Žmogaus ir jo keturkojų draugų poreikiai skiriasi daugeliu klausimų. Tačiau kai kalba pakrypsta apie aktualiausius maisto papildus, pasirodo, kad esame ne tokie ir skirtingi. Žmonėms būtinos omega-3 riebalų rūgštys yra ne mažiau svarbios ir mūsų gyvūnams. Jie, lygiai kaip ir mes, ne visada gauna pakankamą riebiųjų rūgščių kiekį su maistu, o tai netrukus atsispindi išvaizdoje ir sveikatos būklėje. Norite praturtinti savo augintinio mitybą, pagerinti jo sveikatos būklę? Sužinokite, kodėl lašišų aliejus šunims yra universaliausias profilaktinis papildas, kurį pasirinkę tikrai neprašausite.
Kodėl lašišų aliejus šunims yra toks populiarus?
Lašišos priklauso upėtakinių žuvų šeimai, jos garsėja dideliu kiekiu naudingųjų riebalų. Lašišų aliejuje gausu visų tipų omega rūgščių, tačiau ypatingai jos vertinamos dėl omega-3 ilgosios grandinės rūgščių eikozapentaeno (EPR) ir dokozaheksaeno (DHR).
Omega rūgštys yra gyvybiškai reikalingos daugumai kūno apykaitos procesų. Pagrindinis EPR ir DHR šaltinis yra būtent jūrinės kilmės produktai. Augalinės omega-3 alternatyvos, tokios kaip kanapių ar linų sėmenų aliejus, sudėtyje turi tik trumposios grandies alfa linoleno riebiųjų rūgščių. Jos taip pat naudingos augintinio organizmui, tačiau jų poreikis nėra toks didelis kaip EPR ir DHR.
Tačiau kitos žuvys taip pat turi daug ilgosios grandies omega-3 rūgščių, tad kodėl išsiskiria būtent lašišų aliejus šunims? Lyginant su kitu panašaus pobūdžio papildu keturkojams, pavyzdžiui menkių kepenų aliejumi, lašišos stovi visa galva aukščiau. Tyrimai rodo, kad lašišų aliejuje šunims yra didesnė omega-3 riebiųjų rūgščių koncentracija. Be to, lašišų aliejaus skonis yra labai patrauklus augintiniui, tad galite būti tikri, kad dubenėlis liks tuščias ir švariai išlaižytas.
Lašišų aliejus teikia šuns organizmui daug naudos, padeda palaikyti ir gerinti įvairių organizmo sistemų veiklą. Apžvelkime lašišų aliejaus naudą šunims plačiau.
Lašišų aliejus šunims mažina uždegimą
Šunims, sergantiems lėtinėmis uždegiminėmis ligomis, omega-3 papildai yra ypač naudingi. Lašišų aliejus, kuriame yra daug DHR ir EPA, teigiamai veikia priešuždegiminius rodiklius, nes šios rūgštys slopina uždegimą sukeliančių baltymų gamybą. Jie gali nulemti daugelį susirgimų, tokių kaip širdies ir kraujotakos sistemos sutrikimai, sąnarių, regėjimo ar onkologinės ligos. Kaip tik todėl šis aliejus yra naudingas ne tik pagalbiniam gydymui jau pasireiškus simptomams, bet ir kaip efektyvi prevencinė priemonė. Juk geriau pasirūpinti iš anksto, nei gailėtis laiku nesusigriebus, ar ne?
Blizgantis kailis ir sveika oda
Pastebėjote, kad augintinio kailis prarado žvilgesį ir purumą? Tai vienas iš ženklų, kad šuniuko organizmui trūksta svarbių medžiagų. Lašišų aliejus teigiamai veikia kailio būklę ir gali sumažinti odos sausumą, niežėjimą ir pleiskanojimą, atsikratyti besilupančios odos problemų, pavyzdžiui, sergant sergant šunų alerginiu dermatitu. Taip pat lašišų aliejus stimuliuoja kolageno gamybą, kas ypač svarbu tinkamam odos elastingumui palaikyti. Pastebima, kad šunų, sergančių odos ligomis, būklė palengvėja ėdalą praturtinus omega-3 riebalų rūgštimis.
Kaulų ir sąnarių sveikata
Nuolatinis judėjimas yra be galo svarbus bendrai augintinio sveikatai, tad atsiradus jį ribojantiems veiksniams, gali stipriai nukentėti ir bendra gyvūno būklė. Jei jūsų šuo serga artritu, jam sunku judėti bei išsitiesti, o lašišų aliejus gali padėti malšinti skausmą ir patinimą. Juk šuns aktyvumui būtini lankstūs sąnariai bei bendras kūno mobilumas.
Naudingas šuns širdies veiklai
Uždegimas yra pagrindinė šunų širdies ligų ir širdies nepakankamumo priežastis. Įrodyta, kad lašišų aliejus šunims gali palaikyti širdies sveikatą, lygiai taip pat kaip žmonėms. Nors reikia atlikti daugiau išsamesnių tyrimų, užfiksuota, kad šunims, kuriems yra diagnozuotas lėtinis širdies nepakankamumas, omega-3 papildai yra itin naudingi. Lašišų aliejus gali būti viena iš priemonių sveikai širdies veiklai palaikyti ir cholesterolio bei kraujospūdžio lygiams reguliuoti.
Geresnei kognityvinei funkcijai
Lašišų aliejus labai praverčia šunų jaunikliams bei senjorams. Mažyliams jis padeda ugdyti gebėjimus, o vyresnio amžiaus šunims bėgant metams tų gebėjimų neprarasti. Omega-3 riebalų rūgštys, esančios lašišų aliejuje, stimuliuoja jaunikių smegenų veiklą, lengvina jiems mokymosi procesą. Vyresniems šunims DHR, kurio gausu lašišų aliejuje, taip pat gali pagerinti pažinimo funkciją, net ir jau pasireiškus ryškiems kognityvinės funkcijos sutrikimams.
Turi potencialą sumažinti vėžio plitimą
Tyrimai parodė, kad žuvų taukuose esančios omega-3 riebalų rūgštys gali slopinti krūties vėžio ląstelių augimą bei plitimą tiek žmonių, tiek ir pelių organizmuose. Nustatyta, kad omega-3 naudingas ir šunims, ypač esant šunų limfomai.
Stipresniam jūsų augintinio imunitetui
Priešuždegiminės DHA ir EPA savybės esančios lašišų aliejuje šunims, sustiprins šuns imuninę sistemą. Tai reiškia, kad jo kūnas natūraliai bus stipresnis kovojant su tokiomis ligomis kaip inkstų ir kepenų ligos bei pankreatitas.
Skatina sveiką svorio augimą
Parsinešus namo mažą šunytį nėra nieko maloniau, nei stebėti, kaip jis auga bei stiprėja. Deja, ne visi šunyčiai suvartoja reikiamą dienos maisto normą ir kartais jiems prireikia mūsų pagalbos. Tokiu atveju, lašišų aliejus šunims yra tiesiog nepakeičiamas – juk jis yra gana kaloringas, o vartojant šį papildą gaunamos ne tik tuščios kalorijos, bet ir naudingosios medžiagos. Dėl šios priežasties tai yra puikus pasirinkimas suaugusiems šunims, netekusiems svorio dėl įvairių sveikatos ar psichologinių priežasčių.
Lašišų aliejaus šunims vartojimas
Lašišų aliejaus įdėkite į augintinio maistą. Ne visiems šunims toks ėdalo papildymas patiks iškart – aliejus turi specifinį poskonį. Gali būti, kad savo šunį turėsite palengva pripratinti prie lašišų aliejaus vartojimo, duodant aliejaus kas kelias dienas, o vėliau tarpą tarp vartojimo mažinant. Būtinai išnagrinėkite aliejaus etiketėje pateiktą informaciją ir remkitės ja dozuodami šį papildą. O geriausia, prieš duodant lašišų aliejaus augintiniui pasitarkite su veterinaru, kuris padės įvertinti, ar aliejus tinka būtent jūsų šuniui ir ar yra jam reikalingas.
Šaltiniai
1. „Fish Oil for Dogs”. Arford, Kaitlyn. American Kennel Club, 29 May 2020
https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fish-oil-for-dogs/
2. „Omega-3 Fatty Acids”. National Institutes of Health Office of Dietary Supplements
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-HealthProfessional/
3. „Can Certain Foods Make Your Dog Smarter?”
https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-certain-foods-make-dog-smarter/
Nuotraukos asociatyvinės © Freepik