Skip to content

Rožių eterinis aliejus: skystasis auksas ir jo paslaptys

Rožių eterinis aliejus skystasis auksas ir jo paslaptys
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Rožės savo aksominiais žiedlapiais ir svaiginančiu aromatu jau tūkstantmečius žavi žmoniją. Bet ar žinojote, kad ši gėlė siūlo brangiąją esenciją, kuri įamžina pačią jos sielą? Rožių eterinis aliejus, dėl savo retumo ir kainos dažnai vadinamas “skystuoju auksu”, pasižymi užburiančiu aromatu ir stebėtinai plačiu panaudojimo spektru.

Kas yra eterinis aliejus?

Prieš pasinerdami į rožių eterinio aliejaus pasaulį, išsiaiškinkime pagrindinius dalykus. Eteriniai aliejai – tai koncentruoti, lakūs skysčiai, išgaunami iš įvairių augalų dalių, pavyzdžiui, žiedų, lapų ar sėklų. Šiuose aliejuose užfiksuota augalo aromatinė esencija ir jie turi daugybę naudingų savybių.

Ekstrakcijos menas: nuo žiedlapio iki brangaus aliejaus

Rožių eterinis aliejus dažniausiai gaunamas subtiliu procesu, vadinamu distiliavimu vandens garais. Kad suprastumėte ir įvertintumėte šio proceso kruopštumą, pateikiame kelis svarbius momentus, norint išgauti kokybišką eterinį aliejų.

 • Rožių veislės. Ne visos rožės yra vienodos. Tokios rūšys kaip Rosa damascena (Damaskinė rožė) ir Rosa centifolia (Kopūstinė rožė) ypač vertinamos eteriniam aliejui gaminti.
 • Derlius. Rožių derliaus nuėmimas yra labai svarbus laiko atžvilgiu. Žiedai skinami rankomis auštant, kol intensyvi saulė neišgarino brangių eterinių aliejų.
 • Distiliavimas garais. Kvapnūs rožių žiedlapiai dedami į distiliatorių ir veikiami garais. Šie garai perneša lakias eterinio aliejaus sudedamąsias dalis, kurios vėliau surenkamos ir atskiriamos nuo vandens.
Rožių eterinis aliejus

Rožių eterinis aliejus: kur visa tai prasidėjo?

Appellation d’Origine Protegée (AOP) – Europos sertifikavimo sistema, kuria užtikrinamas tam tikrų žemės ūkio produktų autentiškumas ir kokybė. Rožių eterinio aliejaus AOP ženklas žymi specifinę geografinę kilmę, tradicinius gamybos metodus bei griežtą kokybę.

AOP eteriniam aliejui gaminti naudojamos rožės turi būti auginamos nurodytuose regionuose, garsėjančiuose idealiomis auginimo sąlygomis. Prancūzija, Bulgarija, Turkija ir Marokas – tai keletas žinomų AOP regionų. Taikant AOP, privaloma naudoti tokius laiko patikrintus metodus kaip rankinis rinkimas ir distiliavimas vandens garais, taip išsaugant eterinio aliejaus kokybę ir unikalias savybes. Reguliariai atliekami bandymai užtikrina, kad galutinis produktas atitiktų griežtus AOP standartus, todėl garantuojamas grynas ir kokybiškas eterinis aliejus.

Rožės

Prabanga: rožių eterinis aliejus kosmetikoje

Užburiantis rožių eterinio aliejaus kvapas ir potenciali nauda lėmė, kad šis aliejus jau šimtmečius yra kosmetikos pasaulio pagrindas. Štai keletas jo panaudojimo būdų.

 • Drėkinimas. Rožių aliejaus drėkinamosios savybės padeda subalansuoti natūralų odos drėgmės barjerą ir suteikia odai elastingumo bei skaistumo.
 • Kovai su senėjimu. Tyrimai rodo, kad rožių aliejus gali pasižymėti antioksidacinėmis ir ląsteles regeneruojančiomis savybėmis, todėl gali padėti sumažinti smulkių linijų ir raukšlių atsiradimą.
 • Raminamosios savybės. Rožių aliejus yra švelnus, todėl tinka jautriai odai, o jo galimas priešuždegiminis poveikis gali padėti nuraminti sudirgimą.
Rožių eterinis aliejus kosmetikoje
Nuotrauka Chelsea shapouri

Rožių eterinis aliejus ir aromaterapija: įkvėpkite atsipalaidavimo esencijos

Įkvėpus švelnaus rožių eterinio aliejaus aromato, protas ir kūnas gali pasikeisti. Štai kaip aromaterapijoje išnaudojamos rožių aliejaus galimybės:

 • Streso malšinimas. Rožių aliejaus raminamosios ir balansuojamosios savybės gali padėti sumažinti nerimą ir skatinti atsipalaidavimą.
 • Nuotaikos gerinimas. Rožių aliejaus pakylėjantis aromatas gali padėti įveikti liūdesį ir skatinti gerą savijautą.
 • Miego kokybė. Rožių aliejaus raminamosios savybės gali sukurti ramesnę atmosferą ir padėti panirti į kokybišką ir gilų miegą.

Rožių reikšmė dvasingumo kelionėje

Rožės pranoksta savo fizinį pavidalą ir turi gilią simboliką įvairiose kultūrose ir dvasinėse praktikose.

 • Meilė ir užuojauta. Rožė visuotinai siejama su meile, todėl jos eterinis aliejus dažnai naudojamas ritualuose ar meditacijose meilės ir užuojautos jausmams iškelti.
 • Širdies čakra. Kai kuriose tradicijose tikima, kad rožių aliejus rezonuoja su širdies čakra, skatindamas emocinę pusiausvyrą ir meilę sau.
 • Šventieji ritualai. Rožių aliejaus pakylėjantis aromatas gali sustiprinti maldą, meditaciją ar kitas dvasines praktikas.
Rožių aliejus
Nuotrauka Valerie Blanchett

Unikalūs faktai apie rožių eterinį aliejų

 • Rožės yra įspūdingas augalas. Dėl kruopštaus jų derliaus nuėmimo proceso ir didelio žiedlapių kiekio, kurio reikia nedideliam aliejaus kiekiui pagaminti, rožių eterinis aliejus yra vienas brangiausių eterinių aliejų rinkoje.
 • Rožių eterinio aliejaus aromatas gali skirtis priklausomai nuo rožių veislės, auginimo vietos ir distiliavimo metodų.
 • Nors paprastai rožių eterinis aliejus yra saugus naudoti vietiškai, praskiestas aliejumi nešikliu, jis yra stiprus. Rekomenduojama prieš platesnį naudojimą atlikti testą, t. y. patikrinti savo kūno reakciją į šį aliejų. Taip pat svarbu nenaudoti jo nėštumo ar žindymo laikotarpiu.

Rožių eterinio aliejaus žavesys

Rožių eterinis aliejus yra daugiau nei tik kvapus malonumas. Tai kruopštaus auginimo, laiko patikrintų išgavimo metodų ir kerinčios pačios rožės esybės derinys. Nesvarbu, ar norite palepinti savo odą, ar pasinaudoti raminamosiomis aromaterapijos savybėmis, ar prisiliesti prie jos dvasinės reikšmės, rožių eterinis aliejus suteikia nepakartojamą ir galingą patirtį.

Rožių eterinis aliejus

Saugus ir veiksmingas rožių eterinio aliejaus naudojimas

Pateikiame keletą svarbiausių patarimų, kaip įtraukti rožių eterinį aliejų į savo kasdienybę.

Svarbiausia – praskiesti. Rožių eterinis aliejus yra stiprus, todėl jo niekada negalima tepti tiesiai ant odos. Prieš naudodami ant odos, visada tinkamai praskieskite jį augaliniu aliejumi, pavyzdžiui, jojobų, migdolų ar vynuogių kauliukų aliejumi. Įprastas skiedimo santykis – 2-3 lašai eterinio aliejaus 1 arbatiniam šaukšteliui augalinio aliejaus.

Jeigu norite mėgautis rožių aliejaus aromatu, rekomenduojame naudoti garintuvą. Įlašinkite kelis lašus aliejaus į vandenį ir leiskite raminančiam kvapui užpildyti kambarį. Čia svarbu atidžiai sekti ir jūsų turimo garintuvo instrukcijas.

Jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų, esate nėščia ar maitinate krūtimi, prieš naudodami rožių eterinį aliejų pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu.

Rožių eterinis aliejus
Nuotrauka Kadarius Seegars

Pažinkite rožių eterinio aliejaus pasaulį

Eterinių aliejų pasaulis yra platus ir žavus, o rožės ir jų eterinis aliejus šiame pasaulyje yra tikras perlas. Užburiantis aromatas, potenciali gydomoji nauda ir turtinga istorija – rožių aliejus suteikia prabangos jausmą ir galimybę užmegzti ryšį su gamtos pasauliu. Taigi leiskitės į savo aromatingą nuotykį ir atraskite viliojančią rožių eterinio aliejaus esmę.

Šaltiniai:
https://www.healthline.com/health/rose-oil
https://pellwall.com/en-us/products/rose-absolute
https://figshare.com/articles/journal_contribution/Chemical_profile
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4737971/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3586833/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *