinkti eterinio aliejaus kiekį masažui
Skirtingi eteriniai aliejai masažui skiriasi savo veikliosiomis medžiagomis. Kiekvienu atveju susipažinkite su eterinio aliejaus gamintojo pateikiama informacija apie naudojimo saugą.
Yra kelios taisyklės, kaip galite patys apskaičiuoti eterinio aliejaus ruošinio masažui stiprumą:
SUAUGUSIEMS:
2,5% koncentracija = 15 lašų eterinio aliejaus ir 30 ml bazinio aliejaus.
3% koncentracija = 20 lašų eterinio aliejaus ir 30 ml bazinio aliejaus.
5% koncentracija = 30 lašų eterinio aliejaus ir 30 ml bazinio aliejaus.
10% koncentracija = 60 lašų eterinio aliejaus ir 30 ml bazinio aliejaus.
KŪDIKIAMS IR VAIKAMS:
0,5-1% koncentracija = 3-6 lašai eterinio aliejaus ir 30 ml bazinio aliejaus.
JAUTRIAI ODAI:
0,5–1 % koncentracija = 3–6 lašai ir 30 ml bazinio aliejaus.
Kada reikėtų vengti aromaterapinio masažo
- Jei neseniai sočiai pavalgėte.
- Jei neseniai vartojote alkoholį ar kitas psichotropines medžiagas.
- Jei jums buvo atliktos operacijos (nebent gavę gydytojo leidimą).
- Jei sergate širdies ligomis, turėjote insultą.
- Jei karščiuojate.
- Jei turite venų varikozę, trombozę.
- Jei sergate sąnarių ligomis, podagra, ar patiriate reumatoidinius skausmus – geriau masažuoti virš skausmingų sričių.
- Jei laukiatės.
- Jei turite kraujotakos sutrikimų.
Eterinių aliejų tipai ir savybės
Yra daugybė skirtingų eterinių aliejų, kiekvienas kurių pasižymi skirtingomis veikliosiomis savybėmis. Keletas populiariausių eterinių aliejų masažui:
- Levandų eterinis aliejus: ramina, atpalaiduoja, padeda užmigti.
- Pipirmėčių eterinis aliejus: stimuliuoja, mažina skausmą, gerina kraujotaką.
- Rozmarinų eterinis aliejus: tonizuoja, stimuliuoja, gerina kraujotaką.
- Eukaliptų eterinis aliejus: atgaivina, mažina uždegimą, atsikosėjimą lengvina.
- Ramunėlių eterinis aliejus: ramina, gydo odą, mažina stresą.
Kuo skiriasi kokybiškas eterinis aliejus masažui nuo nekokybiško
Kokybiški eteriniai aliejai yra gaminami iš šviežių, kokybiškų augalų. Jie yra gryni ir neskiedžiami. Kokybiškus eterinius aliejus galima atpažinti pagal šiuos požymius:
- Kvapas: kokybiški eteriniai aliejai turi intensyvų, savitą kvapą. Eteriniai aliejai masažui turi kvepėti maloniai, negali dirginti ar erzinti.
- Spalva: kokybiški eteriniai aliejai turi natūralią spalvą.
- Konsistencija: kokybiški eteriniai aliejai turi skystą, klampia konsistenciją. Eteriniai aliejai masažui yra lengvesnės konsistencijos, maloniai geriasi į odą.
Eterinio aliejaus masažui šalutinis poveikis
Eterinių aliejų naudojimas masažui gali sukelti įvairų šalutinį poveikį, kuris priklauso nuo konkretaus aliejaus tipo, jūsų odos jautrumo ir kitų individualių veiksnių. Eteriniai aliejai gali sukelti alergines reakcijas ar dirginimą, ypač jei netinkamai naudojami arba naudojami per didelėmis koncentracijomis. Kiti šalutiniai poveikiai vairuojaja nuo fototoksiškumo, galvos svaigimo iki akių sudirginimo.
Rekomenduojame pasitarti su gydytoju arba kitu kvalifikuotu sveikatos priežiūros specialistu prieš naudojant eterinius aliejus masažui, ypač jei turite sveikatos būklių ar jautrumą tam tikroms medžiagoms. Gydytojas ar aromaterapijos specialistas gali patarti, kurie aliejai yra saugiausi jūsų odai ir sveikatai, kaip juos tinkamai praskiesti ir kaip juos naudoti masažui, kad išvengtumėte nepageidaujamų reakcijų.
Klinika „Drauge“ specializuoja alergologijoss srityje, todėl galite konsultuotis ir su šios klinikos specialistais.
Šaltiniai
https://www.newdirectionsaromatics.com/blog/articles/aromatherapy-massage.html
https://www.healthline.com/nutrition/what-are-essential-oils
https://www.mindbodygreen.com/articles/how-essential-oils-are-made
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik
Pingback: Argano aliejus: brangenybė buteliuke?