Skip to content

Varnalėšų aliejus – pakelėje augantis sprendimas nuo daugelio kosmetinių problemų

Varnalėšų aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Kibukas, lipukas, velikas, sagutis – tai tik keli iš daugybės liaudyje vartojamų varnalėšų apibūdinimų. Dažnai pastebėję šį neišvaizdų augalą apeiname jį ratu, norėdami išvengti kibių žiedelių jūros drabužiuose ir plaukuose. Pakliuvę į varnalėšų pinkles puikiai žino, kad iš jų išsivaduoti nėra paprasta. Tačiau ne kiekvienas žino, kokiomis gydomosiomis savybėmis ji pasižymi ir kaip varnalėšų aliejus gali padėti probleminei odai bei plaukams. 

Varnalėšų aliejus

Varnalėšų kilmė ir paplitimas

Manoma, kad varnalėša (Lot. Arctium) kilusi iš Vidurio Azijos regiono. Sklando pasakojimai, kad prie arklių uodegų prikibusios varnalėšos pasiekė Rusiją kai į ją įžengė mongolų–totorių kariuomenė. Po kiek laiko, panašiu būdu į Vakarų Europą jas atnešė Napoleoną stumiantys carinės Rusijos kariai. Nors šiuos teiginius patikrinti gana sudėtinga, tačiau rašytiniuose šaltiniuose minima, kad Japonijoje ir kitose Tolimųjų rytų valstybėse, varnalėšos jau nuo seno naudojamos gydymui ir maistui.

Lietuvoje paplitusios keturios savaiminės varnalėšų rūšys: mažoji, miškinė, paprastoji ir didžioji varnalėšos. Svarbu pastebėti, kad tik pastaroji naudojama kaip vaistinis augalas, iš kurio gaminama arbata, šaknų antpilai, tepalai, milteliai ir t.t. Didžiosiomis, šios varnalėšos tikrai vadinamos ne veltui – augalo aukštis siekia iki 2 metrų, lapų skersmuo apie 0,5 metro, o šaknys nutįsta net iki 15 metrų gilyn. Vienas įdomiausių varnalėšų bruožų yra jų kibios žiedų viršūnėlės, kurios dauginasi epizoochoriniu būdu – prikimba prie gyvūnų kailių. Net ir lotyniškas didžiosios varnalėšos pavadinimas Arctium lappa, reiškia „kimbantį lokį“.

Varnalėšų aliejus

Kaip gaminamas varnalėšų aliejus?

Kosmetiniams tikslams dažniausiai naudojami ne antiplai ar milteliai, o varnalėšų aliejus. Jei tiksliau, tai yra varnalėšų ekstraktas arba ištrauka baziniame aliejuje – pavyzdžiui, ricinų, migdolų, alyvuogių ir panašiai. Ištrauka, kitaip vadinama fitoliu, suteikia dvigubos naudos, nes naudodami tokį produktą ant odos arba plaukų, iš karto gauname ir varnalėšų veikliąsias medžiagas, ir puoselėjančias aliejaus savybes. 

Ekstraktas varnalėšų aliejui ruošti įprastai gaminamas iš šakniastiebių. Būtent jauno augalo šaknys laikomos vertingiausia jo dalimi. Kadangi varnalėša yra dvimetis augalas, pirmaisiais metais ji sukaupia daugybę naudingų medžiagų, kurios vėliau intensyviai eikvojamos stiebo gyvybingumui palaikyti. Antraisiais metais augalo šaknys pradeda medėti, tad norint spėti išsikasti sultingą, gydymui vartotiną šaknį, reikia tai padaryti pirmųjų metų vasarą. 

Jei jums pasisekė atrasti jauną augalą, varnalėšų aliejų galite pasigaminti ir namuose – tiesiog užpilkite 75 g šviežių šaknų 200-ais g pasirinkto aliejaus ir palaikykite parą. Tada lengvai pakaitinkite apie pusvalandį, tačiau neužvirinkite. Atvėsus nukoškite ir laikykite tamsiame buteliuke, vėsioje ir tamsioje vietoje. 

Varnalėšų aliejus

Varnalėšų aliejaus savybės

Jaunose varnalėšų šaknyse yra daugybė veikliųjų medžiagų. Pagrinde išskiriamos tokios kaip vitaminas C, eteriniai aliejai, rauginės medžiagos, antioksidantai flavonoliai, stipriomis antibiotinėmis savybėmis pasižymintys terpenai. Net 45 proc. šaknies masės sudaro polisacharidas inulinas, kuris ne tik teigiamai veikia virškinimą, bet ir turi efektyvų antibakterinį poveikį. Įdomus faktas: Tolimuosiuose rytuose iš varnalėšų dažnai verdami kompotai, mat jose esantis inulinas kaitinamas virsta fruktoze, kuri yra gerokai saldesnė už cukrų. 

Varnalėšų aliejus

Varnalėšų aliejus plaukams

Bene populiariausias varnalėšų aliejaus panaudojimo būdas yra plaukų kaukės. Teigiama, jog šis aliejus turi itin teigiamą poveikį plaukų ir galvos odos būklei, tad yra puikus aliejus plaukams. Manoma, kad šiam tikslui varnalėšos naudojamos jau nuo seno, kai žmonės pradėjo sieti pūkuotus augalo žiedus su plaukų sveikata. Šį požiūrį galėjo įkvėpti ir varnalėšų asociacija su blizgiais arklių karčiais, prie kurių jos nuolat prikibdavo. 

Deja, šiuolaikinis mokslas kol kas nepagrindė tiesioginio varnalėšų aliejaus poveikio plaukų grožiui. Tačiau jame esančios aktyviosios medžiagos neabejotinai turi daugybę naudingų savybių:

  • Regeneracinis poveikis pažeistiems audiniams
  • Antigrybelinis ir antibakterinis poveikis 
  • Augimo skatinimas
  • Prakaitavimo ir riebalavimosi mažinimas
  • Detoksikuojantis poveikis – skatina perteklinių skysčių ir šlakų pasišalinimą

Dėl šių priežasčių, varnalėšų aliejus gali puikiai tikti slenkantiems, linkusiems į perteklinį riebalavimąsi plaukams bei niežtinčiai, sudirgusiai ir pleiskanojančiai galvos odai. Nors niekas negarantuoja šimtaprocentinio efektyvumo, tačiau pakenkti jis taip pat negali – su sąlyga, jei atsakingai atliksite alergijos testą. Tad ieškantiems natūralaus ir nebrangaus būdo pagerinti plaukų būklę, tikrai verta išbandyti liaudyje taip mėgstamą varnalėšų aliejų.

Varnalėšų aliejaus plaukų kaukė su medumi

Šiai plaukų kaukei pasigaminti reikia tik dviejų ingredientų – varnalėšų aliejaus ir medaus. Varnalėšų aliejus maitina plaukų folikulus, padeda sumažinti plaukų slinkimą ir skatina plaukų augimą, o medus sustiprina plaukų šaknis, padeda atstatyti pažeistą plaukų struktūrą ir grąžina plaukams sveiką spindesį. Kaukę itin lengva pasigaminti – tereikia šiltą varnalėšų aliejų sumaišyti su tokiu pat kiekiu ištirpinto medaus. Įtrinkite šiuo mišiniu galvos odą ir palikite pusvalandžiui, po to kruopščiai išplaukite galvą šampūnu.

Varnalėšų aliejus

Varnalėšų aliejaus plaukų kaukė su rozmarinų eteriniu aliejumi

Rozmarinų eterinis aliejus papildo ir sustiprina varnalėšų aliejaus stimuliuojančias savybes. Be to, šis eterinis aliejus pasižymi antiseptinėmis ir raminančiomis savybėmis, todėl padeda kovoti su pleiskanomis, mažina galvos odos niežėjimą ir pleiskanojimą. Norėdami pasigaminti rozmarino ir varnalėšų aliejaus plaukų kaukę, į 2 šaukštus varnalėšų aliejaus įlašinkite 5 lašus rozmarinų eterinio aliejaus. Šiuo mišiniu įtrinkite galvos odą ir palikite 30-40 minučių, tada išplaukite plaukus kaip įprasta.

Kaip išsirinkti ir naudoti varnalėšų aliejų?

Rinkdamiesi varnalėšų aliejų parduotuvėje, atkreipkite dėmesį į tai, koks bazinis aliejus buvo panaudotas produkto gamybai. Pasirinkite tokį, kurį geriausiai pritaikysite savo poreikiams, taip pat atsižvelkite į naudojamus priedus. Varnalėšų aliejus neretai gaminamas su įvairiais papildomais ekstraktais, todėl gerai pagalvokite ar jie nesukels dirginimo ir bus priimtini jūsų odos tipui.

Varnalėšų aliejus puikus tuo, kad neturi jokio specifinio kvapo, todėl jį nesudėtinga pildyti įvairiais eteriniais aliejais. Pasirinkite aliejų ne vien pagal mėgstamą aromatą, bet ir pagal gydomąsias savybes: rozmarinai paskatins augimą, levandos nuramins, arbatmedis veiks antibakteriškai. Beje, arbatmedžio ir varnalėšų aliejais galite tepti ir aknės paveiktą arba nuo grybelio kenčiančią odą, nagus. Drąsiai naudokite varnalėšų aliejų viso kūno kosmetinėms procedūroms ir patys įsitikinkite jo veiksmingumu.

Šaltiniai
https://www.healthline.com/health/burdock-root
https://www.mdpi.com/2079-9284/10/1/10
Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *