Skip to content

Aliejus baldams – ką reikia žinoti, kad mediniai baldai išlaikytų grožį ir ilgaamžiškumą

Aliejus baldams
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Mediniai baldai yra puiki namų puošmena ir ilgalaikė investicija. Net ir kokybiškiausios laminuotos medžio drožlių plokštės niekada neprilygs tikram ąžuolo ar pušies masyvui. Tai žino kiekvienas, perkantis baldus visam gyvenimui, o ne „iki artimiausio remonto“. Nors natūralaus medžio baldų kaina yra išties nemaža, tačiau pasitelkus tinkamą priežiūrą, juos galima išlaikyti puikioje būklėje net ir ateities kartoms. Tokio ilgaamžiškumo paslaptis – tinkamas ir reguliariai naudojamas aliejus baldams.

Aliejus baldams

Kodėl reikia aliejuoti baldus?

Medis yra gyva medžiaga, todėl kaip ir kitos organinės kilmės medžiagos, jis lengvai pasiduoda aplinkos poveikiui. Medį intensyviai veikia temperatūra, šviesa, drėgmės kiekis ore, kas yra ypač aktualu lauko baldams. Tačiau ne išimtis ir vidaus baldai, kurie yra veikiami ne tik aplinkos sąlygų, bet ir mūsų veiklos. Tai yra ir įvairios dėmės nuo maisto bei gėrimų, ir nuolatiniai mikro įbrėžimai nuo indų arba varvantis vaškas nuo žvakių – visa tai skatina priešlaikinį medžio nusidėvėjimą.

Aliejus baldams padeda juos apsaugoti nuo aukščiau išvardytų pažaidos faktorių. Jis sudaro apsauginę plėvelę, didinančią atsparumą oksidacijai ir mechaniniams pažeidimams. Tikriausiai yra tekę matyti perdžiūvusių, suskilinėjusių stalų ar spintų? Šiuos pakitimus lemia drėgmės netekimas, nuo kurio taip pat apsaugo aliejus baldams – lygiai kaip ir nuo deformacijų, kurias sukelia drėgmės perteklius.

Kas yra baldų aliejus

Mediniams baldams skirti aliejai iš esmės yra specialiai apdoroti natūralūs aliejai, išgaunami iš įvairių augalų, jų riešutų ar sėklų. Baldų aliejus yra gaminamas tokiu būdu, kad džiūdamas jis sukietėja. Ši savybė padeda apsaugoti medinius baldus. Nekietėjantys aliejai, pavyzdžiui, alyvuogių aliejus, kartais yra naudojami pjaustymo lentelėms ir kitiems sąlytį su maistu turintiems medžio gaminiams impregnuoti, kadangi tokie aliejai yra saugūs maistui. Tačiau baldų aliejavimui jie netinka.

Baldų aliejai sukietėja, kai reaguoja su deguonimi, sudarydami susietus polimerus. Tokiomis savybėmis pasižymi kininės vernicijos (Vernicia fordii) riešutų aliejus, linų sėmenų aliejus, dalis kitų aliejų. Šie aliejai ir naudojami baldų aliejui gaminti. Linų sėmenų aliejus valgomas, kai yra neapdorotas, tačiau išvirus jis tampa nevalgomu – kietėjančiu aliejumi, tinkančiu baldams prižiūrėti. Kininės vernicijos riešutų aliejus yra kietesnis nei linų sėmenų ir dažniau naudojamas vienas, o linų sėmenų aliejus paprastai tampa dažų ir lakų pagrindu.

Aliejus baldams

Koks aliejus baldams yra tinkamiausias?

Atvykę į bet kokią statybinių medžiagų parduotuvę, nesunkiai joje rasite baldų priežiūros medžiagų. Tiesa, nuo jų gausybės gali susisukti galva, todėl natūraliai kyla klausimas – kaip greitai išsirinkti pačią efektyviausią priemonę ir nešvaistyti pinigų pertekliniams produktams?

Baldų aliejaus pasirinkimas priklauso nuo daugelio dalykų, įskaitant medienos rūšį, alyvuojamą paviršių ir norimą baldo išvaizdą. Visų pirma, atkreipkite dėmesį, kad alyva arba aliejus baldams tiktų būtent jūsų turimai medienos rūšiai, nes dažnais atvejais iš skirtingo medžio pagamintų baldų priežiūros specifika gali skirtis.

Kitas klausimas – rinktis spalvotą ar bespalvę medžiagą? Tai labai priklauso nuo situacijos. Jei jūsų baldai yra nauji arba geros būklės, tai yra nepakeitę spalvos ar be vizualiai matomų pažeidimų, jums tikrai užteks bespalvio aliejaus. Jis dailiai pabrėš natūralią medžio spalvą ir paslėps smulkius įtrūkimus. Tačiau, jei planuojate aliejuoti baldus, kurie yra nuolat veikiami UV spindulių arba stovi lauke, reikėtų juos padengti spalvotu aliejumi baldams.

Aliejus baldams

Ar linų sėmenų aliejus tinka baldų priežiūrai?

Neretai žmonės kliaunasi liaudiškais metodais ir vietoje specialaus aliejaus baldams renkasi šalto spaudimo linų sėmenų aliejų. Iš tiesų, šis produktas gali pasiteisinti nedidelėms medinėms skulptūrėlėms, žaislams, įrankiams ar lentelėms puoselėti. Tačiau dauguma baldininkų ir specialistų įspėja, kad įprasto linų sėmenų aliejaus baldams apsaugoti nepakaks.

Specializuotas aliejus baldams savo sudėtyje dažnai turi papildomų tausojančių medžiagų, tokių kaip vaškai ar UV filtrai. Todėl jis suteiks patikimesnę apsaugą tiek lauko, tiek vidaus mediniams objektams. Na, o jei norite itin natūralaus produkto, galite rinktis dvigubo virimo linų sėmenų aliejų, parduodamą statybinių prekių parduotuvėse. Ši skandinaviška technologija be papildomų priedų puikiai apsaugo didžiąją dalį medienos produktų.

Aliejus baldams

Kaip naudojamas aliejus baldams?

  • Pirmas žingsnis – paruoškite baldus. Prieš naudojant aliejų baldams, medį rekomenduojama švelniai nušlifuoti. Tam puikiai tiks įprastas 120–180 gritų šlifavimo popierius.
  • Antras žingsnis – nuvalykite. Drėgnu skudurėliu pašalinkite nuo šlifavimo likusias daleles, dulkes ir kitus nešvarumus. Nepamirškite, kad natūraliam medžiui negalima naudoti jokių agresyvių cheminių priežiūros priemonių. Jei yra poreikis, geriau naudokite specialių medienos gaminiams skirtą valiklį.
  • Trečias žingsnis – užtepkite pirmą sluoksnį. Įsitikinę, kad baldas išdžiūvo, pradėkite aliejavimą. Tam puikiai tiks dažų teptukas arba paprastas skudurėlis: pamirkykite aliejuje ir braukite palei natūralią medžio tekstūros kryptį. Praėjus valandai pašalinkite aliejaus perteklių nauju skudurėliu ir palikite džiūti 24 valandoms.
  • Ketvirtas žingsnis – antras sluoksnis. Prabėgus maždaug parai po pirmo sluoksnio aplikacijos, galite padengti antrą sluoksnį. Praėjus valandai ir vėl pašalinkite aliejaus perteklių, tačiau šįkart įdėmiai stebėkite jo kiekį. Jei perteklius buvo gausus, vadinasi dviejų sluoksnių pakaks, o jei matote, kad medis vis dar intensyviai sugeria aliejų, prireiks ir trečio sluoksnio.

Patariama aliejumi impregnuotus vidaus baldus džiovinti bent jau parą, o lauko baldus naudoti tik praėjus 2-3 paroms.

Aliejus baldams

Kaip dažnai reikia naudoti aliejų baldams?

Baldų atnaujinimą aliejumi rekomenduojama atlikti kas pusę metų. Žinoma, jei tai yra lauko baldai, kuriuos naudojate tik šiltuoju metų laiku, pakaks ir vienos procedūros prieš pat sezono atidarymą. Praktikuodami periodišką priežiūrą su tinkamomis priemonėmis, neabejotinai džiaugsitės puikiais rezultatais ir ilgam pamiršite apsilankymus baldų parduotuvėje.

Šaltiniai
https://www.familyhandyman.com/article/finish-wood-with-oil/

https://paintersworld.co.uk/painters-advice/treating-wood-with-oil
Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *