Skip to content

Domina švytinčios odos ir laibo liemens receptas? Jums padės linų sėmenų aliejus

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Tikriausiai sunkiai rastume „lietuviškesnį“ augalą už liną. Šie augalai Lietuvoje kultivuojami daugiau kaip 4000 tūkstančius metų. Kasmet dangaus spalvos žiedais pievas nusėjantys linai „ir aprengia, ir pamaitina“ – taip apie linus kalbėdavo mūsų protėviai. Iš jų gaminamas puikiausios kokybės orui laidus audinys, o iš sėklų spaudžiamas garsusis linų sėmenų aliejus. Ko gero, jau girdėjote apie jo teigiamą poveikį virškinimui. Tačiau ar žinote, kaip dar linų sėmenų aliejus gali pasitarnauti jūsų sveikatai? Pažiūrėkime, ką apie tai sako mokslas.

Linai

Linų sėmenų aliejaus nauda

Kaip ir linų sėmenyse, linų sėmenų aliejuje gausu organizmui būtinų omega-3 riebalų rūgščių. Tiesą sakant, viename šaukšte (15 ml) yra įspūdingas, net 7196 mg omega-3 riebalų rūgščių kiekis. Šios riebalų rūgštys būtinos sveikatai, nes yra susijusios su uždegimo mažinimu, širdies sveikatos gerinimu ir smegenų apsauga nuo senėjimo.

Jei kalbėtume konkrečiau, tai linų sėmenų aliejuje randama alfa-linoleno rūgšties (ALA), kuri tik nedideliais kiekiais paverčiama aktyviomis omega-3 formomis, tokiomis kaip EPA ir DHR. Jei su savo mityba negaunate pakankamai DHR ir EPA, daugumoje gairių rekomenduojama kasdien suvartoti bent 1600 mg ALA omega-3 riebalų rūgščių vyrams ir 1100 mg moterims. Vos vienas valgomasis šaukštas linų sėmenų aliejaus gali patenkinti ir viršyti kasdienį ALA poreikį.

Jei nevartojate žuvų taukų arba kiekvieną savaitę negaunate nuo vienos iki dviejų porcijų riebios žuvies, linų sėmenų aliejus gali būti geras sprendimas, padėsiantis papildyti savo mitybą reikiamomis omega-3 riebalų rūgštimis.

Gali padėti sumažinti vėžio ląstelių augimą

Nors dabartiniai duomenys apsiriboja in vitro ir gyvūnų tyrimais, tačiau jau yra konkrečių įrodymų, kad linų sėmenų aliejus gali padėti sumažinti vėžio ląstelių augimą.

Vieno tyrimo su gyvūnais metu, pelėms 40 dienų buvo duodama po 0,3 ml linų sėmenų aliejaus. Nustatyta, kad jis užkirto kelią vėžio plitimui ir plaučių navikų augimui. Kitame nedideliame tyrime su gyvūnais nustatyta, kad linų sėmenų aliejus blokuoja gaubtinės žarnos vėžio formavimąsi žiurkėms.

Be to, atliekant mėgintuvėlio bandymus buvo gauta panašių išvadų. Dar keli tyrimai parodė, kad linų sėmenų aliejus sumažino krūties vėžio ląstelių augimą. Nors šios išvados yra daug žadančios, reikia atlikti daugiau tyrimų, siekiant nustatyti, kaip šie rezultatai gali būti pritaikyti žmonėms.

Gerina širdies ir kraujagyslių būklę

Keletas tyrimų parodė, kad linų sėmenų aliejaus vartojimas gali būti naudingas širdies sveikatai. Viename iš jų, linų sėmenų aliejaus poveikis buvo lyginamas su dygminų aliejumi – aliejaus rūšimi, kurioje yra daug omega-6 riebalų rūgščių. Šiame tyrime 12 savaičių vartojant vieną valgomąjį šaukštą (15 ml) linų sėmenų aliejaus, kraujospūdis sumažėjo ženkliau nei vartojant dygminų aliejų.

Ir senėjimas, ir padidėjęs kraujospūdis paprastai yra susiję su elastingumo sumažėjimu, kurį gali pagerinti linų sėmenų aliejus. Šią savybę greičiausiai lemia didelė omega-3 riebalų rūgščių koncentracija. Daugybė tyrimų parodė, kad omega-3 riebalų rūgštys gerina širdies sveikatą, taip pat mažina uždegimą ir kraujospūdį.

Linų sėmenų aliejus virškinimui

Linų sėmenų aliejus gali būti veiksmingas gydant vidurių užkietėjimą ir viduriavimą. Neseniai atliktas tyrimas su gyvūnais parodė, kad linų sėmenų aliejus prisidėjo prie tuštinimosi reguliarumo, kartu veikdamas ir kaip viduriavimą mažinanti priemonė. Tačiau linų sėmenų aliejaus poveikio virškinimui tyrinėjimai šiuo metu apsiriboja tyrimais su gyvūnais ir su specifinėmis ligomis sergančiais žmonėmis. Norint įvertinti jo veiksmingumą didesniu mastu, reikia papildomų mokslinių tyrimų.

Linų sėmenų aliejus odai

Viename nedideliame tyrime, 13 moterų 12 savaičių vartojo linų sėmenų aliejų į vidų. Tyrimo pabaigoje buvo užfiksuota, jog oda tapo glotnesnė ir labiau sudrėkinta, o jos jautrumas įvairiems išorės dirgikliams sumažėjo. Neseniai atliktas tyrimas su gyvūnais parodė panašius teigiamus rezultatus. Pelėms, sergančioms dermatitu, tris savaites buvo duodama linų sėmenų aliejaus. Nustatyta, kad aliejus sumažina atopinio dermatito simptomus, tokius kaip paraudimas, patinimas ir niežėjimas. Nors tyrimuose nebuvo nagrinėjama linų sėmenų aliejaus išorinio vartojimo nauda, daugybė žmonių teigia, kad panaudoję linų sėmenų aliejų vietoje kremo pastebėjo žymų odos būklės pagerėjimą.

Gali sumažinti uždegimą

Kai kurie tyrimai rodo, kad dėl didelio omega-3 riebalų rūgščių kiekio, linų sėmenų aliejus gali padėti sumažinti uždegimą. Pavyzdžiui, vienas tyrimas, kuriame dalyvavo 37 žmonės, parodė, kad linų sėmenų aliejaus papildai nepaveikė jokių uždegiminių žymenų sveikiems, normalaus svorio suaugusiems žmonėms, palyginti su alyvuogių aliejumi. Tačiau nutukusiems žmonėms, šie papildai reikšmingai sumažino C reaktyvaus baltymo kiekį, kuriuo matuojamas uždegimo lygis organizme.

Panašu, kad linų sėmenų aliejus gali įvairiai paveikti žmones. Reikia daugiau mokslinių tyrimų, kurie nustatytų jo priešuždegiminį poveikį plačiajai visuomenei.

linų sėmenys

Koks linų sėmenų aliejus yra geriausias?

Filtruojant, dezodoruojant ar kitaip apdorojant aliejus, prarandama didelė dalis jų naudingųjų savybių. Kadangi riebalų rūgštys nėra atsparios temperatūros poveikiui, jos gali skilti ir sudaryti naujus, sveikatai nepalankius junginius. Todėl norėdami vartoti naudingiausią produktą, turėtumėte rinktis tik nerafinuotą, šalto spaudimo linų sėmenų aliejų.

Atkreipkite dėmesį, kad buteliukas, į kurį išpilstytas aliejus būtų tamsinto stiklo. Šviesa turi neigiamą įtaką aliejaus kokybei ir gerokai trumpina ir taip neilgą galiojimo laiką. Norėdami prailginti jo gyvavimą, atidarytą aliejų laikykite šaldytuve, ypač šiltuoju metų laiku.

Data nurodyta ant pakuotės yra labai svarbi, tačiau apie pasibaigusį galiojimą jums praneš kartus aliejaus skonis. Jei taip įvyko, aliejaus nebevartokite, nepriklausomai nuo to, kas nurodyta jo etiketėje. Tačiau neskubėkite jo išmesti! Jis vis dar puikiai tiks plaukų grožio procedūroms pasitarnaudamas kaip plaukų aliejus.

Taip pat, niekada nekepkite ant linų sėmenų aliejaus – jis skirtas mėgautis šaltai, kaip užpilas arba papildas, vartojamas šaukšteliais, o kepimui labiau tiks tie aliejai, kurių smilkimo temperatūra aukštesnė.

Galimas šalutinis poveikis

Retkarčiais linų sėmenų aliejus gali iššaukti tokius šalutinius poveikius kaip viduriavimas, sausumo jausmas burnoje, skrandžio veiklos sutrikimas. Šio aliejaus turėtų vengti nėščios moterys, nes jis gali padidinti priešlaikinio gimdymo riziką.

Šaltiniai:
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26854452/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17268413/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25889554/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21088453/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4808865/

Nuotraukos asociatyvinės © Freepik, Unsplash, jei nenurodyta kitaip

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

2 thoughts on “Domina švytinčios odos ir laibo liemens receptas? Jums padės linų sėmenų aliejus”

  1. Pingback: Aliejus baldams – ką reikia žinoti, kad mediniai baldai išlaikytų grožį ir ilgaamžiškumą - Aliejausnauda.lt

  2. Pingback: Propolio aliejus – daugiau nei tiesiog peršalimui gydyti - Aliejausnauda.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *