Skip to content

Cinamono eterinis aliejus: nuo panaudojimo kulinarijoje iki atgaivos sielai

Cinamono eterinis aliejus nuo panaudojimo kulinarijoje iki atgaivos sielai
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Viliojantis šiltas aromatas, saldžiai aštrus skonis, jaukios šventės… Toks cinamonas jau tūkstantmečius yra brangi žmonijos istorijos dalis. Bet ar žinojote, kad šio mylimo prieskonio esenciją galima užfiksuoti skysčio pavidalu? Tai cinamono eterinis aliejus – susipažinkite!

Cinamono eterinis aliejus: kas tai apskritai yra?

Eteriniai aliejai – tai koncentruoti aromatiniai augalų ekstraktai. Skirtingai nuo aliejų, kurie spaudžiami iš sėklų ar riešutų, eteriniai aliejai gaunami distiliuojant vandens garais arba ekspresijos būdu iš įvairių augalų dalių, pavyzdžiui, žiedų, lapų ar žievės. Šiuose labai lakiuose skysčiuose užfiksuota pati augalo esmė, todėl jie suteikia stiprų aromato pojūtį ir daugybę potencialios naudos.

Kaip gimsta cinamono eterinis aliejus?

Cinamono eterinis aliejus paprastai gaunamas iš dviejų pagrindinių šaltinių.

  • Cinnamomum zeylanicum (Ceiloninis cinamonas). Šis cinamonas laikomas “tikruoju” cinamonu ir vertinamas dėl švelnaus saldumo ir mažesnio kumarino kiekio. Aliejus išgaunamas iš Šri Lankoje augančio Ceilono cinamono medžio vidinės žievės.
  • Cinnamomum cassia (Kininis cinamonas). Iš šios dažniau sutinkamos rūšies, kuri maisto prekių parduotuvėse dažnai vadinama tiesiog “cinamonu”, gaunamas stipresnis ir aštresnis eterinis aliejus. Kasijos aliejus gaunamas iš kelių Cinnamomum cassia rūšių medžių žievės. Šis augalas kilęs iš Pietryčių Azijos.

Žievė renkama, kai ji pasiekia didžiausią brandą, tada džiovinama ir distiliuojama vandens garais. Gautais garais išsiskiria lakiosios aliejaus dalys, kurios vėliau atskiriamos ir surenkamos. Šio proceso metu gaunamas vertingas aukso rudos spalvos skystis su kerinčia cinamono esencija.

Cinamonas
Nuotrauka June Andrei George

AOP: kokybės ir kilmės užtikrinimas

AOP, prancūziškai Appellation d’Origine Protégée (saugoma kilmės vietos nuoroda), yra sistema, kuria užtikrinama tam tikrų žemės ūkio produktų kokybė ir geografinė kilmė. Nors eteriniams aliejams AOP sertifikavimas nėra toks paplitęs kaip maisto produktams, jis gali būti vertingas cinamono eterinio aliejaus rodiklis.

Sertifikuotas AOP cinamono eterinis aliejus gaunamas iš konkretaus regiono, kuris žinomas dėl optimalių konkrečios cinamono veislės auginimo sąlygų. Taip užtikrinama, kad augalai auginami tradiciniais metodais ir atitinka griežtus kokybės standartus. Pavyzdžiui, AOP Ceilono cinamono eterinis aliejus garantuotai gaunamas iš Šri Lankos ir atitinka specialią derliaus nuėmimo ir gamybos praktiką.

Cinamono eterinis aliejus kosmetikoje

Nors cinamono eterinio aliejaus dėl jo stiprumo paprastai nerekomenduojama naudoti tiesiogiai, jis gali būti vertingas ingredientas kosmetikos preparatų sudėty. Tinkamai naudojamas jis gali turėti didelę naudą.

Tyrimai rodo, kad cinamono eterinis aliejus gali padėti kovoti su bakterijomis ir grybeliais, todėl jį galima naudoti natūraliose veido valymo priemonėse arba praskiestą naudoti dėmelėms šalinti. Cinamono aliejaus sutraukiamosios savybės gali padėti stangrinti ir tonizuoti odą, todėl jį galima naudoti “pasidaryk pats” veido tonikuose (visada stipriai praskiestuose!).

SVARBU. Prieš naudodami vietiškai, cinamono eterinį aliejų visuomet gerokai praskieskite aliejumi nešikliu. Kad išvengtumėte sudirginimo, labai svarbu atlikti bandymus. Prieš naudodami eterinius aliejus kosmetikos tikslams, ypač jei turite jautrią odą arba jau esamų odos ligų, pasikonsultuokite su sveikatos priežiūros specialistu.

Cinamono eterinis aliejus kosmetikoje

Cinamonas aromaterapijoje: gaivaus oro gurkšnis

Įkvėpti šiltą, aštrų cinamono eterinio aliejaus aromatą gali būti malonus pojūtis, tačiau aromaterapija neapsiriboja vien maloniais kvapais.

Cinamono kvapas skatina budrumą ir susikaupimą, o jo raminamosios savybės gali padėti sumažinti įtampą ir skatinti atsipalaidavimą. Garinant cinamono eterinį aliejų galima sukurti žvalumo suteikiančią atmosferą mokantis ar dirbant. Šis aliejus taip pat padeda palaikyti sveiką kvėpavimo sistemą. Cinamono eterinio aliejaus antibakterinės savybės gali padėti spręsti kvėpavimo takų problemas.

Kaip naudoti cinamono eterinį aliejų difuzoriuje?

Į difuzorių, pripildytą vandens, įlašinkite kelis lašus (2-3) cinamono eterinio aliejaus. Giliai įkvėpkite ir mėgaukitės gaivinančiu aromatu.

Atsargiai! Cinamono eterinis aliejus yra stiprus ir gali dirginti gleivinę. Visada jį tinkamai praskieskite ir venkite tiesioginio įkvėpimo.

Dvasinė cinamono reikšmė

Per visą istoriją cinamonas užėmė ypatingą vietą daugelyje kultūrų ir dvasinių tradicijų.

  • Kinų medicinoje cinamonas laikomas šildančiu augalu, kuris, kaip tikima, skatina energijos srautą (qi) ir gerina bendrą savijautą.
  • Ajurvedoje cinamonas laikomas balansuojančiu augalu, palaikančiu fizinę ir emocinę sveikatą.
  • Religinėje praktikoje cinamonas jau daugelį amžių įvairiose kultūrose naudojamas smilkalams ir apsivalymo apeigoms.
  • Šiltas, viliojantis cinamono eterinio aliejaus aromatas gali sukurti šventą erdvę meditacijai ar maldai, skatinti ramybės jausmą ir įsižeminimą.
Cinamono eterinis aliejus
Nuotrauka Conscious Design

Įdomūs faktai apie cinamono eterinį aliejų

Cinamono eterinis aliejus gali būti naudojamas ne tik aromaterapijoje ir kosmetikoje. Jis taip pat yra natūralus repelentas nuo kandžių. Cinamono eterinio aliejaus stiprus aromatas gali atbaidyti kandis nuo drabužių ir audinių. Į stalčius ar spintas dėkite medvilninius kamuoliukus, pamirkytus atskiestame cinamono aliejuje.

Antibakterinės cinamono eterinio aliejaus savybės padeda palaikyti sveikus namus. Cinamono eterinis aliejus pasižymi antibakterinėmis savybėmis, todėl jis yra natūralus valiklis. Įlašinkite kelis lašus (atskiestus!) į paviršių ar grindų valymo tirpalą.

SVARBU. Prieš naudodami cinamono eterinį aliejų valymui, visada praskieskite jį vandeniu arba aliejumi nešikliu.

Labai mažą lašelį labai atskiesto cinamono eterinio aliejaus galima naudoti kepinių ar desertų skoniui pagerinti. Tačiau patariama elgtis itin atsargiai, nes net ir nedidelis kiekis gali užgožti skonį ir erzinti. Geriausia kulinarijoje naudoti maltą cinamoną.

Cinamono eterinis aliejus kaip jį naudoti saugiai

Cinamono eterinis aliejus: kaip jį naudoti saugiai?

Cinamono eterinis aliejus yra galinga medžiaga. Visada praskieskite prieš naudodami vietiškai. Rekomenduojama naudoti tokį aliejų, kaip simondsijų ar migdolų aliejus. Prieš naudodami ant odos atlikite pleistro testą. Užtepkite praskiesto tirpalo ant nedidelio vidinės rankos dalies ploto ir palaukite 24 valandas, kad patikrintumėte, ar nedirgina.

Venkite sąlyčio su akimis ir gleivinėmis. Nerekomenduojama nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims. Prieš naudodami eterinius aliejus pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, ypač jei turite kokių nors sveikatos sutrikimų.

Cinamono eterinis aliejus šiluma praturtins jūsų kasdienybę!

Šis aliejus, pasižymintis stipriu aromatu ir įvairiomis naudingomis savybėmis, gali būti vertingas jūsų natūralių sveikatingumo priemonių rinkinio papildymas. Atsakingai jį naudodami ir vertindami jo galią, galite išlaisvinti šilumą ir gaivinančią cinamono esmę savo kasdieniame gyvenime.

Šaltiniai:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4466762
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32392535
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16266767
https://www.healthline.com/health/cinnamon-oil
https://draxe.com/essential-oils/cinnamon-oil

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *