Skip to content

Krilių aliejus – ar tikrai tai yra efektyvesnė žuvų taukų alternatyva?

Krilių aliejus
Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

Šiandien ir senas, ir jaunas žino, kad omega-3 riebalų rūgštys yra būtinos mūsų organizmo sveikatai. Esant jų trūkumui, kenčia tiek širdies bei kraujagyslių sistema, tiek pažinimo funkcijos ar odos ir sąnarių būklė. Dar neseniai norintys papildyti omega-3 atsargas organizme dažniausiai rinkdavosi žuvies taukų papildus. Tačiau pastaruoju metu nemažai dėmesio susilaukia naujuoju žuvų taukų konkurentu laikomas krilių aliejus. Ar tikrai verta juo keisti laiko ir mokslo patvirtintą klasiką? Apžvelkime krilių aliejaus naudingąsias savybes.

Kas yra krilių aliejus

Krilių aliejus išgaunamas iš krilių – smulkių, panašių į krevetes, vėžiagyvių, gyvenančių šaltuosiuose vandenynuose – Arktyje ir Ramiojo vandenyno šiaurinėje dalyje. Jie atlieka svarbų vaidmenį vandenyno mitybos grandinėje, mat kriliais minta daugybė didesnių gyvūnų. Tai pagrindinis žuvų, banginių, ryklių, ruonių ir kai kurių jūrų paukščių maistas. Tuo tarpu, patys kriliai minta mikrodumbliais, kurie yra puikus DHA ir EPA – vienų iš svarbiausių omega-3 rūgščių tipų – šaltinis.

Krilių aliejaus nauda ir ypatumai

DHA ir EPA rūgštys, kurių gausu krilių aliejuje, randamos ir žuvų taukuose. Esminis skirtumas tarp žuvų taukų ir krilių aliejaus yra karotinoido astaksantinas, kuris nudažo mažuosius vėžiagyvius rožine spalva. Ši medžiaga priskiriama antioksidantams, neutralizuojantiems laisvuosius radikalus ir mažinantiems uždegiminius procesus organizme. Krilių aliejus taip pat yra giriamas už gerokai malonesnį skonį nei žuvų taukai, kas tikrai palengvina šio papildo vartojimą.

Dėl jo sudėtyje esančių naudingųjų medžiagų krilių aliejus teigiamai veikia įvairias mūsų organizmo sistemas. Jis malšina uždegimus, mažina artrito simptomus, sąnarių skausmą, naudingas širdžiai bei kraujotakos sistemai, netgi mažina PMS simptomus.

Krilių aliejus

Krilių aliejus gali mažinti artrito simptomus ir sąnarių skausmą

Kadangi krilių aliejus padeda malšinti uždegimą, jis taip pat gali pagerinti dėl uždegiminių procesų kylančius artrito simptomus ir sąnarių skausmą. Viename tyrime užfiksuota, kad krilių aliejus gerokai sumažino uždegimo rodiklius. Taip pat nustatyta, kad krilių aliejus sumažino reumatoidiniu artritu ar osteoartritu sergančių pacientų sąnarių funkcinius sutrikimus bei skausmą.

Antrame nedideliame, bet gerai suplanuotame tyrime, dalyvavo 50 suaugusiųjų, kenčiančių nuo lengvo kelių skausmo. Jis parodė, kad krilių aliejaus vartojimas per 30 dienų sumažino skausmą miegant ir stovint bei padidino dalyvių judesių diapazoną. Nors reikėtų atlikti kiek daugiau ir išsamesnių studijų, atrodo, kad krilių aliejus turi gerą potencialą kaip papildoma priemonė prieš artrito ir sąnarių skausmą.

Krilių aliejus ir kraujo lipidai

Krilių aliejuje esančios DHA ir EPA tipo omega-3 rūgštys laikomos itin naudingomis širdžiai bei kraujotakos sistemai. Vieno iš atliekamų tyrimu metu buvo siekiama palyginti krilių aliejaus ir išgrynintų omega-3 rūgščių poveikį cholesterolio ir trigliceridų kiekiui. Rezultatai nustebino: tik krilių aliejus padidino „gerojo“ arba didelio tankio lipoproteinų (DTL) skaičių. Jis buvo efektyvesnis ir mažinant uždegimo žymenį, net ir naudojant mažesnę dozę nei  gryno omega-3. Tačiau verta pastebėti, kad pastaroji veiksmingiau sumažino trigliceridų kiekį.

Neseniai atliktoje septynių tyrimų apžvalgoje padaryta išvada, kad krilių aliejus veiksmingai mažina „blogojo“ MTL cholesterolio ir trigliceridų bei didina „gerojo“ DTL cholesterolio kiekį. Taigi, remiantis ligšioliniais tyrimais atrodo, kad krilių aliejus veiksmingai užkerta kelią pagrindiniams širdies ligų rizikos faktoriams.

Krilių aliejus

Krilių aliejus prieš PMS simptomus

Keli tyrimai parodė, kad omega-3 arba žuvų taukų papildai gali padėti sumažinti priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus ir mėnesinių skausmą. Atrodo, kad krilių aliejus, kuriame yra tų pačių omega-3 riebiųjų rūgščių, gali būti toks pat veiksmingas.

Viename tyrime buvo lyginamas krilių aliejaus ir žuvų taukų poveikis moterims, kurioms diagnozuotas PMS. Tyrimas parodė, kad nors abu papildai statistiškai reikšmingai numalšino simptomus, moterys vartojančios krilių aliejų, juto mažesnį poreikį vaistams nuo skausmo. Šis tyrimas patvirtino, kad krilių aliejus gali taip pat veiksmingai raminti PMS simptomus, kaip ir kiti omega-3 riebalų šaltiniai.

Krilių aliejus gali būti lengviau įsisavinamas nei žuvų taukai

Žuvų taukai, menkių kepenų aliejus, krilių aliejus yra puikūs EPA ir DHA šaltiniai. Tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad krilių aliejuje esančias riebalų rūgštis organizmas gali pasisavinti ir panaudoti geriau nei esančias žuvų taukuose.

Didžiąją žuvų taukų dalį sudaro trigliceridai, o daugelis krilių aliejuje esančių riebalų rūgščių aptinkami ten fosfolipidų pavidalu. Būtent tai, daugelio ekspertų nuomone, padeda pagerinti pastarųjų įsisavinimą ir veiksmingumą.

Vieno tyrimo metu, dalyviams buvo duota arba žuvų taukų, arba maždaug du trečdaliai tokio pat kiekio krilių aliejaus. Abu papildai padidino EPA ir DHA kiekį kraujyje vienodai, nors krilių aliejaus dozė buvo mažesnė.

Visgi, keli ekspertai peržiūrėjo literatūrą ir padarė išvadą, kad nėra pakankamai įrodymų, patvirtinančių, kad krilių aliejus yra absorbuojamas geriau nei žuvų taukai.

Krilių aliejus

Krilių aliejaus vartojimas

Rekomenduojama krilių aliejaus dozė yra pagrįsta juose esančių DHR ir EPA kiekiu. Patariama suvartoti 250-500 mg DHR ir EPA per dieną. Tačiau kai kuriems žmonėms gali prireikti ir didesnių dozių – iki 4 gramų per dieną. Prieš vartojant didesnę nei rekomenduojama bet kokio papildo dozę, svarbu pasitarti su gydytoju. Krilių aliejaus papilduose randamas DHR ir EPA kiekis labai skiriasi. Pasitarkite su gydytoju, jei turite abejonių, kiek krilių aliejaus jums reikėtų suvartoti.

Krilių aliejus laikomas saugiu produktu. Visgi retsykiais kai kuriems žmonėms krilių aliejaus vartojimas gali turėti ir šalutinį poveikį. Pernelyg didelis suvartotas jo kiekis gali turėti įtakos kraujo krešėjimui. Žmonės, vartojantys kraują skystinančius vaistus, tokius kaip varfarinas (kumadinas), arba besiruošiantys operacijai, prieš vartodami krilių aliejų turėtų pasitarti su savo gydytoju.

Šaltiniai
1. „Comparison of bioavailability of krill oil versus fish oil and health effect.“ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26357480/
2. „Evaluation of the effect of Neptune Krill Oil on chronic inflammation and arthritic symptoms.“ https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17353582/
3. „Omega-3 fatty acids EPA and DHA: health benefits throughout life.“
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22332096/
Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su artimaisiais ar draugais

1 thought on “Krilių aliejus – ar tikrai tai yra efektyvesnė žuvų taukų alternatyva?”

  1. Pingback: Ar menkių kepenų aliejus lenkia vertinguosius žuvų taukus? - Aliejausnauda.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *