Skip to content

Mėtų eterinis aliejus: nuo gaivos iki senojo simbolizmo

Mėtų eterinis aliejus nuo gaivos iki senojo simbolizmo
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Mėtų eterinis aliejus, pasižymintis gaiviu aromatu ir vėsinančiomis savybėmis, yra pagrindinis daugelio namų ūkio elementas. Tačiau šiame mažame buteliuke slypi ne tik malonus mėtos kvapas. Tai koncentruota galingo mėtų augalo esencija, kurioje užfiksuota daugybė jo naudingų savybių protui, kūnui ir dvasiai.

Mėtų eterinio aliejaus cheminė sudėtis

Mėtų eterinis aliejus yra ne vienas cheminis junginys, o sudėtingas lakiųjų aromatinių junginių, kuriuos natūraliai gamina mėtų augalas, mišinys. Du pagrindiniai veikėjai yra mentolis ir mentonas, atsakingi už būdingą mėtų kvapą ir vėsinimo pojūtį. Kiti komponentai, tokie kaip limonenas ir cineolas, lemia įvairias gydomąsias savybes.

Eteriniai aliejai paprastai išgaunami iš įvairių augalų dalių, pavyzdžiui, lapų, žiedų ar sėklų. Jie yra labai koncentruoti, todėl prieš naudojant juos reikia atskiesti.

Mėtos
Nuotrauka Eleanor Chen

Distiliavimas vandens garais: mėtų eterinio aliejaus išgavimas

Labiausiai paplitęs mėtų eterinio aliejaus išgavimo būdas yra distiliavimas vandens garais. Kaip tai vyksta? Visų pirma, mėtų lapai renkami tada, kada jie yra stipriausio aromato, paprastai tai vyksta žydėjimo metu. Surinkti lapai yra susmulkinami ir dedami į specialią kamerą, o per juos leidžiami garai. Šie garai iš lapų tarsi perneša lakiuosius aliejinius junginius. Tada garų ir aliejaus mišinys atšaldomas, tai lemia aliejaus atsiskyrimą ir iškilimą į paviršių. Nuo paviršiaus šis aliejus gali jau būti surenkamas ir išpilstomas į specialią tarą.

AOP: mėtų eterinio aliejaus kokybės ir kilmės užtikrinimas

Saugomos kilmės vietos nuoroda (Appellation d’Origine Protegée, AOP) – Europos sertifikavimo sistema, kuria užtikrinama tam tikrų žemės ūkio produktų, įskaitant eterinius aliejus, kokybė ir kilmė. Kad eteriniam aliejui būtų suteikta AOP mėtų etiketė, jis turi atitikti griežtus kriterijus.

Augalai turi būti auginami tam tikrame geografiniame regione, garsėjančiame idealiomis mėtų auginimo sąlygomis. Taip pat eterinis aliejus turi būti gaminamas tradiciniais metodais, dažnai distiliuojant garais mažuose ūkiuose.

Tikrinama ir cheminė sudėtis, kuri turi atitikti konkrečius standartus, užtikrinančius pastovų ir aukštos kokybės produktą. Nors AOP sertifikatas nėra būtinas kiekvienam vartotojui, jis gali būti vertingas tiems, kurie ieško gryno ir autentiško mėtų eterinio aliejaus.

Mėtų eterinis aliejus

Mėtų eterinis aliejus ne tik vonioje: kur dar jį galima pritaikyti?

Mėtų eterinio aliejaus vaidmuo tradicinėje kosmetikoje yra ribotas, nes jis gali dirginti. Tačiau jo galima rasti kitur. Pavyzdžiui, skiedžiamas mėtų eterinis aliejus gali suteikti galvos odai gaivų dilgčiojimą ir skatinti sveiką galvos odos aplinką, plaukų augimą.

Vėsinančios mėtų eterinio aliejaus savybės gali nuraminti pavargusias pėdas, ypač kai aliejus įlašinamas į balzamus arba pėdų voneles (nepamirškite, kad šį aliejų visada reikia praskiesti!).

Mėtų eterinis aliejus ir aromaterapija

Aromaterapija – eterinių aliejų naudojimo terapijai praktika – naudoja mėtų gaiviąsias savybes. Jūs tą galite irgi naudoti net ir neišeidami iš namų. Į difuzorių įlašinkite kelis lašus mėtų eterinio aliejaus, kad sukurtumėte stimuliuojančią ir pakilią atmosferą.

Galite įkvėpti esencijos tiesiai iš buteliuko (atsargiai!) arba įlašinti lašelį į servetėlę ir kvapą uosti nuo jos. Pastebėsite, kad greitai pakyla nuotaika!

Dar vienas naudojimo variantas – kelis lašus mėtų aliejaus įlašinkite į dubenį su karštu vandeniu (ne verdančiu!), užsidenkite galvą rankšluosčiu ir įkvėpkite garų. Toks panaudojimas gali padėti lengvinti kvėpavimą, ypač peršalimo atveju.

Mėtų eterinis aliejus
Nuotrauka Christin Hume

Aromatinė alchemija: mėtų eterinio aliejaus mišiniai

Mėtų eterinis aliejus puikiai dera su kitais aliejais ir sukuria sinergetinį poveikį. Štai keletas populiarių derinių:

 • Skauda galvą? Mėtos derinamos su levandomis arba ramunėlėmis, kad nuramintų ir palengvintų skausmą.
 • Pykina? Sumaišykite mėtą su imbieru arba citrina, kad palengvintumėte pykinimą ir paskatintumėte virškinimą.
 • Sergate kvėpavimo takų ligomis? Derinkite mėtas su eukaliptų arba arbatmedžių aliejumi, kad palengvintumėte kvėpavimą ir atsikosėjimą.

Mėtų kvapo magija: dvasinis mėtų panaudojimas

Per visą istoriją mėtos įvairiose kultūrose turėjo simbolinę reikšmę. Senovės Graikijoje ir Romoje šis augalas buvo siejamas su svetingumu, apsivalymu ir proto stimuliavimu.

Keltų kultūrose mėta buvo gerbiama dėl apsauginių savybių ir naudojama ritualuose. Ajurvedoje mėtos augalas vartojamas protui subalansuoti ir aiškumui skatinti.

Šiuolaikinėje aromaterapijoje mėtos dažnai naudojamos susikaupimo ir koncentracijos gerinimui, proto aiškumo skatinimui, taip pat budrumo jausmui ir energijos pliūpsniui.

Mėta
Nuotrauka Yigithan Bal

Įdomūs faktai apie galingąjį mėtų eterinį aliejų

 • Yra daugiau kaip 600 mėtų rūšių, tačiau dažniausiai eteriniam aliejui išgauti naudojama pipirmėtė (Mentha piperita).
 • Būdingą mėtų kvapą suteikia mentolis, kurio taip pat yra kai kuriuose lašuose nuo kosulio ir vietiniuose skausmą malšinančiuose vaistuose.
 • Mėtos medicinoje naudojamos jau daugelį amžių, o duomenų apie jas randama dar senovės Egipte.
 • Tyrimai rodo, kad mėtų eterinis aliejus gali padėti palengvinti dirgliosios žarnos sindromo (DŽS) simptomus ir skatinti virškinimą.

Mėtų eterinis aliejus: kaip naudoti jį saugiai?

 • Mėtų eterinis aliejus yra stiprus, todėl prieš naudojant jį visada reikia atskiesti. Geriausia taisyklė – 1 lašas eterinio aliejaus į 100 ml nešiklio aliejaus, pavyzdžiui, simondsijų ar migdolų aliejaus.
 • Mėtų eterinio aliejaus niekada nenaudokite tiesiai ant odos. Jis gali sukelti dirginimą, paraudimą ir net nudegimus. Venkite patekimo į akis ir gleivinę.
 • Prieš pradėdami naudoti šį aliejų plačiai, įsitikinkite, kad jūsų organizmas tinkamai į jį reaguoja. Užtepkite praskiestą kiekį ant nedidelio vidinio dilbio ploto ir palaukite 24 valandas, kad patikrintumėte, ar neatsiranda kokių nors reakcijų.
 • Taip pat prieš naudodami šį aliejų pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, jei esate nėščia, maitinate krūtimi arba turite kokių nors sveikatos sutrikimų.
 • Saugokite vaikams ir naminiams gyvūnams nepasiekiamoje vietoje.
 • Laikykite uždarytą.
Mėtų eterinis aliejus kaip naudoti jį saugiai

Mėtų eterinio aliejaus universalumas

Šis aliejus gali būti įvairiai naudojamas – nuo gaivinančio aromato iki potencialios gydomosios naudos. Jis gali būti vertingas jūsų natūralios sveikatingumo rutinos papildymas, nesvarbu, ar ieškote gaivaus atsigaivinimo, ar norite palengvinti virškinimo problemas, ar tiesiog mėgaujatės gaiviu ir tonizuojančiu kvapu. Nepamirškite jo naudoti atsakingai ir tinkamai praskiesti, kad naudojimas būtų saugus ir malonus.

Šaltiniai:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31470006
https://www.healthline.com/health/benefits-of-peppermint-oil
https://www.webmd.com/a-to-z-guides/peppermint-oil-uses-benefits-effects
https://www.nccih.nih.gov/health/peppermint-oil

Nuotraukos asociatyvinės © Canva, jei nenurodyta kitaip.

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *